TABAN FİYATLARI 100 TL’NİN ÜZERİNE ÇIKTI… TABAN FİYATLARI 100 TL’NİN ÜZERİNE ÇIKTI…

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu, yeni hasat dönemi öncesinde fındık üreticilerinin maliyetleri üzerine araştırma yaptıklarını açıkladı. Araştırmanın sonucunu düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaşan Mutioğlu, 1 kilogram fındığın maliyetinin 71 lira 5 kuruş olduğunu söyledi. Bu yıl fiyatlarla ilgili beklentinin 121 TL 45 kuruşun üzerinde olduğunu kaydeden Mutioğlu, “Bugünkü maliyet giderleri ile üreticimizin bu rakamdan daha azına fındığı mal etmesi mümkün değildir.” şeklinde konuştu. 


“1 kilogram fındık 71,05 TL”
“Batı Karadeniz Bölgesi’nde yetişen 1 kilogram fındığın maliyet çalışmasını yaptık.” diyen Mutioğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Yaptığımız çalışma sonuçlarına göre Akçakoca’da 1 kilogram fındığın maliyeti 71.05 TL olup, maliyet kalemleri ve miktarları açıklamamız altında kamuoyuna sunulmaktadır. Bugünkü maliyet girdileriyle üreticimizin, bu rakamdan daha azında fındığı mal etmesi mümkün değildir. Üreticilerimizin fındığı sattıktan sonra sezon boyunca yaptıkları masraflardan borca bıraktıkları ödemeleri, kalan parayla geçimini sağlamaları ve bir sonraki sezon için masraf etmeleri gerekecektir. Ülkemizde bugün 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 10.473 TL olup yoksulluk sınırı ise 33.788 TL’dir. 30 dekar bahçesi olan, Akçakoca verim ortalamasında üretim yapan 4 kişilik üretici ailenin, temel ihtiyaç maddelerini karşılayabilmesi için, fındığın satış fiyatının 102.48 TL temel ihtiyaç malzemeleri yanında yoksulluk sınırında da olsa diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 121.45 TL’nin üzerinde olması gerekmektedir.” 
Fındık fiyatı için telaffuz edilen 100 TL ve altındaki rakamlara sitem eden Mutioğlu, “Açıklanacak fiyatın 103 TL’nin altında konuşulması 30 dekar ve altında üretim yapan üreticilerimize, ‘Fındık bahçelerini terk et ve asgari ücretli bir işte çalış!’ demekten başka bir şey olmayacaktır. Biz üreticilerimizin beklentisi, Toprak Mahsulleri Ofisi’mizin bu yıl fındığımızı, 121.45 TL üzerinde bir rakamla olmasıdır.” ifadelerini kullandı.