İşçilerin günlük çalışma süresinin düşürülmesi için verdiği mücadeleden doğan 1 Mayıs, dünyanın dört bir yanında bir asırdan fazladır emek ve işçi bayramı olarak kutlanıyor. İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş duvar ustaları ve inşaat işçileri yoğun çalışma süresinin günlük 8 saate düşürülmesi talebinde bulunarak iş bıraktı. İşçiler, taleplerini dile getirmek için 21 Nisan'da 1856'da Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar yürüdü.

Avustralya'nın ardından ABD'deki işçiler de işverenlerden 1884'te çalışma saatlerinin azaltılması talebinde bulundu. ABD'de günlük çalışma süresinin 12 saatten 8 saate indirilmesi için başlatılan mücadele, 1886'da kitlesel grevlerle yaygınlaşıp küresel bir nitelik kazandı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889'daki Paris Kongresi'nde, yılın bir gününün dayanışma amacıyla işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararlaştırıldı.

ABD'li sendikacıların önerisi üzerine o gün "1 Mayıs" olarak belirlendi. O tarihten itibaren 1 Mayıs, dünyanın dört bir yanında "Emek Bayramı", "İşçi Bayramı" ve "1 Mayıs Bayramı" gibi adlarla kutlanmaya başlandı.

Osmanlı'da 1 Mayıs ilk kez 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlandı. İstanbul'daki ilk kutlama ise 1912 yılında yapıldı.

Osmanlı'nın ardından, Cumhuriyet döneminde Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkisi çerçevesinde 1 Mayıs 1922'de Ankara'da İşçi Bayramı olarak kutlandı. Resmi olarak kutlanması ise ilk kez 1 Mayıs 1923 yılında oldu.

Düzce’de coşku içinde kutlanması bekleniyor

Tüm yurt genelinde olduğu gibi sendikaların organizasyonuyla Düzce’de de işçiler 1 Mayıs’ı bayram havasında kutlamaya hazırlanıyor. Düzce’de Öz İplik Sendikasının yarın sabah 09:30’da yapacağı basın açıklaması ile başlayacak kutlamalarda, TÜRK – İŞ’in başını çektiği sendikalar yarın saat 10:00’da Cedidiye Meydanında toplanacak. Cedidiye Meydanından Anıtpark Meydanında kadar yürüyüş korteji düzenleyecek.

Anıtpark Meydanındaki kutlamalar ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. 1 Mayıs Kutlamaları nedeniyle Düzce İl Emniyet Müdürlüğü kutlamaların yapılacağı Cedidiye Meydanı, İstanbul Caddesi ve Anıtpark Meydanında geniş güvenlik önlemleri alacak.

HABER: Savaş ARI