Cumhuriyet tarihinin en büyük depremleri arasında yerini alan Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 şiddetinde ki depremin ardından çok sayıda bina yıkıldı ve insanlar göçük altında kurtarılmayı bekliyor. Yaşanan büyük afetin ardından bölgeye gelen AFAD, Kızılay ve birçok STK kuruluşlarının arama kurtarma faaliyetlerine katıldığı ekipler enkazlarda ki insanlara ulaşmaya çalışıyor.

WhatsApp Image 2023-02-08 at 14.16.32 (2)

Düzce ise tüm imkanlarını seferber ederek bölgeye yardım tırları ve destek personellerini göndermeye devam ederken Düzce Evsiz Depremzedeler Derneği tarafından 100’e yakın arama kurtarma çalışmalarına destek personelleriyle, gıda yardımları ulaştırdı.

WhatsApp Image 2023-02-08 at 14.16.33

Derneğin yöneticisi Erbay Yucak ile iletişime geçen Öncü Haber ekibi bölgeye gönderilen yardımlar hakkında bilgi aldı. Yucak, şu ifadeleri kullandı:

“ALAN ÇOK BÜYÜK, EKİP SAYISI AZ”

“Öncelikle tüm Türkiye’ye yaşanan bu afetten dolayı geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dernek olarak Hatay-Kırıkhan ve İskenderun’a giden 100’e yakın ekibimiz bölgeye ulaştı. Bölgede çok fazla kurtarılmayı bekleyen vatandaşımız var ancak ekiplerin sayısı yeterli değil. Elimizden geldiği kadar ekiplerimiz tüm gücüyle bölgede arama kurtarma çalışmalarına katılacak.

Sadece arama kurtarma değil gıda yardımı da gönderdiğimiz afet bölgesinde ekiplerimiz dışarda soğukta enkaz altında yakınlarını bekliyor. Onlara da çay, çorba yardımlarımızı yapacağız.”