Düzceli fındık üreticileri, yeni hasat dönemine hazırlanıyor.  Geçimini sadece fındıkla sağlayan üreticiler için yüz güldürmesi gereken fındık, masrafların fazla olması sebebiyle bir külfete dönüşebiliyor. Emeğinin karşılığını almak isteyen fındık sahipleri bu yıl belirlenecek olan fındık fiyatının 80 TL’nin altına düşmemesi gerektiğini dile getirdi.

Bu yıl hava koşulları fındığın yanmasına sebep olmasından kaynaklanan rekolte düşüklüğü nedeniyle bazı vatandaşlar fındık fiyatlarının yüksek olabileceğini dile getirirken, bazı vatandaşlar da fiyatların çok iç açıcı olmayacağını düşündüğünü ifade etti.

 

Öncü Haber Mikrofonu’na konuşan vatandaşların düşünceleriyse şöyle:

IMG_2894

“Geçen seneye göre çok fark atması lazım.”

Burhan Çavuşoğlu: Fındığım var. Çok para verecekler çünkü kimsenin durumu müsait değil. Taban fiyat 60-70 TL bekliyoruz. Geçen seneye göre çok fark atması lazım.

IMG_2897

“Fındık olmadığından fiyatlar fırlar bu sene.”

Sabri Altınışık: Dağları kırağı yaktı ama alt köylerde fındık çok güzel. Fındık olmadığından fiyatlar fırlar bu sene. Tahminim öyle.

IMG_2904

“Fındık fiyatının 80 TL’nin altına düşmemesi lazım.”

Hüseyin Şahin: Fındığım var. Mahsul de yandı, fiyatın 80 TL’nin altına düşmemesi lazım. İşçi masrafı 400 TL’nin altına düşmez. Ben biraz değerinde satıyorum ama vatandaş fındığını 42-43 TL’den sattı, nerede 54 TL’ymiş fındık?

IMG_2906

Mehmet Aydın: Fındığın 70 TL olması lazım. Fındığın çok masrafı var.

IMG_2908

Ömer Tüfekçi: Benim fındığım yok ama çevremdekilerin herkesin fındığı var. Fiyatlar aslında günümüz ortamında 70-80’i bulabilir. Fındık için 80 TL bence süper bir para. Bu sene doğru düzgün fındık yok, geçen seneye göre en az yüzde 50 düştü. Hava şartlarından dolayı çok düştü. Bu sene daha da fazla artabilir, olmadığı için.

IMG_2911

Şerafettin Çakmak: Fındığım var. Kırağı oldu, yandı. Herhalde yemeye olur. Fiyatlar ne olur bilmiyorum, Tayyip’in vereceği bir şey. 70 TL olması lazım.

IMG_2913

“Fındık fiyatları yukarı gitmez.”

Fahri Doğru: Fındığım var. Fındık fiyatları yukarıya gitmez, mümkün değil yani. İşçi parası 500 TL’den aşağı olmaz. Enflasyon almış başını yürümüş, fındık 70 TL olsa ne olur 100 TL olsa ne olur? Bir insanın toplayacağı 1,5 teneke fındık. Onun parasını hesapla, bir de masrafını hesapla.

IMG_2916

Osman Karakoç: Fındığım yok. Fındığın kilosu bu yıl 80 TL olur öyle tahmin ediyorum çünkü fındık yok.

1-76

Namık Akar: Fındık fiyatlarının bu sene en az 150 TL olması lazım, kurtarması için. Fındık aynı çocuk gibidir, bakmazsan vermez.

2-94

Kenan Çiçek: Fındığı geçen seneyle kıyasladığımız zaman zaten bu sene fındık da yok. Fındık bahçem var benim, sigorta yaptırdım don hasarından dolayı yüzde 85 hasar verildi. Yani fındık toplamayacağım ben bu sene. Bu şartlar altında fındık fiyatı en azından 80 TL’den açılması lazım. Erken de açıklanması lazım. Vatandaşın mağduriyeti yeter. Bir daha mağdur olmasın.

3-57

Rahmi Altun: 100 TL’den az olmaması lazım.

BAZI ÇOCUKLAR ÇİKOLATA SEVMEZ BAZI ÇOCUKLAR ÇİKOLATA SEVMEZ

4-43

Nevzat Belli: 100 TL’nin üstünde olmalı, ekonomiye göre.

5-29

Gürol Altınışık: Şu andaki piyasaya göre 120 TL’nin üstünde olması gerekiyor. Pek bir zam beklemiyorum.