Yaşanan yıkıcı depremlerin ardından yaralar sarılmaya devam ederken, STK’lar, Kızılay ve AFAD’ a vatandaşların yardımları sürüyor. Bu kapsamda gündeme gelen Kızılay’ın bir yardım kuruluşuna çadırların satılması tüm Türkiye’nin tepkisini çekti.

Bu afet sonucunda ilk iki gün çadırlarını bölgeye ulaştıramayan Kızılay yönetimini istifaya davet eden CHP Düzce İl Başkanı Semih Cemşit sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizde çürümüşlüğün bir örneğini daha bugünlerde görüyoruz. 155 yıllık tarihinin yüz karası başkanı ile Kızılay, depremde yaralılara derman olmak insanlara dokunmak yerine paranın peşine düşmüş vaziyette. Bu büyük deprem felaketinde bile çadırlarını ilk iki gün çıkartmayarak bir yardım kuruluşuna para ile satan Kızılay yönetimini yarından tezi yok istifaya davet ediyoruz.

“Kızılay insanlık onurunu ayaklar altına almıştır”

“Kızılay’ın, hizmetlerinden hiçbir şekilde çıkar gözetmeyen gönüllü bir yardım kurumu olması ve iyiliğin gücüyle insanın ve toplumun onurunu korumak, dirençliliğini artırmak ve ızdırabını dindirmek için çalışmak olması gerekirken, stoklarında bulunan çadırları ve konserve besin malzemelerini, afet durumunda para ile satarak insanlık onurunu ayaklar altına almıştır.”

“Tarih senin gibileri affetmeyecek!”

 “Kerem Kınık, eğer ki müşkül durumdaysan, paraya ihtiyacın var ise bu parayı Amerika’ya kaçırdığınız Kızılay’ın yardım paralarından ve Kızılay’a aldığınız lüks makam araçlarından tedarik edebilirsin. Bu paralar da sana yetmez ise hısım akrabalarını Kızılay’a doldurmuş bir başkan olarak onların maaşlarından kesebilirsin. Tarih seni ve senin gibileri asla affetmeyecek.

Afet durumunda bile aklına ilk önce para gelen bu zihniyetle, yardımları bir an önce alana yetiştirmek yerine, birbirleriyle iktidar kavgası yapan iktidarın yöneticileri ile, yardım çığlıklarını duymak yerine zor durumda kalmış vatandaşlarımıza hakaret edenlerle mücadelemiz bitmeyecek.”

Haber- Nalan Tayyar