WhatsApp Image 2023-05-22 at 10.31.55 (1)

Çerkes Sürgünü’nün 159. yılı sebebiyle yapılan anma törenine AK Parti Milletvekili Ercan Öztürk, CHP Milletvekili Talih Özcan, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, CHP İl Başkanı Semih Cemşit, İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er’de katıldı.

AW895804_03

Törende yapılan konuşmada Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, şöyle konuştu:

“Biz Kafkas halkları bundan 159 yıl önce 101 yıl süren savaşta Çarlık Rusyası’na karşı vatanımızı ve özgürlüğümüzü savunduk. Maalesef bu savaşlar sonunda Çarlık Rusyası’nın orantısız gücüne karşı 21 Mayıs 1864 yılında savaşı ve milyonlarca insanımızı kaybettik. 21 Mayıs 1864 hiçbir Çerkes’in unutamayacağı bir tarih oldu.”

ERKAN DİNÇER

Erkan Dinçer isimli vatandaş ise şunları söyledi:

“Her sene 21 Mayıs tarihinde geçmişte bizim atalarımızın yaşadığı sıkıntıları burada hissediyoruz ve o acıları burada tekrar tekrar paylaşıyoruz. Dolayısıyla bizim için bugün çok acı bir gün. Bu acı günlerimiz yaşanmış olayları unutmamak için de her sene tekrarlamak zorundayız. Bu arada Osmanlı’nın bize göstermiş olduğu misafirperverlikler, Türkiye'de yaşadığımız süre içinde bu memleketi kendi vatanımız kabul edip üzerimize düşen görevleri de en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz.”

Ekran Alıntısı-28

Gülsüm Ayşenur Eser ise, şöyle konuştu:

“Geçmişte yaşanan acı olaylarda hayatını kaybeden büyüklerimizi anmak üzere bir araya geliyoruz. Anıtpark’tan buraya kadar yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Tüm ölenlerimizin anısına sessiz bir yürüyüş oluyor bu. Yine sürgün sırasında hayatını kaybeden büyüklerimizin ruhlarına mevlidi şerif okunuyor.”