Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, Kıbrıslı Rumların Türklere karşı yaptığı vahşete kayıtsız kalmadı ve Amerika ile Avrupa ülkelerinin baskılarına rağmen garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974’te adaya barış harekatı yaptı.

Image6

Türk askeri Rumları adada bozguna uğratarak geri püskürtmeyi başardı. Kıbrıs Barış Harekatında 498’i Türk askeri olmak üzere, Kıbrıs Türk tarafı ise 70’i Mücahit olmak üzere, 270 kişiyi şehit verdi.

Kıbrıs Gazilerinin barış harekatının üzerinden yıllar geçse de zihinlerindeki anılar tazeliğini korurken, Gölyaka Belediyesi sosyal sorumluluk projesi kapsamında ilçedeki 16 gaziyi 3 günlüğüne yavru vatana gönderdi.

Göl

Bugün sabahın erken saatlerinde 3 görevli belediye personeli ile yavru vatana uçan gazilerin tüm ihtiyaçları Gölyaka Belediyesi tarafından karşılanacak.

Konu ile ilgili Öncü Haber Merkezi’ne açıklamalarda bulunan Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, “Ülkemizin bekası olan, göz bebeğimiz gazilerimizi Kıbrıs’a gönderdik. Gazilerimizin Kıbrıs Barış Harekatındaki anılarının yaşatmak istedik” diye konuştu.

CUMHURİYETİN ANISINA 100 FİDAN DİKİLDİ CUMHURİYETİN ANISINA 100 FİDAN DİKİLDİ

HABER: Savaş ARI