Düzce’de D-100 Karayolu üzerinde bulunan fabrikada çalışan bir grup işçi Metal-İş Sendikası’na üye olma gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını iddia etmişti. Son olarak 2 işçinin daha sendikalı mesai arkadaşlarına destek verdikleri iddiasıyla işten çıkarıldığı gündeme geldi. Söz konusu iddianın sahibi olan sendika temsilcisi Öncü Medya mikrofonlarına şunları söyledi:

 "Sadece burada çalışan arkadaşların kanuni hakkını savunmak için buradayız, bu yüzden mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Şu an da mahkeme yolundayız haklarını alacağız ve bu sendikada bu fabrikaya girecek Allah’ın izniyle biz mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz.”

WhatsApp Image 2023-02-03 at 12.08.35

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle işten çıkarıldıklarını iddia eden işçilerden Serkan Çakmak, Öncü Haber mikrofonlarına açıklamalarda bulundu.

“Biz 9. Ayda işçi haklarımızın savunulması amacıyla sendikalı bir faaliyet başlattık.  Arkadaşlarımızla oturup bir çay içiyorduk. Orada sendikadan atılan arkadaşımız bir fotoğraf karesi aldı, bunu sosyal medya da paylaştı. "ince bir mevzu var" diye altına yazmış. Daha sonrasında ben ve yanımdaki arkadaşımın iş akdini fes ettiler yani işten çıkardılar. Gereken haklarımızı hukuki yollardan arayacağız inşallah.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-02-03 at 12.08.36

İşten çıkarılan arkadaşlarına destek verdiği iddiasıyla işten çıkarıldığını ifade eden Can Arı ise Öncü Haber mikrofonlarına şöyle konuştu:

 “Ben sendikaya üyeydim. Sırf şu abi ile resim çekildik diye bizi işten çıkardılar.  Bize burada bir değişiklik var sizinle çalışmak istemiyoruz ama bu resim için işten atılmamız bizim onurumuza, gururumuza dokundu.  Sırf şu resim için burada kovulmalar devam edebilir.”

56a3aa27-9548-425a-aa25-aff0aaf825dc

Öte yandan fabrika yönetiminden edinilen bilgiye göre, sendika yönetiminin işverenden beklenti ve taleplerinin kabul edilemez nitelikte olduğu, bunun yanı sıra işten ayrılan işçilerin her türlü yasal haklarının verildiği belirtildi.

Çalışanın emeğine hassasiyet gösterdiklerine dikkat çeken işveren yetkilisi, Düzce'nin ciddi istihdam iştiraklerinden olduklarını, ücret ve sosyal haklar boyutunda asgari ücretin üstünde maaş ödediklerini ifade ederek çalışan sayısını artıracaklarını söyledi.