Düzce Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, 2022 yılında toplam 59 bin 570 ton atığın toplanarak bertaraf edilmesini sağlarken, şehrin dört bir yanında sürdürdüğü temizlik çalışmalarıyla daha temiz ve daha yaşanabilir bir Düzce’nin ortaya çıkmasına katkı sağladı.

1 Ocak 2022 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirdiği ve temizlik ile atık toplama çalışmalarını içeren raporunu kamuoyu ile paylaşan müdürlük, hem gelecek nesillerin bilinçlendirilmesinde hem de atıkların ekonomiye geri kazandırılmasında öncü rolü üstlendi.
temizlik işleri (2)
ANA ARTERLER DÜZENLİ TEMİZLENDİ
Bu çerçevede, il genelinde ana arter, cadde ve sokakların iki vardiya halinde düzenli olarak yıkanmasını sağlayan, haftalık olarak perşembe geceleri cami meydanları, belediye meydanı, İstanbul caddesi ve Atatürk bulvarında düzenli olarak yıkama çalışmalarını devam ettiren müdürlük, haftalık ortalama 25 km uzunluğundaki hattın yıkanmasını sağladı.

temizlik işleri (3)

MINTIKA TEMİZLİKLERİ RUTİN HALE GETİRİLDİ
Mahallelerde kurulan pazaryerlerine yönelik temizliklerin aksatılmadan devamlılığını sağlayan müdürlük, sadece pazaryerlerinde her hafta ortalama 56 bin m2’lik alanı temizledi. 56 mahalle genelinde 10 kişilik hazır ekip ile mıntıka temizliğini rutin halde yürüten müdürlük, merkezi mahalleler ve nüfus yoğunluğu fazla olan mahallelerde hafta da bir; diğer mahallelerde ise iki hafta da bir olmak suretiyle detaylı temizlik çalışması gerçekleştirdi.

PARKLAR PERİYODİK OLARAK TEMİZLENDİ
56 mahalle genelindeki tüm çocuk parklarının haftalık ve düzenli olarak temizlenmesine ön ayak olan müdürlük, Kent Park,15 Temmuz Parkı, Nikah Salonu Engelsiz Yaşam Parkı gibi büyük parklarda sürekli personel bulundurulmasını sağlarken, D-100 Karayolu, D-655 Akçakoca Yolu ve Kuzey Çevre Yolu üzerinde bulunan üst geçitlerin temizliğinin de periyodik olarak yapılmasını sağladı.

temizlik işleri (7)

322 KONTEYNER TAMİR EDİLDİ, BİN YENİ KONTEYNER YERLEŞTİRİLDİ
Konteynerlerin tamir ve bakımlarını da aksatmadan devam ettiren müdürlük, 322 adet konteynerin tamir ve bakımlarının en kısa sürede gerçekleştirilmesini ve zamandan tasarruf edilmesinin yanı sıra çöp konteyner talebi olan mahallelere de toplam Bin adet konteyner yerleştirilmesini sağladı.

800 KG AMBALAJ - 1490 KG PİL ATIĞI TOPLANDI
Söz konusu dönemde bazı mahallelerde konuşlandırılan 4 mobil atık getirme merkezlerinden 22 bin 800 kg ambalaj atığı toplayan müdürlük, okullar, kamu kurumları, işyeri ve sanayi kuruluşlarına yerleştirilen atık toplama noktaları ile bin 490 kilogram atık pil toplanmasına ön ayak oldu.

ELEKTRONİK VE İLAÇ ATIKLARI UNUTULMADI
Elektronik atık toplanması noktasında da önemli yol kat eden müdürlük, merkez genelinde 5 toplama noktasıyla 500 kilogram elektronik atık toplanmasını sağladı. Müdürlük, sıfır atık projesi kapsamında 5 eczaneye yerleştirilen toplama noktasında 380 kilogram atık ilaç toplanmasını ve bertaraf edilmesine de katkıda bulundu.

temizlik işleri (13)

140 TON GİYSİ ATIĞI EKONOMİYE KAZANDIRILDI
Şehir merkezinde 100 farklı noktada oluşturulan eski giysi ve tekstil atıklarının toplanmasına da öncülük eden müdürlük, bu sayede 140 ton atığın ekonomiye kazandırılmasını sağlarken, başta lokantalar ve hazır yemek üreten tesisler olmak üzere bitkisel atık yağ çıkan işletmelerden elde edilen 12 ton atık yağın da bertarafında önemli rol üstlendi.

temizlik işleri (8)

2557 ÖĞRENCİYE SIFIR ATIK EĞİTİMİ VERİLDİ
Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz gelişmiş ve yaşanabilir bir dünya bırakılması, israfın önlenmesi, doğal kaynakların daha verimli kullanılması ve atık oluşumunun minimize edilmesi amacı kapsamında okullarımızda 2 bin 557 ilkokul öğrencisine ulaşılarak sıfır atık eğitimleri verilmesini sağladı.

Hafriyat Yönetimi Sistemini de aynı dönem içerisinde hayata geçiren müdürlük, kısa sürede 17 hafriyat firmasının Düzce Belediyesi Hafriyat Yönetim Bilgi Sistemine kaydının gerçekleştirilmesine 69 adet hafriyat kamyonunun lisanslandırılmasına yardımcı olurken, toplam 332 ruhsatlı inşaat kazısını da denetlenme görevini yerine getirdi.