Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın talimatlarıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı 81 ilde eş zamanlı olarak yoğun denetimler gerçekleştirdi.

AW027101_01

Sene boyunca rutin olarak gerçekleştirilen risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten farkındalığı artırmak için üç hafta boyunca denetimler yapıldı.

Toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde gıda kaynaklı salgınları engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için lokanta, restoran, kafe, otel gibi toplu tüketim yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, asgari teknik, hijyenik ve muhafaza şartlarına uyulup uyulmadığına yönelik denetimler yapıldı.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü de sahaya 34 denetçi ile indi. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun’un da katıldığı üç haftalık denetimde ekipler 7 ilçe ve il merkezinde lokanta, restoran, kafeterya, otel gibi 799 toplu tüketim işletmesinde denetim gerçekleştirdi. 

Düzce’de gıda kontrol görevlilerince 2023 yılı ocak ayından bugüne toplam 3 bin 744 gıda denetimi gerçekleştirilirken yapılan denetimlerde 23 iş yerine toplam 248 bin 647 TL idari para cezası uygulandı. ÖNCÜ HABER/ İHA