Düzce Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Düzce Belediyesi çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Katı Atık Tesisi’nde yürütülen çalışmalara ek olarak şehrin genelinde atıkların kaynağında ayrıştırılmasını sağlamak amacıyla tekstil atıkları için yeni bir uygulama başlatıldı. Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından hizmet sınırları içinde eski giysi ve tekstil atıklarının toplanması için kumbaralar yerleştirildi.

ATIK GİYSİ KUMBARASI (2)

250 FARKLI NOKTAYA YERLEŞTİRİLDİ

Hizmet sınırları içinde 250 farklı noktaya yerleştirilen kumbaralar sayesinde evlerde oluşan giysi, ayakkabı ve tekstil atıkları (battaniye, örtü, perde, havlu vb.) düzenli olarak türüne uygun şekilde bertaraf edilmesi için toplanacak. Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada çevre kirliliğinin engellenmesi amacıyla yapılan çalışmanın geri dönüşüme katkı sağlayacağına dikkat çekildi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü, yaşanabilir bir çevrenin sürekliliğini sağlamak amacıyla geri dönüşüm hedeflerini her geçen gün büyütürken kullanılmış giysi ve tekstil atıklarının, kumbaralar sayesinde evsel atıklardan ayrı olarak toplanmasını sağlayacak. Ekipler, söz konusu atıkların kaynağında ayrıştırılması ile yeniden kullanımı, geri dönüşümü ve ikincil hammadde olarak ekonomiye kazandırılması ile çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.