Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın!

Öncelikle velilere seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit,  öğrencilerin karnelerini sadece akademik notların var olduğu bir değerlendirme aracı olarak görmemelerini istedi. Yiğit, “Karne notları çocuklarınızın yanlış değerlendirilmesinin ve yönlendirilmesinin bir aracı asla olmamalı. Karnelerde yer alan notlar yalnız öğrencilerin durumunu değil, genel olarak hepimizin eğitimdeki çabalarımızı ve payımızı gösterir. Bundan dolayıdır ki düşük notlardan sadece öğrencilerimizi mesul tutmak, çözüme ulaşmak yerine problemin devamına yol açar. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın, çünkü her çocuğun kişiliği, yetenekleri ve özellikleri birbirinden farklıdır. Çocuklarımızı anlayışla, sevgi ve sabırla değerlendirdiğinizde notlarının zamanla yükseldiğini göreceksiniz. Sizlerin bu kutsal görevinizde hep yanınızda olduğumuzu bilmenizi ve tatil döneminde çocuklarınızla birlikte sağlıklı, mutlu, huzurlu günler geçirmenizi diliyorum.” İfadelerini kullandı.

çok ulvi bir mesleği icra ediyorsunuz

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, öğretmenlerin bilgi toplumunun oluşturulmasında çok önemli bir işlev gördüğünü belirterek “ Sizler bu görevi yerine getirirken; düşünen, sorgulayan ve eleştiren bir neslin ortaya çıkmasını sağlıyorsunuz. Öğretmenlik gibi çok ulvi bir mesleği icra eden sizlerin görev yaptığınız yerlerde gösterdiğiniz çaba ve gayretler, geleceğimizin teminatı olan genç dimağlara yön ve şekil vermektedir. Sizlere de tüm çaba ve gayretlerinizden dolayı teşekkür ediyorum. Kısa bir seminer sürecinden sonra sizler de yaz tatiline gireceksiniz. Şimdiden tatilinizin huzur ve esenlik içinde geçmesini diliyorum.”

Asla Üzüntüye Ve Ümitsizliğe Kapılmayın!

 Son olarak öğrencilere seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, öğrencilere başarılarının devamını dileyerek karnesinde zayıf olan öğrencilere nasihatte bulundu. Yiğit,  “Unutmayınız ki kötü karne yoktur, iyileşmeyi bekleyen karne vardır. Tüm öğrencilerimizi bitirmiş oldukları eğitim öğretim yılı vesilesiyle tebrik ediyorum. Karnesinde düşük not olan arkadaşlarımız asla üzüntüye ve ümitsizliğe kapılmasın. Önümüzdeki eğitim maratonuna daha iyi hazırlansın ve daha iyi olmaya kararlı olsunlar yeter. Onlardan beklentimiz budur.”ifadelerini kullandı.

Hedef belirleyin!

 “İnsan, başarıya çalışarak ulaşır.” Diyen Yiğit, “ Aslına bakarsanız okulda ve hayatta başarılı olmanın öyle çok sihirli bir formülü de yoktur. Yapılacak şey bellidir.  Birincisi, kendinize bir hedef belirlemek; ikincisi de, belirlediğiniz bu hedeflere ulaşmak için özveride bulunarak planlı bir şekilde çalışmaktır.”diye konuştu.   

Okumayı alışkanlık haline getirin

Bu yıl 8. ve 12. sınıfa geçen öğrencilerin, önümüzdeki yıl onları önemli bir sınav serisinin beklediğini hatırlatan Yiğit, tatillerini daha verimli geçirmeleri için tavsiyelerde bulundu.

Yiğit, “Bu tatil, kitap okumanın vazgeçilmez bir alışkanlık haline getirildiği bir tatil olmalıdır. Kainatın en değerli varlığı olan insana Allah’ın ilk ayeti olarak gönderilen “Oku” emrindeki hikmeti aklınızdan çıkarmadan kitaplarla içli dışlı olduğunuz bir tatil geçirmenizi diliyorum.” Dedi.