İlk olarak Düzce Hikmet Akın Ortaokulu öğretmenleri ve yabancı öğretmenler Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ve İl Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın’ı ziyaret etti. Aydın’a Proje hakkında bilgilendirme yapılmasının ardından daha sonra, misafirler okulda ağırlandı.

4-170

SİTEM projesi kapsamında; İtalya, İspanya ve Litvanya’dan gelen öğretmenler, anaokulu öğrencilerinin hazırladığı doğa konulu etkinlikleri inceledi.Öncelikle öğrenci sunumlarını dinleyen misafir öğretmenler resim sergisi, fen bilgisi ve matematik üzerine yapılan etkinlikleri de ilgiyle takip etti.

25-2

Okul öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan, müzik gösterisini izleyen öğretmenler, daha sonra proje pastası kesiminin ardından, Türk yemeklerinden oluşan ikramlardan yedi.

9-26

PROJE TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENMEYE HAK KAZANDI PROJE TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENMEYE HAK KAZANDI

Hikmet Akın Ortaokulu öğretmenlerinin, misafir öğretmenlere olan sıcakkanlı ve misafirperver tavırları, öğretmenleri son derece memnun etti.

11-36

Okulda yapılacak etkinliklerin ardından, gelen misafir öğretmenlerin merak ettikleri, Düzce’nin beşeri ve doğal güzellikleri olan; Konuralp, Akçakoca, Fakıllı Mağarası, Efteni Gölü ve Güzeldere Şelalesi’ni gezerek, Düzce’nin tanıtımına katkı sağlaması bekleniyor.

16-2

“Projenin de konusu olan doğanın, etkinliklerle tamamlandığını düşünüyoruz”

Proje Sorumlusu Hikmet Akın Ortaokulu Anasınıfı Öğretmeni Melike Karagüzel proje hakkında bilgi verdi.

A-7

4 ülkeden gelen misafirlerin etkinliklerden memnun kaldığını belirten Karagüzel şöyle konuştu: “Projemiz Erasmus projesi. K-210 projesi. SİTEM’le ilgili bir projemiz var. Doğayı SİTEM’le koruyoruz. Projede dört ülkemiz var. Litvanya, İspanya, İtalya ve Türkiye. Öğrenciler anasınıfı öğrencisi. Öğrencilerin etkinliklerinin aylık planladık. Doğayı koruyacak, geri dönüşümü sağlayan, teknolojiyi içine kattığımız, çocuklarda farkındalık oluşturduğumuz etkinliklerle ay ay tamamladık. Kasım ayında İspanya’ya gezi düzenledik. Oradaki hareketliliğe katıldık. Hem etkinlikleri hem de kendi ülkelerini tanıtarak kültür birleşimi gerçekleştirdik. Daha sonra İtalya’daki hareketliliğe katıldık. Hem kültür birleşimi oldu hem etkinliklerimizin daha zenginleşmesi için neler yapabiliriz diye düşündük. Projemizin son ayağı Türkiye hareketliliği. Etkinliklerimizi okulumuzun sunumuyla birlikte başladık. Milli eğitim müdürümüzü ziyaret ettik. Ülkemize geldikleri için çok mutlulardı. İstanbul’dan sonra Düzce’nin doğasını görmek onları çok mutlu etti. Projenin de konusu olan doğanın, etkinliklerle tamamlandığını düşünüyoruz. Sergilerimiz çok hoşlarına gitti. Fen bilgisi, matematik etkinlikleri, okul öncesi tasarım etkinlikleri onların çok ilgisini çekti. Müzik öğretmeni ve öğrencilerimizin korosuyla hem müzik geleneğimizi kültürümüzü gösterdik. Hem de misafirperverliğimizi yemek sunumumuzla gösterdik. Ülkemizi temsil eden yemeklerle ikramlarımızı gerçekleştirdik. Belediyenin yapmış olduğu gez-gör projesiyle kültür gezimiz olacak. Konuralp, Akçakoca, Fakıllı Mağarası’nı gezeceğiz. Yarın da okula gelerek ders anlatımını izleyecekler. Sonrasında Efteni Gölü, Güzeldere Şelalesi’ne gezi düzenleyeceğiz. Geleneksel, otantik olan yemeklerimizi ikram edeceğiz. Sonra projemizin raporunu hazırlayarak finalini gerçekleştireceğiz.”