Kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun gençlerin projelerine 250 bin TL’ye kadar hibe ödemesi yapılacak. İl etapta ki projede yer alan 4 pilot il içerisinde Düzce’de yer alıyordu. Yayınlanan genelgeye göre ise uygulama 81 ilde yaygınlaştırılacak.

Kırsal alanda yaşayan/yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun gençlerin projelerine 250 bin TL hibe desteği verilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsalı kalkındırmak, tarımsal üretim ve ormancılık gibi alanlarda eğitim gören gençleri kırsala çekmek amacıyla "Uzman Eller Projesi" yürütüyor.

Pilot uygulaması 2020'de 4 ile yapılan ve bu 4 il içerisinde Düzce’nin de yer aldığı, 2022-2024 yıllarını kapsayacak 3 yıl boyunca 81 ile yaygınlaştırılan projeyle nüfusu 20 binin altındaki kırsal yerleşim yerlerinde tarım, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim almış gençlerin girişimciliğinin desteklenmesi hedefleniyor.

161372-2

Projeyle kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden, meslek yüksekokulları ile üniversitelerin tarım, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren bölümlerinden mezun genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amaçlanıyor. Proje, tarım, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimciliği destekleyerek bu faaliyetlerin eğitimli, uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek, eğitimli iş gücü ile tarımsal üretimin miktarını, kalitesini ve verimliliğini artırmak, kırsal alandaki tarımsal üretim yapan işletmelere örnek ve önderlik oluşturacak sürdürülebilir yatırımlara hibe desteği vermek gayesiyle yürütülüyor.

Bu kapsamda bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, coğrafi işaretli ve yöresel ürünler üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere hibe desteği sağlanıyor.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLADI?

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün resmî sitesinde ki açıklamaya göre Başvurular 01.03.2023 tarihinde başladı ve 08.05.2023 tarihi saat 23:59’da sona erecek.

Proje başvuruların ise başlamış olup 08 Mayıs 2023 Saat 23:59'a kadar e-devlet şifresi kullanılarak https://uzmaneller.tarimorman.gov.tr web sitesi üzerinden istenen bilgilerin girişi ve belgelerin yüklenmesiyle yapılacaktır.