Devlet Türbe haritasında yer alan, TSK Türbeler ve mabetler listesinde bulunan Abdal Hazretleri Türbesi’nin, kayıtlarda olmadığı öne sürülen raporda, 7 asırdır metfun bulunan Abdal Hazretleri ve 40 talebesinin türbesinin koruma altına alınması gerekirken, Kültür Müdürlüğü tarafından, değerlendirmeye bile tabi tutulmadı.

IMG_5054

HABER EKİBİNİN ULAŞTIĞI BİLGİLERE KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ EKİBİ ULAŞAMADI MI?

Öncü haber Ekibinin kendi imkânlarıyla edindiği bilgilere dahi ulaşamadığı, yazdıkları raporla anlaşılan Kültür Müdürlüğü araştırma Ekibi, türbenin bulunduğu köye giderek yaptıkları araştırmalar neticesinde, akıllara zarar bir raporla konuyu kapattı.

IMG_5079

Düzce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Esençam Köyü’nde bulunan 7 asırlık Abdal Hazretleri türbesinde inceleme yapıldığı ifade edilen raporda, türbeye dair bir bilgi olmadığı, günümüzde inşa edildiği öne sürülerek şu ifadelere yer verildi:

“Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 07.09.2023 tarihli ve E-4169226 sayılı yazısı

İlgili yazıyla ilgili olarak Müdürlüğümüz arşivinde yapılan incelemede, ilimiz Merkez ilçe Esençam Köyü Abdal Hz. Türbesi 2863 sayılı kanun kapsamında yer almadığı tespit edilmiştir.

İlgili yazı gereği söz konusu ilimiz Merkez, İlçe Esençam Köyü Abdal Hz. Türbesi yerinde incelenmiştir.

Yapılan inceleme neticesinde Türbe, Tek katlı, iki odalı, çatısının bir kısmının tuğla bir kısmının sac ile örtüldüğü, demir kapılı ve pencereleri plastik doğrama olan betonarme yapı olduğu görülmüştür.

Türbe içerisindeki ahşap sanduka günümüz yapımıdır. Türbe içerisinde yatan zat hakkında çeşitli hikâyeler tarafımıza mihmandarlık yapan köy azası tarafından aktarılmıştır.

Türbe ya da Türbede yatan zat hakkında yazılı bir belge bulunmamaktadır. Sonuç olarak İlimiz Merkez İlçe Esençam köyü Abdal Hz. Türbesi günümüz yapısı olduğundan ve yazılı bir belgesi bulunmadığından 2863 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesi yapılamamaktadır.

Bilgilerinizi ve gereğini arz ederiz.”

MERKEZE BAĞLI BİRÇOK MAHALLEYE SU VERİLEMİYOR MERKEZE BAĞLI BİRÇOK MAHALLEYE SU VERİLEMİYOR

1-111

Devlet Türbe haritası ve TSK kayıtlarını inceleme gereği duymadan, düzenlenen bu rapora ilişkin, Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

IMG_5062

Öte yandan köy sakinleri, Öncü Haber’in konuyu gündeme taşımasının ardından hayırsever iş insanlarının türbeyi kalkındırmak için girişimlerde bulunduğu ifade etti.

HABER – AHMET ÇELİK