Düzce İl Müftülüğü binasında İl Müftüsü Osman Aydın’ın da katılımıyla Ramazan Ayı Bilgilendirme Toplantısı gerçekleşti. Ramazan Ayı’nda Düzce’de gerçekleşecek olan programların konuşulduğu toplantıda Düzce İl Müftüsü Osman Aydın Ramazan aynın önemini anlattı.

“Ayet ve hadislerin ışığında siz değerli vatandaşlarımızı bilgilendirmek istiyorum” diyen Aydın,Bizleri Ramazan ayına ulaştıran yüce Rabbimize hamd, insanlığa örnek olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Hz. Muhammet (SAV)'e sonsuz salât ve selâm temennisiyle, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayının ruhuna uygun değerlendirmeye vesile olacak, ayet ve hadislerin ışığı altında siz değerli  vatandaşlarımızı bilgilendirmek istiyorum. İlâhî dinlerin tamamında farz kılınan oruç ibadeti, biz Müslümanlara da farz kılınmıştır. Akıl bâliğ olan, hastalık, yolculuk gibi geçerli bir mazereti bulunmayan her Müslüman’a oruç tutmak, Allah’ın farz olan bir emridir. Ramazan ayı, maddi ve manevi bereketleri içerisinde bulunduran, hayrı çok, ibadet, rahmet ve mağfireti de bol olan on bir ayın sultanı diye tarif edilen bir aydır. Zira bu ayda,   bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi bulunmaktadır. 

Rabbimizin sınırsız olan şefkat ve merhameti, bazı zaman ve mekânlarda, sağanak halinde tecelli etmektedir.  Ramazan Ayı da bunların başında gelmektedir. Ayet-i kerimede, ‘Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Sizden her kim bu ayda bulunursa oruç tutsun’ buyurmaktadır” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA MEŞGULİYETLERİMİZİ EN AZA İNDİRMELİYİZ”

Ramazan Ayı’na girerken kötü alışkanlıklardan uzaklaşılması gerektiğini belirten Aydın şu cümleleri kurdu, “Bu aya girerken kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçip, tövbe kapısına yönelmenin yollarını aramalı,  dünya meşguliyetlerimizi en aza indirmeliyiz. İftar sofralarımızı, fakir Müslümanlarla süslemenin planlarını yapmalı İbadetlerle dolu bir ramazan ayı geçirmeye hazır hale gelmeliyiz. Çünkü, Bu ayda bir oruçluya iftar ettiren kişinin, günahlarının bağışlanacağı ve cehennemden kurtuluşuna vesile olacağı, Efendimiz tarafından haber verilmektedir.”

 Müftü Aydın konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Oruç ibadetimizle, bize verilen sayısız nimetlere karşı şükür borucumuzu ödemiş olacak, hem de, beden ve ruh sağlığımızı zindeleştirmiş olacağız.  Etrafımızda bulunan depremzede kardeşlerimizin gıda, giyim ve iskan ihtiyaçlarını karşılamalı, huzur içerisinde bir ramazan geçirmelerini sağlamaya çalışmalıyız. Cömert olmalıyız. Yani eli açık, ikramı seven, elindeki imkânları gönüllü olarak paylaşan, bu sayede fakirleri koruyup kollayan bir Müslüman olmanın planlarını yapmalıyız. Elimdekini dağıtırsam bana bir şey kalmaz düşüncesinin, şeytani bir duygu olduğunu hatırlamalıyız. Daha nice Ramazan-ı Şerif ayına ulaşmak temennisiyle.

IMG_20230321_143417

Ramazan Ayında Düzce’de gerçekleşecek programlar hakkında da bilgilendirmede bulundu.

Ramazan Ayı’nda Düzce’de gerçekleşecek müftülük programları şu şekilde:

-DİB tarafından bu yıl Ramazan ayı teması “Ramazan ve Dayanışma” olarak belirlenmiştir. Bu konu camilerimizde vaazlar yoluyla ve sizlerin aracılığı ile halkımıza anlatılacaktır.

- Ramazan ayı boyunca camilerimizde icra edilmek üzere, özel vaaz ve irşat programları hazırlanmıştır.

- “Büyüklerimiz Küçüklerle İft(ih)ar Ediyor” projesi kapsamında müftülüğümüz öncülüğünde sosyal hizmet kurumlarında kurum bakımı altında olan çocuklara, huzurevi sakinlerine iftar programı gibi  faaliyetler gerçekleştirilecektir.

- “Alo 190 Dini Bilgilendirme Hattı”na gelen sorulara cevap vermek amacıyla Ramazan ayı boyunca haftanın 6 günü (Cumartesi hariç) 11.00-22.00 saatleri arasında personel görevlendirilmiştir.

- “İftarı Beklerken” ve Bereket Vakti” programları başta olmak üzere; Diyanet TV’de yayınlanan programlar ile Ramazan ayı ihya edilecektir.

-Yerel TV/radyo kanalları, yazılı basın ve dijital platformlar/sosyal medya araçları vasıtasıyla ve yüz yüze yürütülen irşat faaliyetlerinde “Ramazan ve Dayanışma”  konusu kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır.

- “Cuma Geceleri Ailece Camide Buluşuyoruz” projesi kapsamında aile fertleri teravih namazına ve mukabeleye davet edilerek, ailelerin camiyle olan irtibatları canlı tutulacak.

- Ramazan ayı münasebetiyle camilerimiz ve müştemilatı ile ilgili bakım, onarım ve temizlikleri ile ilgili tedbirler alınmıştır.

- Şehit Gazi ailelerine, yaşlılara,  sevgi evlerindeki yetim çocuklarımıza, göçmenlere, emekli personelimize, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklulara, depremzede vatandaşlarımıza yönelik  iftar programları yapılacaktır.

-  İlimizde bu yıl 3’ü merkez olmak üzere, 8 camide hatimle teravih namazı kılınacaktır.

1- Hacı Davut Camii (Merkez), 2- Kültür Mah. Camii (Merkez),  3- Beyciler Fatih Camii (Merkez),  4- Nuru Osmaniye Camii (Akçakoca), 5- Yeşiltepe Mah. Hüseyin Ağa Camii (Çilimli), 6- Mustafa Emine Turna Camii (Kaynaşlı),  7- Yeni Camii (Cumayeri), 8- Orhangazi Camii (Yığılca).

- Bütün camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda mukabele okunacaktır.

- 2023 yılı Fitre miktarı 70 TL’dir.

Müftü Aydın sözlerini şu şekilde tamamladı, “Ramazan ayının, Ülkemiz, İslam Alemi ve İnsanlık için hayırlara vesile olmasını; bu mübarek ayın ibadet, kulluk, salih amellerle en güzel bir şekilde değerlendirilerek Allah’ın affına mağfiretine mazhar olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder; depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.”