Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Aynan’ın başkanlığında halk kütüphaneleri konulu Eş Güdüm Toplantısı düzenlendi. Düzce İl Halk Kütüphanesi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya müdürlüğün ilgili birim sorumluları ile kent genelindeki halk kütüphanelerinde görev yapan yöneticiler katıldı.

HEDEF: MESLEKİ GELİŞİMİ DESTEKLEMEK HEDEF: MESLEKİ GELİŞİMİ DESTEKLEMEK

431377,4jpg

Veriler ve atılabilecek adımlar masada

Toplantıda halk kütüphanelerinin mevcut fiziki durumları ile toplam kitap ve okuyucu sayısı masaya yatırıldı. Kütüphane imkanlarının geliştirilebilmesine yönelik atılabilecek adımlar ve Düzce’de kitap okuma oranını arttırmaya yönelik yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

431380,7jpg

9 kütüphanede 151 bin kitap var

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022 yılında Düzce il genelindeki hizmet veren 9 halk kütüphanesindeki kitap sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 artarak 151 bin 900’e yükseldi. Her 4 kişi başına 1 kitap kütüphane raflarındaki yerini aldı.

Kütüphane kullanıcısı sayısında rekor

COVID-19 tedbirlerinin tamamen kaldırılmasıyla il genelinde kütüphane kullanımında da rekor kırıldı. Kütüphaneleri kullananların sayısı yüzde 60 oranında artarak 141 bin 120 kişiyi geride bıraktı. Kütüphane üyeliği bulunan Düzceli sayısı ise 44 bini geçti.