Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, siyasette bir göreve talip olup yönetmeyi düşünmenin medeni cesaret isteyen bir konu olduğunu vurgulayarak, “Belediyeciliği bilmeyen belediyecilik yapamaz. Mahalli idareler o kadar kolay bir şey değil. Bunu bilen, bu işte dertlenen ve bu işte sıkıntı yaşamayacak olanların işe talip olması lazım.” dedi. MHP’nin Düzce merkez adaylığı için eski Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile temas halinde olduğunu ilk kez açıklayan Ünsal, AK Parti’den Düzce Belediye Başkanlığı’na talip olanları ‘formalite’ olarak nitelendiren Ünsal, kuvvetli muhtemel adayın Dr. Faruk Özlü olacağını vurguladı.

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Ünsal, konuşulmayanların konuşulduğu “Yorumlu-Yorum” programının son bölümünde, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine ilişkin devam eden süreçte, partililerin aday adayları hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

“En çok aday adayı yine AK Parti’de”

Her seçimde olduğu gibi önümüzdeki yerel seçimler için AK Parti’de yine aday adayı bolluğunun yaşandığına dikkat çeken Ünsal, geride kalan hafta sonu yapılan temayül yoklamasının aday belirlemede yüksek tesiri olmadığına işaret etti.

Ünsal, “AK Parti'de bir temayül yoklaması yapıldı. ‘Adaylardan hangisi olmalı, hangisi olmamalı?’ diye… AK Partililer geldi ve 42 belediye başkan aday adayını oyladı. 2024 ile 2029 yılları arasında bölgemizi yönetmeye talip olan aday adayları sahaya çıktı. Temayül bütünün bir parçası yani yüzde 100 etkili bir şey değil. En çok aday adayının olduğu parti yine AK Parti oldu. Siyasi çalışmalar devam ediyor. Arkadaşlarımız bu konuyla ilgili haber ve röportajlar yaptı. www.oncurtv.com’dan bunları takip edebilirsiniz. Siyasette bir yere gelmek, siyasete talip olmak, yönetmeyi düşünmek ve yönetmeye medeni cesareti olmak, öyle çok kolay bir şey değil.” diye konuştu.

nig

“Çakar’ın ismi MHP’den geçiyor”

Düzce Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan’ın adının MHP’den geçtiğini ilk kez Düzce kamuoyuna duyuran Ünsal, “Nigar Demircan Çakar'ın da Milliyetçi Hareket Partisi il yönetiminden bir isimle Düzce'nin yerel yönetiminde yer alabilmek için görüşmeler yaptığı söyleniyor. Kendisi bilindiği gibi Düzce Üniversitesi eski rektörü… Görevden affı istenerek, rektörlük görevinden ayrılan Nigar Hoca akademik kişiliğiyle değil belki siyasi birikimiyle karşımıza çıkacak. Onu da zaman gösterecek. Düzce'de ve ilçelerinde Cumhur İttifakı’nın bileşenleri noktasındaki tasarruflarla ilgili bir gelişme var. Aday arayışı Milliyetçi Hareket Partisi'nde sürüyor.” şeklinde konuştu.

fikret

“Albayrak aday adayı değil sanki belediye başkan edasında karşılandı”

Geçtiğimiz günlerde hatırı sayılır bir kalabalıkla partisinin Akçakoca ilçe binasına giderek CHP İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz’a aday adaylığı başvurusunda bulunan eski Belediye Başkanı Fikret Albayrak’ın aday adayı değil de başkan edasında karşılandığını belirten Ünsal, “Akçakoca eski Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Cumhuriyet Halk Partisi'nden belediye başkan aday adaylığı için müracaatta bulundu. Aday adayı değil de aday gibiydi müracaat için değil de seçimi kazanmış bir siyaset edasındaydı. CHP ilçe başkanına müracaat etti. Tuğrul Abanoz da çok saygıyla, hürmetle karşıladı. Muhteşem bir kalabalık, çok yoğun bir ilgi vardı. “Adayım ve seçimi kazanacağım veya kazandım” gibi yani aday adaylığı değil de seçimi kazanıp partisine gelen bir belediye başkan edasını gördüm. Orada bir şey söyledi. “Akçakoca Belediyesi’ne kayyım atanması lazım, çok kötü bir durumu var. Biz onu ayağa kaldıracağız, belediyeciliği bilmeyen bu işte başarılı olamaz.” dedi. Ben de aynı fikirdeyim. Belediyeciliği bilmeyen belediyecilik yapamaz. Mahalli idareler o kadar kolay bir şey değil. Bunu bilen, bu işte dertlenen ve bu işte sıkıntı yaşamayacak olanların işe talip olması lazım.” ifadelerini kullandı.

“Koloğlu’nun karşısında, iddialı Selim Metin var”

Cumayeri’nde mevcut MHP’li Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu’nun karşısında AK Parti aday adayı Selim Metin’in iddialı olduğunu kaydeden Ünsal, “Cumayeri’nde Mustafa Koloğlu'nun karşısında AK Parti'den tek aday, tek alternatif iddialı profil olarak Selim Metin var. İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı iken aday adaylığı için istifa eden Selim Metin ile Mustafa Koloğlu'nun seçimde başa baş bir mücadele edeceği görülüyor. Çilimli çok enteresan, orada nöbetçi bir aday var. Bir öğretmen arkadaş ismini söylemek istemiyorum. Muhsin Yavuz’un karşısına nöbetçi aday adayı ortaya çıktı.” ifadelerine yer verdi.

faruk-ozlu-3

"Dostlar alışverişte görsün’ diye aday adayı oldular”

AK Parti’nin belediye başkan adayının mevcut Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün olacağını tahmin ettiğini söyleyen Ünsal, “Düzce merkezde zaten Faruk Özlü'nün karşısında iddiası olmamakla beraber usulen ‘Dostlar alışverişte görsün’ diye aday adayı olanlar var. Düzce'nin adayı zaten Faruk Özlü gibi görünüyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

“Birol Şahin yuvasına döndü”

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’in Yeniden Refah Partisi’nden aday adayı olmasını “Birol Şahin yuvasına döndü.” sözü ile masaya yatıran Ünsal, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Birol Şahin yuvasına döndü gitti Yeniden Refah’tan aday oldu. Kaynaşlı’da eski Başkan Erol Bayraktar ve Osman Altınışık meslektaşımız, bir meslek büyüğümüz aday adayı oldu. Gümüşova'da kimin kümesinde yemlenen, kimin kümesine yumurtladığı belli olmayan bir Kenan Sübekçi var. Milliyetçi Hareket Partisi'nden belediye meclis üyeliği yapmış. Şimdi AK Parti'den aday adayı oldu.”

“İbrahim Ercan Boğaziçi’nde milleti baskı altına almış”

“Seçim çok güzel şekilde Boğaziçi beldesinde geçiyor. Erhan Alemdar gibi İmam Hatipliler Derneği Başkanlığı yapmış, bu işin mayasından, kökünden gelen, hakim ve vakıf bir aday var. Murat Bey var. Mahalle muhtarlığı yapmış. İş insanı İbrahim Ercan milleti bu şekilde baskı altına alan bir model. Devrini de tamamladığını düşünüyorum. Seçim anketleri yapılırken hangi mahalleye gidilecekse kendi akrabasını, dostunu koyup ‘Oradan çok çıktım.’ diyor. Boğaziçi küçük yer olduğu için de bunlar tutmuyor.”

HABER: Savaş ARI