MHP İl Başkanı İlhami Capoğlu, yerel seçimlerde kaybettikleri Yığılca ilçesinde AK Parti’den Belediye Başkanı Seçilen Selam’i Savaş’ın seçim zaferini mazbata töreninde müzik eşliğinde göbek atarak kutlayan MHP’li Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam’a büyük tepki gösterdi. Çam’ın MHP’den Belediye Başkanlığı yapmasına rağmen, yeniden aday gösterilmemesi nedeniyle seçimlerde AK Parti’nin adayı Selami Savaş’a destek verdiğini söyleyen Caboğlu, “Kızgın olabilirsin, çekilirsin kenara bunu anlarım, ama seçim sonucunu kutlamak, orada göbek atmanın omurgayla ilgili tarifi yoktur” dedi. Selami Savaş’ın geçmiş dönemlerde MHP İl yönetiminde bulunduğuna dikkat çeken Caboğlu, “Bugün Ak Parti’den Belediye Başkanı seçilmiş olan Selami Savaş benim il yönetimimdeydi. AK Parti il yöneticilerinin bana Selami Savaş’ın gezi parkı olayı ile ilgili videolarını attılar. Aynı AK Parti teşkilatı, bu arkadaşımızı belediye başkan adayı gösterdi” diye konuştu.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi, Düzce’yi de 5 yıl yönetecek yerel yöneticilerinin belirlendiği 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin üzerinden bir haftadan fazla süre geçmesine rağmen, siyasi tartışmalar gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

“Rasim Çam hakkında 5 yıl boyunca kulağımıza gelen duyumlar bizi haklı çıkarttı”

Bu sonuçları, Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu, Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü, Radyo Öğüt ve Radyo Kent ortak yayını ile geniş kitlelere ulaşan “Kitabın Ortasından” programında değerlendiren MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu eleştiri oklarını, yeniden aday gösterilmemesi nedeniyle yerel seçimlerde AK Parti’nin adayı Selami Savaş’a destek veren eski MHP’li Belediye Başkanı Rasim Çam’a çevirdi. AK Parti’den Yığılca Belediye Başkanı seçilen Selami Savaş’ın mazbata töreninde kutlama yapan Rasim Çam’a, “Sizin gücünüz hiçtir, siz ancak maşa olursunuz, sonuç itibarı ile sizi 5 yıl önce bir yerlere getiren, makam veren camiaya bunu yapıyor olmanız, sizin şahsiyetinizin ne derecede ve nasıl bir insan olduğunuzu gösterir. Kaybettiğimiz ilçelerin sorumluluğunun farkındayız. Yığılca’yı ele alırsak, makamlar kalıcı değildir ve bu makamlarda babadan miras kalmaz. Yığılca da seçim yarışına girildiğinde, liderimizin talimatı doğrultusunda Ramazan Baltacı isminin açıklanmasıyla, orada mevcut belediye başkanının el ayak oyununa girdiğini gördük. Net bir şekilde, kendi aile tabanı da dahil olmak üzere, AK Parti adayı Selami Savaş’a yönlendirdiğini gördük. Sizin gücünüz hiçtir, siz ancak maşa olursunuz, sonuç itibarı ile sizi 5 yıl önce bir yerlere getiren, makam veren camiaya bunu yapıyor olmanız, sizin şahsiyetinizin ne derecede ve nasıl bir insan olduğunuzu gösterir.  Bugün aynı şey Çilimli de yaşandı, mevcut belediye başkanı Muhsin Yavuz, Belediye Başkan adayı gösterilmedi, ama Çilimli’de Muhsin Yavuz Milliyetçi Hareket Partisi’ne destek vermedi. Seçim sonrasında da oraya gidip göbek atmadı. 5 yıl boyunca kulağımıza gelen duyumlar, bizi haklı çıkarttı. Milliyetçi Hareket Partisi’nin, yani üst irademizin Rasim Çam’ı aday göstermemekle ne kadar doğru bir karar aldığını, bu gelişmiş olaylardan sonra bizzat gördüm, vicdanen de rahat ve huzurluyum” sözleri ile yüklendi.

“Savaş ile ilgili bana Gezi Olayları videolarını gönderenler, kendisini AK Parti’den aday gösterdi”

Ak Parti’den Yığılca Belediye Başkanı seçilen Selami Savaş’ın geçmişte MHP İl Yönetiminde görev aldığını hatırlatan Caboğlu, o dönemde bazı AK Partili siyasilerin Savaş’ın gezi olaylarına destek verdiği yönünde video ve içerikler gönderdiklerinin altını çizdi. Aynı AK Partili yöneticilerin, Selami Savaş’ı AK Parti’den Yığılca Belediye Başkan Adayı gösterdiklerine vurgu yapan Caboğlu, 45,02 “Hiç Rasim Çam’ı aday göstermediğim için hiç pişman olmadım. Bizim duruşumuz belli, biz neredeysek orada duruyoruz. Rasim Çam’ı belediye başkanlığında aday göstermezdik. MHP camiası sizi farklı bir alanda değerlendirir, neden omurganızı koruyamıyorsunuz, neden olduğunuz yerde sabit duramıyorsunuz? AKP ile MHP ittifak olsa da camialar farklı. Kızgın olabilirsin, çekilirsin kenara bunu anlarım, ama seçim sonucunu kutlamak, orada göbek atmanın omurgayla ilgili tarifi yoktur. Bugün Ak parti belediye başkanı seçilmiş olan Selami Savaş benim il yönetimimdeydi. AK Parti il yöneticilerinin bana Selami Savaş’ın gezi parkı olayı ile ilgili videolarını attılar. Aynı AK Parti teşkilatı bu arkadaşımızı, belediye başkan adayı gösterdi. Bu Yığılca’ya has bir durum, neresinden tutarsan tut, izahı yoktur. Selami Savaş kardeşimle ben çalıştım, ben kendisinden memnunum, o manada benim söylem gerektiriyor olmam, çok şık olmaz. Bugün Yığılca iradesini sandığa yansıtmış ve Yığılca’nın belediye başkanıdır. Yapacağı her işte, yanında olacağımı ben buradan söyleyebilirim. Biz Yığılca’yı seviyoruz, Yığılca seçmeni çok duygusal bir seçmendir. Ramazan Baltacı, Rasim Çam’a 5 yıl boyunca her türlü desteği vermiş. Biz Rasim başkana dedik ki; ‘sizi İl Genel Meclisine alalım, biz sizi silmedik. Ramazan Bey, bu dönem belediye başkanı olsun, Ramazan Bey ile birlikte koşun’ dedik, ama bunun tam tersi oldu. Mevcut bir siyasi partide, siyaset yapıp istifa etmeden başka bir parti siyasi partiye aktif olarak destek veriyor olması, o kişinin şahsiyetinin zayıf olduğu anlamına gelir. Rasim Çam gizliden Selami Savaş’a oy da verebilir. Bunu ben bilemem, ama bunu fiiliyata dönüştürmesi, o kişinin zayıf karakterde olduğu anlamına gelir” şeklinde konuştu.

“Cumhur ittifakı hizmet konusunda daha avantajlı”

Cumhur İttifakının kazandığı belediyelerin hizmet bakımından, daha avantajlı olduğunu kaydeden Caboğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

56,48 “Eğer bir kaynak varsa ve hükümette sizseniz, o kaynaktan önce sizin haberiniz olur. Cumhur ittifakında oluşunun bir kazanımı olacaktır. Bu şu demek değildir; CHP belediyesi olmuş, oraya hizmet gelmez, Cumhurbaşkanımızın, ‘biz vatandaşlarımızı orda mağdur etmeyiz’ diye beyanatı vardır. Cumhur ittifakı belediyeleri, bu konuda biraz daha avantajlıdır, cumhur ittifakının 1 ayda getireceği hizmeti, ittifak dışındakiler 4,5 veya 1 yıl sonra getirir.  Düzce il oldu ama bir türlü il statüsüne gelemedik. Bunun için çaba sarf etmesi şeklinde Sayın Belediye Başkanımız Faruk Özlü ile bir muhabbetimiz oldu. Geçmişte Bakanlık yapmış olması, 5 yılda belediyecilik adına bir tecrübe olması, önümüzdeki 5 yılda biraz daha Düzce’nin avantajı olacağı kanaatindeyim.”

“Davut Güloğlu’nun seçimi kazanacak havası hem Keleş’in, hem de bizim oylarımızı düşürdü”

Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan Adayı Davut Güloğlu’nu işaret ederek, dışarıdan gelen birinin seçimi kazanacak havasının hem İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Keleş’in, hem de MHP’nin oylarını aşağıya çektiğini söyleyen Caboğlu, şu ifadeleri kullandı:

59,11  “Mehmet Keleş’in gerçek oyu bu değil. Düzce’ye dışarıdan gelen birinin seçimi alacak havası, hem bizi hem Mehmet Keleş’i geri düşürdü. Mehmet keleş yeniden refahtan aday olsaydı, Davut Güloğlu’ndan daha fazla oy alacağı kanaatindeyim.  Yılmaz Eser Düzce’de bir kazanımdır. Yılmaz Eser’in kendi mesleği ile alakalı da fikir alınabileceği biri haline gelecek. Sahada onun adına olumsuz hiç bir şey duymadım. Kamuoyu araştırmalarında Eser’in 10 bin, 12 bin bandında oyu gözüküyordu. Sonrasında çıkan anketlerde, Faruk Özlü ve Davut Güloğlu yarışacağı durumu ortaya çıkınca, bizi ve Yılmaz Eser’i geri düşürmüş oldu.”

DÜZCE’YE ‘ADALET KAMPÜSÜ’ MÜJDESİ DÜZCE’YE ‘ADALET KAMPÜSÜ’ MÜJDESİ

01,01,43

“Gökhan Kapoğlu ve ekibine sahip çıkılması gerekiyordu”

Konuşmasında Düzcespor’a da değinen Caboğlu, “Düzcespor’da çok iyi giden bir durum varken, şimdi verilen destekler Gökhan Kapoğlu döneminde verilseydi, belki şuan bunları konuşmuyor olurduk. Belki daha kötü olurdu, onu da bilemeyiz ama Düzcespor’u belli bir çıtaya çıkartmış, yönetim varken bana göre şahsım adına o yönetime sahip çıkılması gerekirdi. Düzcespor, her şeyin en iyisini layık. Düzce’yi en iyi tanıtacağımız yer Düzcespor’du” ifadelerini kullandı.

“Seçimleri kazanan Belediye Başkanlarımız gönüllere dokunan projelere imza atacak”

Yerel seçimlerde MHP’nin kazanan ilçe ve belde Belediye Başkanları ile ilgili de konuşan Caboğlu, 01,03,28: “Koloğlu başarılı bir başkan. 2 yıl pandemi, sel ve depremle boğuşmuş, ama Cumayeri’ne güzel eserler bırakmış biri. Bu yaz Cumayeri’nde yapılan o esere, insanların gideceği fikrindeyim. Hilal Tepe projesi var. En azından Cumayeri’ni sıkıntılı döneminden bir yerlere taşımış. Çok inatçı biridir ve belediyecilik adına kendisinde çok büyük bir yeteneği var.  Muzaffer Coşkun Gölyaka’nın yetiştirdiği özel insanlardan birisidir. Gölyaka’ya çok ciddi eserler katacağı kanaatindeyim. İnsanları ötekileştirmeyi sevmeyen birisidir. Gölyaka için, çok büyük bir kazanımdır. Eftal Altundal biliyorsunuz 99 depreminde belediye başkanıydı. Kendisini Kaynaşlı’ya ispatlamış bugün en zor zamanda bile seçimi göğüsleyebiliyorsa, Eftal beyinde Kaynaşlı’ya geriye dönük aksamış olan projelerini kazandıracağı kanaatindeyim.  Fatih Ocak, belediye bünyesinde olan bir kardeşimizdi. Osman Kılıç’ın yapmış olduğu bütün projelerinin pepsinde eli olan bir kardeşimiz.  Ama Beyköy şunu yaptı; mağdur olduğunu gördü ve kendi evladına sahip çıktı. Osman Bey’de 15 yıldan beri metal bir yorgunluk oluşmuştu, Beyköy halkı da bunu gördü ve bunu sandığa yansıttı. Fatih Başkan başarılı bir insan, gerçekten bunu önümüzdeki dönem göreceğiz. Gönüllere dokunan projelere imza atacak” ifadelerine yer verdi.

“Muhsin Yavuz’un unutulması, Düzce’nin kaybı olur”

AK Parti’den yeniden aday gösterilmeyen Çilimli eski Belediye Başkanı Muhsin Yavuz’dan ise övgü dolu sözlerle bahseden Caboğlu, 01,09,15: “Muhsin Yavuz seçimlerde bize destek vermiş olsaydı, belediyeyi biz alırdık. Muhsin Başkan 15 yıl Çilimli’de büyük kazanımlar yapmıştır. Bunu seçim döneminde yapmış olduğumuz çalışmalarda gördük. Düzce’de değerli bir şahsiyet, aday olmamış, olması Muhsin Yavuz’un unutuluyor olması, Düzce’nin kaybı olur. Bir yerlerde hizmet veriyor olması gerektiği kanaatindeyim.  Ercan Öztürk ile bu seçim döneminde ileri geri durumlarımız olmuş olabilir. Milletvekili olarak, şahsiyeti olarak bazen teşkilat onu yanıltsa da geçmişten beri tanıdığım için, iyi biri olduğunu biliyorum” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI