Düzce Adige Kültür Derneği tarafından Düzce Belediyesi’nin katkılarıyla şehre kazandırılacak ve Çerkes kültürünü yaşatacak olan ‘Adige Kültür Derneği Kültür Merkezi’ Temel Atma Töreni, protokolün yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan, “Temeli atılan yapının, sadece çatısı olan bir yer değil, ruh taşıyan, yüzlerce yıllık kültürü taşıyan bir köprü olacağına canı gönülden inanıyorum.” derken Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ise “Saygı kültürünün en önde gelen temsilcileri diyebileceğimiz Adige kardeşlerimizin birçoğu ilimizin kurulması, gelişmesi ve birlikte yaşam kültürünün oluşmasında büyük etki göstermişlerdir.” dedi.

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.06.09

Düzce’de Adige kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla faaliyetlerini yürüten Adige Kültür Derneği, etkinliklerini daha modern ve daha geniş bir alanda gerçekleştirmek için binasını yeniliyor. Bin 750 metrekarelik alanda zemin+ 2 kat olarak inşa edilecek projenin temel atma töreni bugün Arapçiftliği Mahallesi’nde bulunan proje alanında gerçekleştirildi.

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.05.12

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.06.05Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.05.18 (1)

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.05.55 (1)

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.06.01Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.04.37 (1)

Törene, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, CHP İl Başkanı Özcan Dağıstanlı, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tanju Acar, dernek yönetimi ve vatandaşlar katıldı.

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.05.04

‘Kültürel zenginliğimiz zenginliğimizdir’

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Adige Kültür Derneği Başkanı Ayşe Sezgin, geçmişten gelen kültürel zenginliklerini gelecek nesillere aktarabilmek ve yaşatabilmek için böyle bir projeye başladıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Mayıs ayında düzenlediğimiz ‘Bahara Merhaba’ etkinliğinde fikren temelini attığımız, bugünse fiilen betonunu atacağımız Düzce Adige Kültür Merkezi Temel Atma Töreni’ne hepiniz hoş geldiniz. Geçmişimizden gelen kültürel zenginliklerimizi gelecek nesillerimize aktarabilmek ve yaşatabilmek için uzun zamandır hayalini kurduğumuz kültür merkezimiz bizleri sözleriyle cesaretlendiren ve sunumunu yaptığımız projemizin hazırlanmasında katkılarıyla daima yanımızda olduğunu gösteren Düzce Belediye Başkanı’mız Sayın Faruk Özlü’ye ve ekibine şahsım ve yönetimim adına teşekkür ediyorum. Bir işi bitirmenin ilk adımı başlamaktır. İnşallah temelini attığımız kültür merkezimiz el birliğiyle tamamlanacak, Düzce’mizin kültür zenginliğine katkıda bulunacaktır. ‘Kültürel zenginliğimiz zenginliğimizdir.’ bilinciyle ortak değerlerimize sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarma sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getireceğiz. Üzerinde bulunduğumuz arsanın bağışçılarına, bize tahsisini sağlayan derneğimizin bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerine ve siz değerli üyelerimiz ve hemşehrilerimize de teşekkür ediyorum.”

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.04.49 (3)

“Adigeler Düzce’nin kalkınmasında önemli bir aktör olmuşlardır”

Törende konuşan Düzce Valisi Selçuk Aslan, ‘Temeli atılan yapının yüzlerce yıllık kültürü taşıyan bir köprü olacağına canı gönülden inanıyorum’ dediği konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün bir güzelliğe hep birlikte şahitlik ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en genç Vilayeti Düzce diyoruz. Düzce’nin birçok rengi var. Bu renklerden bir tanesi de Adige kardeşlerimizdir. Düzce kültüründe ve Düzce’nin kalkınmasında önemli bir aktör olmuşlardır. Temeli atılan yapının, sadece çatısı olan bir yer değil, ruh taşıyan, yüzlerce yıllık kültürü taşıyan bir köprü olacağına canı gönülden inanıyorum.”

Whatsapp Image 2024 01 03 At 18.11.14

“İlimizin kurulması, gelişmesi ve birlikte yaşam kültürünün oluşmasında büyük etki göstermişlerdir”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü yaptığı konuşmasında, kültür merkezinin Düzce’nin zenginliğinin gelecek nesillere aktarılmasında rol oynayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

SAHURA KADAR AÇIK KALACAK SAHURA KADAR AÇIK KALACAK

“Sayın Valim, saygıdeğer hanımefendiler beyefendiler, basınımızın değerli mensupları, Düzce’mizin zenginliğinin gelecek nesillere aktarılmasına vesile olacak olan bir merkezimizin daha inşası için düzenlediğimiz bu temel atma törenine hepiniz hoş geldiniz.

Bugün burada olmamıza vesile olan Adige kardeşlerimizin kültür aktarım merkezi olacak bu güzide mekanın ilimize hayırlı olmasını diliyorum.

Saygı kültürünün en önde gelen temsilcileri diyebileceğimiz Adige kardeşlerimizin birçoğu Düzce’mize yerleşmiş ve ilimizin kurulması, gelişmesi ve birlikte yaşam kültürünün oluşmasında büyük etki göstermişlerdir.”

Whatsapp Image 2024 01 03 At 18.11.12

“Hayatımızda büyük yeri olan Çerkes Kültürü’nün geleneklerini aktarabilmesi için bir köprü”

AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk konuşmasında, “Manevi anlamda bir köprü inşa ediyoruz.” diyerek şunları söyledi:

Bugün burada maddi anlamda bir bina temeli atıyoruz ama manevi anlamda ise bir köprü inşa ediyoruz. Bizim bir arada yaşamaktan her zaman gurur duyduğumuz, hayatımızda büyük yeri olan Çerkes Kültürü’nün gelenekleri, örfleri ve adetlerini bir sonraki kuşaklara aktarabilmesi için yapılan “köprü” inşaatı olarak görüyoruz.

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.04.48Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.04.45 (1)

Açılış konuşmalarının ardından dualar eşliğinde kurban kesimi ve protokolün katılımıyla temel atma töreni gerçekleştirildi. Adige Kültür Derneği yönetiminin konuklara ikramları ile organizasyon sona erdi.

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.04.43

Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.04.33Whatsapp Image 2024 01 03 At 17.05.09

Programın ardından Öncü Haber’e açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Ayşe Sezgin şu değerlendirmelerde bulundu.

“Bugün en mutlu olduğumuz günlerden birisini yaşıyoruz. Bizler için tarihi bir gün diye düşünüyorum. Gelecek nesillerimize güzel bir bina bırakabilmek, kültürümüzü yaşatabilmek için bir yola çıktık. Kısmet olursa İnşallah bu binamız bittiği vakit, içerisinde folklorumuzu oynayabileceğimiz gibi, dil eğitimlerimizi yapabileceğimiz gibi, kadınlarımıza Çerkes el sanatlarını öğreteceğimiz, alt katında kafesi olan, yeri geldiğinde küçük sergilerimizi yapacağımız güzel bir fuaye alanı da olan bir binaya başladık. Allah bizi utandırmasın. Belediyenin de bize yapmış olduğu destekler sayesinde temel atma törenimizi bugün gerçekleştirdik.”

HABER: Nisa Aydın

GÖRÜNTÜ: Zeki Aşıkoğlu