Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, borçlanmaya doymuyor! Henüz birkaç ay önce 12.5 milyon Euro’luk kredi talebi meclisten geçen Yanmaz, bu kez 10 milyon Euro için yetki istedi. AK Partili meclis üyelerinin belediyenin döviz cinsinden yeni bir borç yükü altına girmemesi için ret verdiği kredi talebi, MHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin ‘Evet’ oyuyla meclisten geçti. Her iki kredideki toplam 600 bin Euro’luk komisyon bedelinin kimlerin cebine girdiği belli olmayan talebe karşı çıkan AK Partili meclis üyeleri bu sabahki toplantıda kararın oy çokluğu ile onaylanması sonrası salondan ayrılırken, Başkan Yanmaz, ‘Siz ne biçim adamsınız, niye hayır diyorsunuz!’ şeklinde Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu’nun da bulunduğu AK Parti grubuna sataşınca ortam bir anda gerildi. Öte yandan eski başkanlar Cüneyt Yemenici ve Fikret Albayrak da Yanmaz’ın komisyon parası için yeni kredi istediğini savundu.

AA-20220809-28609465-28609455-AKCAKOCA_DOGA_VE_DENIZ_TUTKUNLARINI_AGIRLIYOR

YANMAZ BORÇLANMAYA DOYMUYOR!

Tarihinin en kötü günlerini yaşayan ve artık hizmet üretemez hale geçen Akçakoca Belediyesi’nin dümenindeki Okan Yanmaz’dan bir tepki çeken hamle daha! Henüz 2022 yılının son aylarında 12.5 milyon Euro’luk borçlanmayı meclisten geçiren Başkan Yanmaz, bu kez 10 milyon Euro’luk kredi talebini meclisin gündemine getirdi.

WhatsApp Image 2023-07-06 at 10.47.36WhatsApp Image 2023-07-06 at 10.47.36 (1)

AK PARTİ ‘RET’ VERDİ, MHP VE İYİ PARTİ TALEBİ GEÇİRDİ

Geçtiğimiz haziran ayında gündeme taşınan kredi talebine AK Parti’nin sıcak bakmaması üzerine gündem maddesi komisyona havale edildi. AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu bizzat yürüttüğü araştırmalar sonucu Başkan Yanmaz’ın ‘Bu 12.5 milyon Euro’ya dahil olan bir kredi’ söyleminin gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardı. Belediye yönetiminin 10 milyon Euro gibi yeni bir döviz borcu yükü altına girmemesi için bu sabah yapılan Akçakoca Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantıları ikinci birleşiminde AK Partili üyeler ret oyu verse de İYİ Partili meclis üyesinin desteğini alan MHP, Yanmaz’ın kredi talebini meclisten geçirdi. Kararın oy çokluğu ile kabul edilmesi sonrası salondan ayrılmaya hazırlanan AK Parti grubuna sataşan Başkan Yanmaz’ın ‘Siz ne biçim Cumhur İttifakı mensubusunuz?’ söylemi, İlçe Başkanı Sarıoğlu’nu kızdırdı. İkili arasındaki sözü atışma ile meclis bir anda karıştı.

TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE ZİYARET ETTİ TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE ZİYARET ETTİ

ARKA PLANDA ‘KOMİSYON BEDELİ’ VAR

Söz konusu kredilerin arka planında 600 bin Euro gibi ciddi bir komisyon bedeli olması ve bu meblağın peşin olarak ödenmesini sorgulayan AK Partililer, üstü kapalı olarak ‘Kimler nemalanıyor?’ sorusunu gündeme getirdi. Bu gelişme, bir kez daha akıllara yaklaşan yerel seçimleri getirdi.

AK PARTİLİ SARIOĞLU TÜM YAŞANANLARI ÖNCÜ HABER’E ANLATTI

Konu hakkında Öncü Haber’in sorularını yanıtlayan AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Esvet Sarıoğlu, süreci şöyle anlattı:

“Akçakoca Belediyesi’nin seçimlerden önce 12.5 milyon Euro Dünya Bankası aracılığıyla verilen bir kredi talebi oldu. Talebimizi de Cumhur İttifakı destekli olarak destekledik. Yani yapılacak şeyler de belliydi. “Tamam” dedik. Fakat daha o projeye başlamadan 10 milyon Euro daha kredi istediler. Biz de bu durum neyin nesi dedik. Aynı kredi olduğunu söylediler. İnsanlara hiç detaylı bilgi vermeden “Aynı kredi” diye bizim meclis üyelerimiz konuyu bir sonraki mecliste görüşelim, durumu araştıralım dediler. Araştırdık ve bunun aynı kredi olmadığını, farklı olduğunu ve toplamda kredinin 22 buçuk milyona çıktığını, artı KDV’lerle beraber 27-28 milyon ve danışmanlık ücreti iki ayrı dosyada olmak üzere 300’er bin Euro’dan KDV’siyle beraber yani yaklaşık 700 bin Euro da o; yani 30 milyon Euro’luk bir kredi talebi var. Biz de buna ‘Hayır’ diyoruz. Sen önce bizim dediklerimizi bir yap devamındaysa tekrar bir şey çekilecekse istişare yapalım diyoruz.”

SARIOĞLU: BAŞKAN YANMAZ ‘SİZ NE BİÇİM ADAMSINIZ’ DEDİ

Sarıoğlu, kredi taleplerinin asıl amacının komisyon bedeli olduğunun altını çizen Sarıoğlu, “Bunların derdi şu; ilk proje başlamadan önce danışmanlık ücreti adı altında alınan bir para var. Evrakları da ben de bulunuyor. Danışmanlık ücreti 300 bin Euro’dur. Bunu hemen kredi onaylandığında ve belediye meclis kararı alındığında, başkana yetki verildiğinde fatura kesip alabiliyor. Bunu ayrı bir dosya ile yine 300 bin Euro artı KDV danışmanlık ücreti almak için acele edildiğini düşündüğümüzden biz bu duruma ‘Hayır’ diyoruz. Kavga da bu sebeple çıktı. Bugün saat 11:00’de meclis vardı. İlk meclise gitmedik. Çoğunluğu sağlayamadılar. Meclis perşembeye ertelendi. Bugün gittik. Ben hiç konuşmadım. İYİ Parti’nin desteği ile 10 milyon Euro da geçti. Biz meclisten çıkarken Okan başkan arkamdan el hareketiyle, ‘Siz ne biçim adamsınız. Cumhur İttifakı değil miyiz? Niye hayır diyorsunuz!’ deyince ortalık karıştı.”

ESKİ BAŞKANLAR YANMAZ’A ESTİ GÜRLEDİ

Öte yandan göreve gelmesinin ardından belediyenin taşınmazlarını satılması, personel maaşlarının ödenmemesi gibi birçok konuda eleştiri oklarının çevrildiği Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz eski yerel yöneticiler de esti gürledi. Akçakoca eski Belediye Başkanları AK Partili Cüneyt Yemenici ve CHP’li Fikret Albayrak, Akçakoca’nın 4.5 yılını heba ettiğini savundukları Başkan Yanmaz’a, “600 bin Euro gibi ciddi bir komisyon bedelinin peşin ödendiği bu yöntemde kimler bu ballı kaymaklı komisyonu alacaktır?” diye sordu.

“AKÇAKOCA’MIZ 4.5 YILDA HEMEN HER ALANDA GERİ GİTMİŞTİR”

Konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden sert açıklamalarda bulunan eski Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Yanmaz’ın turizm cenneti ilçenin ipotek altına almaya çalıştığını söyledi.

Yanmaz’ın Akçakoca ilçesinin son 4 buçuk yılını heba ettiğini kaydeden Yemenici, şunları kaydetti: “Akçakoca’mız geçtiğimiz 4.5 yılda bırakın yerinde saymayı, hemen her alanda geri gitmiştir ve bu geri gidiş tüm hızıyla devam etmektedir. Bunun tek ve baş sebebi; iş bilmez yönetim, küçük hesapçı kafalar ve kazanma hırsıdır. ‘Kendinden önce’ kentini, yani Akçakoca’yı düşünmeyen bu zihniyetin, 4,5 yıldır açtığı yaraları sizler gibi ben de büyük bir acı ve yürek burukluğu içinde izlemekteyim.”  

“BELEDİYENİN 300 MİLYON TL DEĞERİNDEKİ GAYRİMENKULLERİ YOK PAHASINA SATILDI”

Akçakoca Belediyesi’ne ait taşınmazların yok pahasına satıldığının altını çizen Yemenici, “Lakin durum artık çığırından çıkmış durumda. Belediyemizin, yani halkımızın yaklaşık 300 milyon TL değerindeki gayri menkulü yok pahasına satılmışken ve karşılığından hiçbir yatırım yapılamamışken, Belediye Başkanının ortaya çıkardığı yeni kredi talebi ile adeta Akçakoca’mızın, çoluğumuzun, çocuğumuzun, esnafımızın, işçimizin, köylümüzün, çiftçimizin geleceği ipotek altına alınmaya kalkılmaktadır. Bizim dönemimize sürekli haksız ve yersiz şekilde sürekli atıfta bulunup bizi kredi çekmekle eleştiren şu belediye başkanı bir bakar mısınız? Bay başkan daha önce çeşitli işlerde kullanılmak adına 12.5 milyon Euro kredi talebine rağmen, ‘maliyet artışı’ gerekçesi ile ekstra 10 milyon Euro daha kredi istemekte. Euro bazlı ne artmıştır, halkımız bunu merak etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“KİMLER BU İŞTEN BALLI KAYMAKLI KOMİSYON ALACAK?”

Döviz cinsinden kredinin faizlerinin bile Akçakoca ilçesini tahakküm altına alacağına dikkat çeken Yemenici, şöyle devam etti: “Dönemimizde kararı alınmıştı, daha önce belgelerini paylaşmıştım. Akçakoca’ya yeni arıtma tesisi ‘hibe’ olarak İBB yapılacak ihalesi dahi yapılmıştı. Şimdi, yeni kredi paketine bunu da dahil etmesi neyi ifade etmektedir? Bu projelerden kimler resmî veya gayri resmî hangi miktarda komisyonları alacaktır. Talep edilen işler yapılmadan 1. paketten 300 bin Euro yine 2. paketten 300 bin Euro olmak üzere toplam 600 bin Euro gibi ciddi bir komisyon bedelinin peşin ödendiği bu yöntemde kimler bu ballı kaymaklı komisyonu alacaktır. Aceleniz nedir? Açıklayın bu işlerin çıkması için belediyeye defalarca kimler geldi ve gitti? Zamanı yaklaştıkça bunlarında ortaya çıkacağından zerre şüpheniz olmasın, halk her şeyi bilmeli ve bilecektir. Bahsedilen kredilerin yalnızca faizi dahi belediyemizin tüm gelirlerini tahakküm altına almaktadır. İşin özü sevgili Akçakocalılar; belediyenin bugüne kadar sattığı gayri menkullerin bedeli ile bu işler dahil çok daha fazlası yapılabilirdi. Ama kendi arazilerine imar artışları yapmaktan sanırım zaman bulamadılar. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki halk nezdinde tüm güvenilirliğini ve itibarını kaybetmiş bu başkan ve meclis üyelerinin, bugüne kadar yaptıkları tüm eksik ve yanlış işler, halkın vicdanını kanatmış tüm yanlış işlerin hesabı sorulacaktır. Az kaldı Akçakoca’nın yeniden geleceğe çok güçlü şekilde yürüyeceği günler yakındır.”

ALBAYRAK MECLİS ÜYELERİNE SESLENDİ: BU KREDİ İHANET KREDİSİDİR!

Yanmaz’ın döviz cinsiden kredi talebi ile ilgili meclisten yetki istemesine bir tepki de yine eski başkanlardan Fikret Albayrak’tan geldi. Sabahki toplantı öncesi yaptığı paylaşımda, kredinin Akçakoca’ya ihanet kredisi olduğunun altını çizen Albayrak, “Akçakoca Belediyesi Meclis üyeleri bugün yine belediye meclis gündemine yeni bir Euro ilgili borçlanma talebi geliyor. 4.5 yıl süresince belediyenin 300 milyon değerinde mallarını satıp, hiç bir projesini gerçekleştiremeyenlere ‘Dur’ demenin zamanı gelmiştir. Belediyenin geleceğini ipotek altına alacak bu krediler ihanet kredisidir. Değerli Meclis üyeleri çocuklarımızın geleceğini düşünün bu krediye hayır oyu kullanın. Bilin ki 8 ay sonra sizi kimse aramayacak yıllarca vicdanınızla hesaplaşacaksınız.” ifadelerine yer verdi.