31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’ne yönelik süreç işlemeye devam ederken siyasi partilerin belediye başkan adayları belli olmaya başladı. Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Yorumluyorum programında aday olan isimleri açıklarken, ismi geçen adayları da yorumladı.

tuğrul abonoz

“Tuğrul Abanoz, 'Özgür Özel benim arkadaşım, aday benim.' diyor”

Akçakoca’da Tuğrul Abanoz’un aday olması için güçlü bir sebebi olduğunu ifade ettiğini belirten Ünsal şunları söyledi:

“Akçakoca’da AK Parti’de muhtemelen Cumhur İttifakı olursa 3 isim ön plana çıkıyor. Bir Tanesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, ikincisi Cüneyt Yemenici ve üçüncüsü Esvet Sarıoğlu. AK Parti'den veya MHP'den Cumhur İttifakı halinde seçime çıkarlarsa bunlardan bir tanesi çıkar. Akçakoca da İYİ Parti'den İlçe Başkanı Avukat Behçet Alkan aday. Hatta 2019 seçimlerinde belediye meclisi ile bin 500 oya yakın bir fark vardı. Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı kim olacak? CHP'nin adayı Kadir Pondul mu, Fikret Albayrak mı yoksa Tuğrul Abanoz mu? Tuğrul Abanoz diyor ki, 'Özgür Özel benim arkadaşım, aday benim.'

CHP'nin adayı Fikret Albayrak, ben bunu şimdiden söylüyorum ve diğer parti MHP'nin adayı da artık bu kadar aşk Okan Yanmaz olur herhalde. İlhami Caboğlu’yla ne aşkı var? Bakacağız. Partinin üst düzey yetkililerinin orada bir iskanları varmış, evleri varmış ne var ne yok onlara da bakacağız.”

muharrem-tozan

“Büyük bir ihtimalle İYİ Parti'den aday olacak”

Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan’ın MHP’den yollarını ayırıp İYİ Parti’den aday olacağını değerlendiren Ünsal şu ifadeleri kullandı:

“Gümüşova'da mevcut belediye başkanı yani partisiyle de bir uyum sağlayamadı. Muharrem Tozan, ‘Ben belediye başkan adayı değilim.’ diye bir açıklama yaptı yakın çevresine aldığımız bilgilere göre. Büyük bir ihtimalle İYİ Parti'den aday olacak. MHP’yle yollarını ayırdı fakat rakibi belirlemenin peşinde. Kenan Sübekçi var, herkese mavi boncuk dağıtan. Mustafa Çavuş diye eski MHP ilçe başkanı var. O da aday adayı olarak MHP'den girecek. AK Parti zaten orada iki isim üzerinde.”

“Rasim Çam zaten devrini bitirmiş”

Yığılca’nın adaylarını değerlendiren Ünsal şöyle konuştu:

“Bizi arayanlar oldu. Yığılca’yı hiç konuşmadın. Evet Yığılca'da Muzaffer Bey eski belediye başkanı. AK Parti'den aday olmazsa vatandaştan büyük teveccühü var bağımsız aday olacak. Rasim Çam zaten devrini bitirmiş. Özellikle Ramazan Baltacı'nın ismi geçiyor Milliyetçi Hareket Partisi'nden aday olarak. AK Parti'de de en iddialı isimlerden biri Selami Savaş, Hüseyin Yılgın ve Düzce Valiliği halkla ilişkiler müdürlüğü yapan Fahri Altınkayık çalışmalarına başladı. CHP'de Önder Atasoy belediye başkan adaylığı için bir öngörü var. Bünyamin Ateş de var. Artık Önder Bey mi olur Bünyamin Bey mi olur. Zeynel Çamlı ile bu iş nasıl olur. Çok radikal söylemleriyle uç söylemleriyle insanlarla fazla örtüşen gönüllerle beraber yürüyen bir arkadaş olmadığı için Önder mi olur Bünyamin mi olur hangisi olur?”

“O heyecanı veremedi”

Ünsal merkezin belediye başkan adaylarını şöyle yorumladı:

“Düzce merkezde Mehmet Keleş İYİ Parti'den adaylığını açıkladı. Sahada geziyor, sonuçlarına baktığınız zaman orada bir ışık göremiyorum. Gerekli etkileşimi kuramadı yani o heyecanı veremedi. Liberal kanattan gelen Rıdvan Bilgin CHP'nin Düzce belediye başkan adayı. Karşı tarafta yüzde 55 gibi Düzce'de anketlerden çıkan Faruk Özlü gibi bir denge var. AK Parti'den aday adayı var. Mustafa Keskin var eski il başkanı. Hikmet Keskin var. Bunlar aday adayı olarak Faruk Bey'le beraber. Çünkü belediye başkan adaylarının adaylık müracaatları kabul edilmiyor. ‘Zaten doğal adaysınız.' diyerek edilmiyor. Artık bu hafta içinde hareket başlar.”

“Hem AK Parti peşinde hem Cumhuriyet Halk Partisi teklif getirdi”

Ünsal, Cumayeri ve Kaynaşlı’nın adayları için şu ifadeleri kullandı:

“Cumayeri’nde Selim Metin var. Karşında Mustafa Koloğlu var. MHP'den güzel bir seçim olacak. Kaynaşlı'da da Necdet Bulut. Bildiğim kadarıyla hem AK Parti peşinde hem Cumhuriyet Halk Partisi teklif getirdi. Hangisine gönül verecek, seçimleri göreceğiz.”