Öncü TV’nin ‘Güne Merhaba’ programına konuk olan Gölyaka eski Belediye Başkanı ve Yeniden Refah Partisi Adayı Bekir Akbulut, belediye başkanlığı döneminde daha önceki başkanların cesaret edemediği alt yapı ağırlıklı sorunları çözmeye odaklandığını belirterek, “Gölyaka halkına hizmet etmenin onurunu yaşadım. Ben hep şunu duydum; bana oy vermeyecek insanlar bile ‘Yaparsa Bekir yapar’ diyor. Beni tanıyanlar şunu bilir ki; ben bir söz vermişsem, yerine getiririm. Belediyenin tek bir kuruşunu zenginleşmek için kullanmadım, vatandaşın bana hakkı geçti. Ben hala kredi borcu ödüyorum.” dedi. 2014 yılında AK Parti’den Gölyaka belediye başkanı seçilmesine rağmen, dönemin AK Partili milletvekillerinden ayrıcalık görmediğinin altını çizen Akbulut, “Başkanlığım döneminde AK Parti’den fazladan bir çakıl taşı bile görmedim.” dedi.

 

Seçim sürecinde hafta içi her gün ağırladığı siyasi partilerin belediye başkan adaylarına, projelerini tüm Düzce halkı ile paylaşma imkanı sunan Öncü TV Haber Müdürü deneyimli gazeteci Canan Üstüner’in hazırlayıp sunduğu ‘Güne Merhaba’ programının son bölümüne Gölyaka eski Belediye Başkanı ve Yeniden Refah Partisi Gölyaka Belediye Başkan Adayı Bekir Akbulut konuk oldu.

Programda, geçmiş dönem belediye başkanlığı görevinde yaptığı çalışmalardan, yeniden belediye başkanı seçilmesi durumunda hayata geçireceği projelere kadar birçok konuya değinen Akbulut, ilçenin geleceğinin turizme bağlı olduğunu söyledi.

“Buradan söz veriyorum; kazanırsam ne kadar yer istiyorlarsa temin edeceğim”

Belediye başkanı seçilmesi durumunda turizm ile ilgili önemli atılımlar yapacağının altını çizen Akbulut, sanayi yatırımları konusunda ise yatırımcılara bedava yer tahsis edeceğinin sözünü verdi. Akbulut, “Gölyaka Kültür Park’a tek motorlu yani küçük uçakların inip kalkması için bir havaalanı projemiz vardı. Bir şeyler yapmaya çalıştık, ama beş yıl yetmedi. Turizme niye ağırlık veriyoruz; bizim orası İSKİ havzası… İSKİ özel kanunla kurulduğu için ne ben bunu vatandaşa anlatabiliyorum, ne de belediye başkanlığında bana rakip olan arkadaşlara anlatabiliyorum. İSKİ özel kanunla kurulduğu için genel kanunla kurulanların önüne geçer. İSKİ yapar gider, kimseye sormaz, kimseden izin almaz. Gölyaka’ya sanayi gelmiyor, niye organize yok? Ben yatırımcıya beleş yer veriyorum ‘Elektriğini, suyunu götüreceğim’ diyorum, ‘Asfaltını yaptıracağım’ diyorum adam diyor ki; ‘Yerin ne kadar?‘ Ben dedim ki; ‘1 milyon 200 bin TL dediğimde.’ Yatırımcı bana ‘Ben bunu organizeden 5 yıl da çıkartıyorum teşvikle’ dedi. Bedava yer verdiğimiz halde, gelip fabrika yatırımı yapmıyor. Her fabrika sorunu ile gelir, çevreye zarar vermeyecekse, ben onlara yer bulurum. Buradan söz veriyorum; kazanırsam ne kadar yer istiyorlarsa temin edeceğim. Yeter ki bölgeme yatırım yapsınlar. İnsanlar iş istiyorlar, nihayetinde. Biz yatırımcıyı getirtemedik elimizde ne kaldı; turizm. Gölyaka yayla ve turistlik açıdan Düzce’nin en önemli bölgesi. Düzce’yi bir bütün olarak düşünürsek, Dünyanın hiçbir yerinde, bu kadar güzelliği bir arada bulamazsınız. Biz bunları değerlendiremedik, turizme kazandıramadık. Bakanımıza, valimize Düzce’yi bir bütün olarak düşünelim demiştim. Kardüz Yaylası’nda, üç gün kalsanız sıkılırsınız, Akçakoca’nın denizin de üç gün kalsanız sıkılırsınız, ama paket halinde olsaydı bir gün deniz, bir gün yayla, bir gün mağaralarda, böyle olursa turizm gelişir, yatırımlar artar. Hem de Düzce tercih noktasında, ön plana çıkar.” diye konuştu.

“Bana oy vermeyecek insanlar bile ‘Yaparsa Bekir Akbulut yapar’ diyor”

Belediye başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar ile Gölyaka halkının gönlüne dokunduğunu ifade eden Akbulut, “Ben hep şunu duydum; bana oy vermeyecek insanlar bile ‘yaparsa Bekir yapar’ diyor. Beni tanıyanlar şunu bilir ki; ben bir söz vermişsem, yerine getiririm. Şimdi iktidarın gücü en azından psikolojik olarak, hem seçmen üzerinde, hem de adaylar üzerinde bir rahatlamaya sebebiyet verebilir. Ben de belediye başkanlığı yaptım, mevcut belediye başkanımızda AK Parti’den, ama benim yaptıklarım ortada. Gölyaka’ya 17 dönüm yer kazandırdım. Bakın, 4.5 milyon borç yaptım, sadece asfalt için 800 bin TL de şahıs borcu bıraktım. Ben Gölyaka Belediyesi’ni borçlandırmadım. 15-20 milyon veriyorum, aldığım yerleri versinler. Hiçbir şeyim yok, ama durduğum evi satıp, alacağım” şeklinde konuştu.  

“Ceberrut gibi göründüğüme bakmayın, yumuşak kalpliyim”

Gölyaka Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Yakup Demircan’ı pazaryeri projesi üzerinden eleştiren Akbulut, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Diğer arkadaşlarımıza gönül veren seçmenler arasında, polemik olmasını istemiyorum. Ceberrut gözüktüğüme bakmayın, ben gerçekten yumuşak kalpli bir insanım. Karalamak, birisine hakaret etmek, benim kitabımda yok. Ben şunu söyleyebilirim; mevcut belediye başkanımız bir tane gençlik merkezi yaptı. Yaptığı pazaryerinin önüne yaptı bunu. Yarın, bugün insanlar arabalarını nereye park edecekler. Gençlik Merkezi Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün sorumluluğunda, mutlaka demişlerdir, ‘Bize yer bul’ diye. Git bir yerden, 1 dönüm yer alda oraya yap. Yolun içerisine, bir gençlik merkezi yaptı. Geçenlerde milletvekilleri falan da geldiler, 112 için bir temel attılar. Bizim aldığımız arsanın bir kulağına attılar. Kalıcı bir hizmet olarak, 2 dönüm yer alda bırak Gölyaka’ya. Biz hizmet etmeye çalıştık, ben dedim ya; üzmemek için kelime de bulamıyorum, ama damgamızı vuralım bu şehre.”

“Gölyaka’da Bekir Akbulut’un bir izi kalmalı”

“Biz bu dünyadan göçüp gideceğiz, Bekir Akbulut’un ya da bir belediye başkanının izi kalmalı.” diyen Akbulut, sözlerine şu şekilde devam etti:

 “Bize bir kere oy verdiler, kefil oldular, bizde onları mahcup edecek bir şey yapmadık. Alanda gezerken gördük ki, bizim ilk önceliğimiz altyapı. Giremezler altyapıya, her baba yiğidin harcı değil bu. Doğalgazı getirdik, şebekeleri yeniledik, elektriği yerin altına aldık, asfaltı döktük üzerine, altyapı böyle bir şey. Yağmur yağıyor, çamur oluyor, güneş vuruyor, toz oluyor. Siz nasıl altyapıya gireceksiniz. Normalinde hiçbir belediye başkanı altyapıya girmez, herkes ile karşı karşıya geliyorsun, adam evine giremiyor. Biz yine yıkmaya geleceğiz, ben 2014 seçimlerinde de şöyle demiştim; ‘Ben yapmaya değil, yıkmaya geliyorum.’ En sıkıntısı da şu; böyle gelmiş, böyle idare etsin. Yok kardeşim! böyle gitmesin, ben yıkayım, birisi de gelir yapar. Öyle yapamazsak, bizi gönderecek vatandaş. İdare etmek, günü kurtarmak, belediyecilik açısından en tehlikeli şey. Ondan sonra, hanımlarımız için sosyal projeler yapacağız. Şimdi de yapılıyor, ama kültürel etkinlikler babında saz, resim kursudur, dikişi - nakış zaten var halk eğitimde, ama böyle talepleri olursa, buradan yine söylüyorum 10 kişiyi geçen, bütün talepleri değerlendirmeye alacağız. Kadınlarımız için daha önceden, spor kompleksi sözümüz vardı. Biz kapalı bir toplumuz, kadınlarımızı sosyal hayata katmamız gerekiyor. Şöyle de bir örnek vereyim; benim bir kızım var; rahatsızlığı için doktor, dedi ki ‘Yüzmesi lazım.’ Ama Gölyaka’da kadınlarımızın yüzmeye gidebileceği bir havuz yok. Biz de dedik ki; ‘Kadınlar içinde yüzme havuzu, saunası, fitness yapabilecekleri alanları, kafeteryası olan bir spor kompleksi yapacağız.’ Onlar için kooperatifleşme adına hem ekonomik, hem sosyal olarak, yöremizde bulunan ürünlerin paketlenmesini ve pazarlanmasını yaptırtarak, onları sosyal hayata katacağız. Çalışan kadınlarımız için merkeze bir kreş projemiz var.  Gölyaka’da bir kreş var, ama biraz dışarıda ulaşımı zor.”

“ADAY GÖSTERİLMEYİNCE AK PARTİ’NİN ADAYINI DESTEKLEDİ” “ADAY GÖSTERİLMEYİNCE AK PARTİ’NİN ADAYINI DESTEKLEDİ”

“Yakup başkan ektiği mısırları kurutamadı, biz mısır kurutma tesisi yapacağız”

Seçilmesi halinde ilçeye fındık ve mısır kurutma tesisi kuracağının sözünü veren Akbulut, şu ifadeleri kullandı:

“Çiftçilerimiz için, bir fındık ve mısır kurutma tesisi yapacağız. Yakup başkan ektiği mısırları kurutamadı, biraz sıkıntılar oldu. Ben gittiğim yerlerde söylüyorum; ‘Yakup Demircan’dan dolayı mısır kurutma tesisi hasıl oldu’ diye. İlçemize fındık ve mısır kurutma tesisini yapacağız, maliyeti 50 bin dolar, biz yapamayacağımız sözler vermeyiz. Sakarya’da çelikler yapı var, gittik hatta derince belediyesine yapmışlar, projeye baktık. 2 ve 4 fanlısı var, saatte 11 ton fındık kurutuyor. Gölyaka sınırlarında 6 bin ton mısır olduğunu ön görüyoruz, yaklaşık 1 ay içerisinde üreticilerimiz ürünlerini kurutur. Bunun nasıl faydası olacak, vatandaş fındığını satmayacak, kurutacak elinde tutacak, diğer türlü vatandaşın kurutmaya yeri olmadığından, fındığını tarlada satıyordu ve zarar ediyordu. Vatandaşa da faydamız olsun diye, kalıcı şeyler yapmaya çalıştık.”

“Başkanlığım döneminde AK Parti’den fazladan bir çakıl taşı bile görmedim”

2014 yılında AK Parti’den Gölyaka belediye başkanı seçilmesine rağmen, dönemin AK Partili milletvekillerinden ayrıcalık görmediğinin altını çizen Akbulut, şu ifadelere yer verdi:

“Şimdi İller Bankası’ndan ilçedeki nüfus sayısına göre bir para geliyor. Bunun dışında buradan söylüyorum; umarım Faruk bakanım da şu anki milletvekillerim de duyuyordur. Gölyaka’dan söz edeyim, ‘Biz Gölyaka Belediyesi’ne fazladan bir çakıl taşı verdik, iktidar belediyesiyken.’ diye söylesinler. Tekrar ediyorum, o zaman AK Parti Belediye Başkanıydık, ‘Fazladan bir tane çakıl taşı verdik.’ desinler. Şunu demeye çalışıyorum; size bir para geliyor, bu parayı doğru verimli kullanacaksınız. Bizim şansımız neydi? İstanbul olsun, sağdan soldan yardım getirdik. Bunu derken hiç mi faydalarını görmedik? Bu nankörlük olur. Yani bu anlamda söylemiyorum, projelerimiz olduğunda destek olmak için ellerinden geleni yaptılar. Ama bunlar ayrı şey. Ekstra Gölyaka belediyesine 5 milyon hibe verdik, ya da şu itfaiye arabasını verdik. Fazladan ekstra anlamında söylüyorum. Emeği geçen herkese ben yine teşekkür ediyorum.”

“Öğrencileri okullarına ücretsiz taşıyacağım”

İlçede yaşanan toplu taşıma sorununa da değinen Akbulut, bu sorunları kendisinin çözebileceği tecrübede olduğunu kaydetti. İlçedeki öğrencilerin, belediye başkanlığı görevinde olduğu gibi, seçilmesi halinde yeniden okullara ücretsiz taşıyacağının vaadinde bulunan Akbulut, “Ulaşımda abartacak kadar sorunlar yok, bir kooperatifimiz var taşımacılığı yapıyor, ama sizde takdir ederseniz, her yerde sabah ve akşam vakitleri bir yoğunluk oluyor. Kooperatifteki şoför arkadaşlar ile konuşuyoruz, onlar da diyorlar ki, sen akşam ve sabah saatlerine bakıyorsun biz 30 dakikada bir otobüs kaldırıyoruz, gün saatlerinde boş gidip geliyor. Biz ne yapacağız? Onları da anlıyorum. Şöyle bir çözüm bulacağız, sabah ve akşam saatlerinde ya büyük otobüs ek sefer koyacaklar, ya da araç sayısını arttıracaklar. Eğer ekonomik olarak sabah ve akşam saatleri için söylüyorum, bir zararları olursa ben belediyeden bir şekilde temin edeceğim. Asıl olan, vatandaşa hizmet etmektir. Biz ilçemiz sınırları içerisinde merkezdeki öğrencileri bedava taşıyorduk, okullara. İnsanlar zaten ekonomik sıkıntı içerisindeler. Şu an o hizmet devam etmiyor. Şuanda insanlar yemek için, çocuklarına harçlık bulamıyorlar. Mahallenin başından okullara taşıma ile çocuklar geliyor. Nakliyeye servise nasıl para versin? Herkesin düzenli geliri yok.” ifadelerini kullandı.

 “Belediyenin tek kuruşunu zenginleşmek için kullanmadım”

Kendisinin belediye başkanlığı döneminde belediyenin 1 kuruşuna dahil tenezzül etmediğini anlatan Akbulut, “Ben bir veda konuşması yaptım; belediye parkının önünde, ben bu insanlara çok hizmet ettim. Belediyenin tek bir kuruşunu zenginleşmek için kullanmadım. Vatandaşın bana hakkı geçti. Ben hala kredi borcu ödüyorum. Malım ve mülküm ortada. Gölyaka’da bir ev aldım. Süleymanbey Köyü’nde 7.5 dönüm yerim vardı, onu sattım. Yayladaki eve de kredi çektim, yaptım. Ben kimsenin bir lirasına tenezzül etmedim. Buradan meydan okuyorum; çıkıp biriside desin ki, belediye personeli de dahil, Hesap İşleri Müdüründen, Başkan Yardımcılarına kadar dahil. Herkese buradan sesleniyorum; varsa ‘Bekir Akbulut 1 kuruşa tenezzül etti’ diyen, varsa bağlansın söylesin.” ifadelerine yer verdi.  

Seçmene “Bana güveniyorsanız, bana oy verin”

Konuşmasının sonunda Gölyakalı seçmenlere de seslenen Akbulut, “Ben hepsine şöyle seslenmek istiyorum; burada kimin daha iyi belediye başkanlığı yapacağına karar vereceksiniz. Bana güveniyorsanız, oy gönül işi her kapıya gittiğimde söyledim. Onun için, biz insanların gönlünde varsak, bize inanıp güveniyorlarsa, bizim başkan olmamızı istiyorlarsa, Yeniden Refah Partisi’ne mührü basmalarını istirham ediyorum. Halkımıza sağlıklı, huzurlu nice bayramlar diliyorum. Hepsini Allah’a emanet ediyorum. Her zaman söylediğim bir şey var Hz. Mevlana derki ben Şems ile tanıştıktan sonra der Dünya‘ya bakışım değişti o benim Dünya’ya açılan kapım der. Basın da bizim için Dünya‘ya ve Komşu’ya açılan penceremiz. Bizim için bir imkan o yüzden basın emekçilerine Öncü TV ye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI