banner851

banner614

AKÇAKOCA TEK SES, TEK YÜREK OLDU

banner619

Türk Kızılayı Özel Akçakoca Huzurevi binasının yıkılması yönündeki kararın ardından, Akçakoca’da bulunan STK’lar bir araya gelerek bina önünde bir basın açıklaması yaptı. Huzurevinde kalan yaşlıların da destek verdiği ortak basın açıklamasında, Kızılay yetkililerine, "Biz konukevinin Akçakoca’mızda, aynı yerinde yapılmasını, konuklarımızın da yapım işi bitene kadar Akçakoca'da, uygun bir yerde barınmalarını istiyoruz." çağrısı yapıldı. Huzurevinde kalan yaşlılar da "Lütfen bizi buradan göndermeyin" diyerek Akçakoca'dan gitmek istemediklerini dile getirdi.

banner846
Akçakoca 07.12.2019, 15:34 09.12.2019, 11:27
2106
AKÇAKOCA TEK SES, TEK YÜREK OLDU
banner844
Akçakoca'daki sivil toplum örgütleri günler öncesinden duyurusu yaptıkları basın açıklaması için bugün saat 14:00 sıralarında Türk Kızılayı Özel Akçakoca Huzurevi binası önünde toplandı.

Basın açıklamasına çıplak ayaklı olarak katılan bazı katılımcılar ise, çıplak ayaklı olmanın kimsesizliği ve yalnız kalmayı sembolize ettiği için, huzurevi sakinlerinin kimsesiz olmadığını vurgulamak için bu şekilde katılmayı uygun bulduklarını söyledi.Akçakoca’nın tüm siyasi parti ilçe temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın da destek verdiği basın metnini Gülten Tekin Özdeş okudu.


"Konuk evi yapılacak uygun yer konusu kafamızı karıştırıyor"
Özdeş, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık'a hitaben yaptığı açıklamada, özetle şunları kaydetti: "Sayın başkanımız, duyduk ki Akçakoca Kızılay Konukevi, depremin üzerinden yirmi yıl gibi bir zaman geçtikten sonra depreme dayanıklı olmadığı raporlanmış. Bunun sonucunda da ilk önce burada yaşayan büyüklerimizin başka illere nakledileceği, sonra da uygun bir yer bulunursa Akçakoca'da yeni bir konuk evi yapılacağıdır. Bina konusunda ve yaşlılarımızın can güvenliğine duyarlılık göstermeniz bizi sevindirdi. Hiç birimiz, bu insanların zarar görmelerini asla istemeyiz tabii ki.Sayın başkanımız, "konuk evi yapılacak uygun yer" konusu kafamızı karıştırıyor. Bu insanların kaldığı, Akçakoca Kızılay Konuk evinin şimdiki yeri uygun yer değil midir? Madem depreme dayanıksız, yıkılacak, konuklarımızı Akçakoca’mızda barındıracak geçici bir çözüm bulunamaz mı? Binanın bulunduğu yer Akçakoca’mızın güzel yerlerinden biridir.


Malını mülkünü bağışlayıp, canını emanet ettiği, evim dediği, ömrünün geri kalan kısmını geçirmek üzere konumunu beğenerek geldiği bu memleketten, isteksizce başka yerlere götürülmelerine gönlümüz asla razı değildir.
Biz, Akçakocalılar olarak, konuk evimiz için alınan kararlardan son derece rahatsızlık duymaktayız. Hiç birimiz bizlerin anneleri, amcaları, teyzeleri olmuş bu insanların göz yaşlarını görmek istemiyoruz.Biz konukevinin Akçakoca’mızda, aynı yerinde, konuklarımızın da yapım işi bitene kadar Akçakoca da, uygun bir yerde barınmalarını istiyoruz.Bu Kızılay gibi yüce bir kuruluş için hiç zor olmasa gerek.


Sayın genel başkanımız, satırlarımıza son verirken, tüm Akçakoca halkının ve konukevi sakinlerinin selamlarını iletir, sağduyulu kararlar alacağınızı, yanlış kararlar alınmışsa da, doğru yönde değiştirilmesini gönülden dileriz.”


"Bizi mağdur etmeyin"
Özdeş’in açıklaması sonrası söz alan Huzurevi sakini Hülya Güngören ise, 5.5 senedir Akçakoca Huzurevi'nde severek ve isteyerek kaldığını fakat başka yere gitmek istemediğini söylerken, "Lütfen bizi buradan göndermeyin, bizi mağdur etmeyin." ifadelerini kullandı.
Yorumlar (4)
Gözu olann gözu ciksin in 2 yıl önce
Gozunolanin goz ciksin..yapilirmi bu be..yaptiginiz yalandan şey.hasarlymiş.koskoca Akcakocada bi burami hasarli..yalancinin...
Mahahlleli 2 yıl önce
Huzurevine goz dikenin gozü ciksin insAllah...
Akcakocali 2 yıl önce
Allah bu işte parmagi olanlarin belasini versin..
CAN.D 2 yıl önce
BELEDIYE DOGRUSUNU YAPIYO BELEDIYE NERESINI UYGUN GÖRÜRSE ORASI BUNEYA HERKEZ BÖYLE ISYAN EDERSE BELEDIYE CALISAMAZ NOKDA
19°
açık