Düzce Üniversitesi Akçakoca Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğrencisi Oğuzhan Çevik, Şef Mavi Fethiye Profesyonel Aşçılık Derneği tarafından düzenlenen Gastro Fethiye Gastronomi Festivali’ne katılmak için Düzce Üniversitesi’ne başvurdu. Yemek yarışmasına katılmak için bütçesi olmayan Çevik, Üniversite’den olumsuz yanıt alınca, sponsor arayışına girdi. Akçakocalı bir iş insanının sponsor olduğu Oğuzhan Çevik, festivalde katıldığı yarışmada hazırladığı deniz mahsullü ana yemekle ile altın madalya kazandı.

Whatsapp Görsel 2024 05 20 Saat 16.04.21 2Abdf338

Çevik’in bu başarısı Düzce’ye büyük onur kazandırırken, Çevik şimdide Düzce Belediyesi Mutfak Sanatları Merkezi’nde 24 Haziran’da Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlenecek olan yemek yarışması için çalışmalarını sürdürüyor. Çevik’in Bodrum’da düzenlenecek yemek yarışmasında da dereceye girmesi bekleniyor.

KARNE ŞENLİĞİ DÜZENLENECEK KARNE ŞENLİĞİ DÜZENLENECEK

Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrili ama…

Öte yandan Çevik’in yarışmada deniz mahsullü ana yemeği ile derece yapması, gözleri Türkiye’deki üniversitelere çevrildi. Türkiye’nin 3 tarafının denizlerle çevrili olmasına rağmen, Üniversitelerde gastronomi alanında şeflerin yetiştirileceği Deniz Mahsulleri bölümü bulunmuyor. Bu konuyu Düzceli İş İnsanı Balık Restoran’ın sahibi Ali Çubukçu, Rektör Sözbir’e iletmişti. Bu nedenle, büyük çoğunluğu balıkçılık ve deniz ürünleri avcılığı ile geçimini sağlayan Akçakoca halkının talebi de Akçakoca Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü altında, deniz mahsulleri bölümü açılması yönünde.

Whatsapp Görsel 2024 05 20 Saat 16.04.24 97139323

HABER: Savaş ARI