Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kuruluşunun 30. Yılı anısına düzenlenen etkinlikte turizm sektörünün geleceği ve turizmde kariyer planları da anlatıldı. Etkinlikte, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, turizmin güncel durumu hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

2-179

Düzenlenen etkinliğe, Akçakoca Kaymakamı Mustafa Can, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Muammer Mesci, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant, Turizm Akademisyenleri Derneği (TURAK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Yüksekokulda bölüm sayısının üçe çıktı

Mesci etkinlikte yaptığı konuşmada Yüksekokulda bölüm sayısının üçe çıktığını ifade ederek, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun kuruluşunun 30. yılı anısına, bölüm öğretim elemanlarıyla birlikte Düzce turizminin sorunlarına odaklanan ve çözüm önerileri sunan bir kitap çıkardıklarını belirtti.

Etkinlikte turizmin önemine değinen Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Pazvant ise, Düzce’nin ve Akçakoca’nın turizm potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu ve turizmin gelişmesi için daha yapılacakların olduğunu vurguladı.

4-102

Turizmde nitelikli çalışana ihtiyaç var

İNSANSIZ HAVA ARACI KURSLARI AÇILACAK İNSANSIZ HAVA ARACI KURSLARI AÇILACAK

Turizmde nitelikli çalışana ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Tuna, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nun yakın zamanda başvuru yaptığı ve değerlendirme aşamalarını tamamladığı akreditasyonun turizm okullarına kazandıracağı uluslararası kimliğe, kurulacak şeffaf ve etkileşimli sistemlerin alana sağlayacağı faydalara dikkat çekti. Dil bilen, üniversitede sunulan teorik bilgilere hâkim ve sektör tecrübesi olan öğrenciler için turizmin çok geniş kariyer ve gelir imkanları sunduğunun altını çizdi.

Önemli hedeflerin belirlenmesi gerekli

Akçakoca Turizm Çalıştayı’nın önemli bir adım olduğunu, ortaya çıkarılan raporun zengin bir kaynak görevi gördüğünü dile getiren Tuna, Çalıştayın Master Plan ve Eylem Planları ile desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Tuna, Akçakoca’nın turizm kenti olabilmesi için önemli hedeflerin belirlenmesi ve uyulması gerektiğini belirtti.