Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz ‘‘31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Dr. Yılmaz, sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında durumun ciddiyetinin yüksek olduğunu belirterek, “Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Bu yüzden sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Dünyada her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor.” ifadelerini kullandı.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü sebebiyle artan sigara tüketimine dikkat çekmek için mesaj yayınlayan Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), artan sigara tüketimine dikkat çekmek, tütün kullanımının sağlık etkilerini ve tütün kullanımını azaltmaya yönelik etkili politikaların altını çizmek ve toplum bilincinin arttırılması amacıyla “31 Mayıs Günü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanmaktadır. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’’ nün bu yıl ki teması ‘’Çocukları ve gençleri tütün endüstrisinin müdahalesinden korumak’’ olarak belirlenmiştir. “4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun” doğrultusunda İl Tütün Kontrol Kurulu olarak görevlerini yapan; İlimizde Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı ve Müdürlüğümüzün katılımlarıyla gerçekleştirilen eşzamanlı sigara denetimleri yapılmaya devam etmektedir.”

Tutune Hayir Gunu

“KLİMA KAPATILDIKTAN SONRA UYKUYA GEÇİLMESİ GEREKİYOR” “KLİMA KAPATILDIKTAN SONRA UYKUYA GEÇİLMESİ GEREKİYOR”

“Sigara dumanını soluyan insanlara da zarar veriyor”

Tütün kullanımının büyük bir halk sorunu olduğunu dile getiren Dr. Yılmaz, “Tütün kullanımı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Sigara kullanımı, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir.” dedi.

Dünyada her yıl 5 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiğini belirten Dr. Yılmaz, “Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğu açık olarak görülmektedir. Bu yüzden sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Dünyada her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor. Sigara içmeye devam edenlerde kalp krizi ve kanserden ölme riski 20 kat daha fazladır.” açıklamalarında bulundu.

“Amacımız, tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir”

Ayrıca sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağı olduğunu belirten Dr. Yılmaz, ülkenin sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerden olduğunu, sigarayı bırakmak isteyenlerin; Düzce’de İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren Sigara Bıraktırma Polikliniğine başvurabileceklerini veya ALO 171 Sigara Bırakma Hattını arayabileceklerini kaydetti.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gunu

Sağlıklı bir toplum için tütün ve alkol kullanımının engellenmesi, dumansız bir çevrenin yaratılması ve sigara kullanan kişilerin sigarayı bırakması için biz sağlıkçılara önemli görevler düştüğünü belirten Dr. Yılmaz, “Amacımız, tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir. Eğitim programlarının sadece belirli gün ve haftalarla sınırlı kalmayarak yıl boyunca planlanması ve tüm halkımıza ulaşabilecek şekilde devam etmesidir. Kendinizin, çocuklarınızın, sevdiklerinizin sağlığı için sigarayı bırakınız. Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için müşterek düşmanımıza karşı çıkalım.” ifadelerini kullandı.

Dr. Yılmaz, “Aldığımız her nefes çok değerli, Dünya Tütünsüz Günü, hem kendi sağlığınız hem de toplum sağlığı için güzel bir başlangıç olsun. Sigara kullanan tüm vatandaşlarımızı sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyor, sigarasız, sağlıklı günler diliyorum.” dedi.