Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Güçlü, mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen alerjik reaksiyonlarla ilgili önemli bilgiler paylaştı. Güçlü, “Alerji nedeniyle meydana gelen burun rahatsızlığına ‘alerjik nezle’ adı verilir. Alerjik nezle baharda ortaya çıkan polenlere karşı olabileceği gibi, yaz ve sonbaharda da başka bitkilerin polenlerine karşı da görülebilir. Ayrıca alerjik nezleye sebep olabilen ev tozu, küfler, evcil hayvanlar gibi başka maddeler de vardır.” ifadelerini kullandı.

Alerjik reaksiyonların arttığı bahar mevsimi devam ederken uzmanından uyarılar geldi. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Güçlü, “Burunda alerjiden etkilenen organlardan biridir. Alerji nedeniyle meydana gelen burun rahatsızlığına ‘alerjik nezle’ adı verilir. Alerjik nezle baharda ortaya çıkan polenlere karşı olabileceği gibi, yaz ve sonbaharda da başka bitkilerin polenlerine karşı da görülebilir.” ifadelerine yer verdi.

Alerji

Özellikle bahar mevsiminde havadaki polenlere karşı hassasiyet ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Ender Güçlü, “Burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kaşıntısı, sık sık ve art arda hapşırma, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık, bahar nezlesinin belirtileridir. Bu belirtiler kısa süreli ve hafif değilse, şikayetlerin giderilmesi için doktora başvurulmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

UZMAN İNCE’DEN UYARI: TATİLE GİDECEKLER DİKKAT! UZMAN İNCE’DEN UYARI: TATİLE GİDECEKLER DİKKAT!

Alerjinin bağışıklık sisteminin normalde hastalık sebebi olmayan maddelere karşı aşırı tepki göstermesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğunu belirten Güçlü, “Alerji, insan vücudunda örneğin cilt, akciğerler ve mide bağırsak sistemi gibi birçok yeri etkileyebilir. Burunda alerjiden etkilenen organlardan biridir. Alerji nedeniyle meydana gelen burun rahatsızlığına ‘alerjik nezle’ adı verilir. Alerjik nezle baharda ortaya çıkan polenlere karşı olabileceği gibi, yaz ve sonbaharda da başka bitkilerin polenlerine karşı da görülebilir. Ayrıca alerjik nezleye sebep olabilen ev tozu, küfler, evcil hayvanlar gibi başka maddeler de vardır.” ifadelerine yer verdi.

Alerjik nezlenin genetik geçişli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Güçlü,  anne babasında alerjik nezlesi olanlarda alerjik nezlenin daha sık görüldüğüne vurgu yaptı.

Alerjik Nezlesi Olanlarda Sinüzit Daha Sık Görülür

Alerjik nezlesi olanlarda sinüzitin daha sık görüldüğünü belirten Güçlü,  “Bahar alerjisi bazen sinüslerin hava giriş çıkış noktalarının tıkanmasına sebep olabildiği için sinüzit görülebilir. Alerji belirtilerinin yanı sıra koyu burun ve geniz akıntısı, yüzde ağrı gibi belirtiler de varsa sinüzitten şüphelenilmelidir.” açıklamalarında bulundu.

Nefes Darlığı ve Göğüste Hırıltı Varsa Astımdan Şüphelenmek Gerekir

Alerjik nezleyle beraber sık görülen bir diğer hastalığın alerjik astım olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güçlü, Alerjik nezlesi olanların beşte birinde alerjik astım görüldüğünü belirtti. Ayrıca; Prof. Dr. Güçlü, burun belirtilerinin yanında zaman zaman nefes darlığı ve göğüste hırıltı oluyorsa astımdan şüphelenmek gerektiğinin de altını çizdi.

“Korunmanın En Etkili Yolu Alerji Yapan Maddeyle Olan Temasın Önlenmesidir”

Bahar alerjisinden korunma yolları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ender Güçlü,  “Önce mümkünse alerjiye sebep olan polen türünün tespit edilmesi oldukça yararlı olacaktır. Bunun için en etkili yöntem cilt testleridir. Korunmanın en etkili yolu alerji yapan maddeyle olan temasın önlenmesidir. Polen mevsiminde, açık havaya çıkılacağı zaman maske takmak, sonrasında burun içini burun yıkama solüsyonlarıyla bol bol yıkamak, kıyafetlerin değiştirilmesi ve saçlardaki polenlerin temizlenebilmesi için duş almak gibi yöntemlerle polenlere maruziyet en aza indirilebilir. Korunma yöntemleri iyi uygulanır, doktorunuzun önerdiği alerji ilaçları düzenli ve doğru kullanılırsa şikayetleri büyük oranda gidermek mümkündür.” açıklamalarında bulundu.