Düzce ve Akçakoca dışında hiçbir belediyede olmayan atık su arıtma tesisi nedeniyle İstanbul’un su ihtiyacının karşılandığı Melen Çayı’nda yaşanan su kirliliği sorunu devam ediyor. Son olarak Gölyaka Belediyesi’ne ait aracın Melen’e saldığı çamurlu su üzerinden kurumun yıpratılmak istenmesine ses yükselten Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Düzce Ovası’nda izinsiz tek çivi çaktırmayan İSKİ’ye gözlerin çevrilmesi gerektiğini vurguladı. İSKİ’nin Düzce’den geçen suyu kullanırken atık su arıtma tesislerini de ilçelere kurmaktan sorumlu olduğunu hatırlatan Ünsal, “Kuruldu mu? Kurulmadı. Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. Yapılan yatırım yok, yapın yatırımı hem sizin içtiğiniz suyun kalitesi artsın, Düzce'nin lağımını içmeyin.” diye konuştu. Ünsal ayrıca Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün kimleri başkan yardımcılığı gibi önemli bir makama getireceği konusunda alıp başını giden dedikodu ve algı furyası için “Hiç yorulmayın. Faruk Bey'in bu işler cebinde. Kimse kimseyi yönetmeye kalkmasın.” dedi.

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, Düzce’nin en güncel konularını kendi penceresinden değerlendirdiği ‘Yorumluyorum’ programında Düzce Belediyesi’ni, yeni oluşturulacak A takımı, Gölyaka Belediyesi’ni ise Melen Çayı’na dökülen atık gündemiyle ele aldı.

Ekrem Imamoglu R Eto Q

“Ruhsat alırken İSKİ'ye soruluyor”

Gölyaka Belediyesi’ne ait aracın Melen Çayı’na boşattığı atık su ile ilgili tartışmaların yersiz olduğunu bunu atık su arıtacak tesisi olmayan her belediyenin yaptığını belirten Ünsal, İSKİ’nin yıllardır söz verip ilçelere kazandırmadığı atık su arıtma tesislerine işaret etti. Geç bile kalınan söz konusu tesisler için artık harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Ünsal, şöyle konuştu: “Gölyaka Belediyesi vidanjörü Melen Çayı’na, foseptik atık veya çamurlardan birikmiş atıkları atarken görüntülendi. Sosyal medyada bu haber çıktı. Ondan sonra İstanbul basınında Oda TV'de bu haber çıktı. Bu dün yapılmadı, bu her zaman yapılıyordu. Tüm belediyeler de bunu yapıyor, yapmak da zorunda. Bakınız İSKİ diye bir kanun çıktı. Çivi çakamıyoruz Düzce’ye. Ruhsat alırken İSKİ'ye soruluyor. Buna ruhsat verelim mi, vermeyelim mi?  Yığılca’da, Gölyaka’da, Çilimli’de, Cumayeri’nde, Düzce'de birçok lağım suyu, Düzce'nin lağımı İstanbul'a akıyor.” dedi.

Iski Den 21 Maddelik Su Tasarrufu Onerisi

“Bunları bertaraf edecek bir tesis yok”

İSKİ’nin kanununa göre arıtma tesislerinin yapılması gerektiğine değinen Ünsal, “Kanunu çıkardınız, kaç tane hükümet belediye başkanı geldi geçti. Peki, arıtma tesisleri nerede? Niye yapılmadı? Ruhsat alınırken bir belediye, su havzalarının yakınında bir ruhsat vereceği zaman, İSKİ’den onay almadan ruhsat veremiyor. Düzce'nin birçok bölgesinin, köyünün, ilçesinin, merkezinin lağım suları İstanbul'a içme suyu olarak akıyor. Bizim arkadaşlarımız bunu ‘Gölyaka Belediyesi’nin arabası vidanjörle boşaltıyor.’ diye haber yapıyor. İlk defa mı boşaltıyor? Hangi belediye boşaltmıyor? Çünkü bu anlamda bunları bertaraf edecek bir tesis yok. Kanunu çıkaran, ’Kurulması da lazım.’ demiş. Kuruldu mu? Kurulmadı, bitmiyor projesi. Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. İSKİ kanunu Düzce coğrafyasında yaşam alanlarımızı daraltıyor. Yapılan yatırım yok, yapın yatırımı hem sizin içtiğiniz suyun kalitesi artsın, Düzce'nin lağımını içmeyin. Netice itibariyle İSKİ kanunu ile beraber yapılması gerekenler var. Niye yapmıyorlar? Vidanjöre dereye su boşaltırken çekilen görüntüyü, Ekrem İmamoğlu; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu bunu görür. Kim ne eksik yaptıysa, gereği yapılsın. Ama bu bölgenin arıtmalara ihtiyacı var. Hem bizim için var hem İstanbul'daki 20 milyona yakın nüfus için var.” ifadelerini kullandı.

Ö Z L Ü-15

OTOMOBİL YAĞMUR TAHLİYE KANALINA UÇTU OTOMOBİL YAĞMUR TAHLİYE KANALINA UÇTU

Kendi adamını bir yere geçirmek için kulis faaliyetlerinde bulunuyorlar

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün sağ kolu olacak isimlere yönelik algı peşinde koşanların harekete geçtiğini belirten Ünsal, “Belediyede bir heyecan var. Kim Belediye Başkan Yardımcısı olacak, kim görevden alınacak? Hangi görevlendirmeler yapılacak? Faruk Bey'e oradan buradan kanallardan girip bu konularla ilgili görüş ve düşüncelerini paylaşmak için veya kendi adamını bir yere geçirmek için kulis faaliyetlerinde bulunuyorlar. Hiç yorulmayın. Faruk Bey'in bu işler cebinde. Çünkü Faruk Bey'e ne söylediğiniz önemli değil. Ne kadar anlattığınız da önemli değil. Herkes belediyeci olmuş. Herkes projeler anlatıyor. Bırak bekle, sorarlarsa söyle. Söylediğin zaman yapmıyorlar mı? Vardır bildiği diye düşün. Kimse kimseyi yönetmeye kalkmasın.” dedi.

PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN;