Vatandaşlarla kurduğu yakın ilişkilerle bilinen CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Düzceli vatandaşların büyük bir çoğunluğunun başlıca geçim kaynağı olan fındığın, devlet adına resmi alım yapan tek kurumu olan TMO fındık alım ofisine ani bir ziyaret düzenledi.

IMG_4987

ADRES BELİRSİZ, İLGİ DÜŞÜK

 

D-100 Karayolu Çilimli Sapak Mevkisinde bir fabrikaya kurulan alım ofisinin, adresi güçlükle bulunabilirken, ofiste yapılan alımların ve üreticilerin ilgisinin oldukça düşük olduğu gözlemlendi.

 IMG_4990

VATANDAŞLARLA BİREBİR İLGİLENDİ

Alım Ofisinde bekleyen vatandaşlarla birebir ilgilenerek dert ve sıkıntılarını dinleyen Özcan, kendisine iletilen talepleri hem yerel hem de ulusal mercilerde dil getirerek çözümü için çalışacağının sözünü verdi.

Kurumda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Özcan, kameraların karşısına geçerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 IMG_4983

“Burayı bulmakta zorluk çektik”

Alım Ofisinin adresine güçlükle ulaşabildiklerini vurgulayan CHP’li vekil Talih Özcan, şunları söyledi:

“TMO’ya gelişimiz son derece önemli. Bu bölgenin geçim kaynağı altın değerindeki ürünlerimiz burada depolanıyor, satın alınıyor onun için buraya geldik ama buraya gelmeden önce buranın nerede olduğunu sorduk. Burayı bulmakta zorluk çektik. Vatandaşlarla konuştuk, bu yeri bulamıyor kimse, adresi bulamıyor. Daha değişik bir reklam yapılabilir nerede olduğu, internet üzerinden baktığın zaman yine de zorlanıyorsun ama öyle de olmasına rağmen böyle bir yerin açılması TMO açısından önemlidir.

“Vatandaş tüccarın kucağına itildi diye anlıyorum”

Bugün yerinde yaptığımız incelemede TMO’ya ilginin çok yüksek olmadığını görüyorum. 1 haftalık alınan fındığı da gördük bence yeterli değil. Vatandaş tüccarın kucağına itildi diye anlıyorum. Burada çalışanların çalışma düzeni verim açısından bütün vatandaşın lehine her şey çok güzeldir. 82 TL verilen fiyat 78-79 civarında. Söylenen rakamlarla verilen rakamlar birbirine uymuyor. Depoya bakıyoruz en az 70 ton civarında alınabileceğini söylüyorlar, ben bunun az olduğunu düşünüyorum. TMO’nun 100- 150 bin civarında alması lazım. Vatandaş da buraya getirmiyor onu da yakalıyoruz.

IMG_4979

“Vatandaşın 1 gr fındığı bile önemlidir”

 

Bu yanlış bir politika! Devletin özellikle bunu üzerine gitmesi lazım!  Vatandaş devlete güvensin, malını teslim etsin. Tüccarda fındık 72- 73- 75 TL, verilen rakam 82 TL. Arada bu kadar niye uçurum var? Vatandaşın 1 gr fındığı önemlidir. Emek vardır, Bu işin masrafları var. Vatandaşı da düşünmek lazım! TMO boş, buraya getiren yok. Buraya hücum etmeleri lazımdı, malımızı TMO’ya verelim demeleri lazımdı, ben bunu görmüyorum. Tüccara gidersek sanırım daha fazla yoğunluk da orada. Ama TMO’nun ilk defa 28’den bu yana fındık alımı sürüyor. Güzel bir şey!  Vatandaş güvensin, devlet var diyoruz yine sonuçta.

“3 gün içerisinde vatandaşın parası ödensin”

 

İlgililerle burada görüştüm, vatandaşla da konuştuk. 82 TL verilen fiyatla ilgili ani dönüşle ilgili bilgi aldım. 30 gün içerisinde fiyatlar ödeniyormuş. Bu yanlış bir politika! Bugün yatırdıysa 3 gün içerisinde vatandaşın parası verilsin. Tüccara kaçar vatandaş. Tüccara gidiyor ertesi gün parasını alıyor. TMO’dan rica ediyorum; ödemelerin 1 ay içerisinde değil de bir haftayı geçmeyecek şekilde düzenleme yapılsın.

IMG_5000

TMO’nun 82 TL’lik fiyatı tutması, verim ölçümlerinin de 80 civarında olduğunu söylüyorlar. TMO bunu 79-80 TL’ye alıyorsa Ferrero da fiyat artırmak zorunda kalacak. Süreç tüccarın eline geçmesin TMO’nun elinde olsun. 2 taraf da yarış hâlinde olur, gerçek fiyatlar da ortaya çıkar. 82 TL’yi yakalamak lazım, az da olsa.

“İnşallah bizim iktidarımızda yine 4 doları ve üstü olacak”

 

Biz 4 dolar diye söyledik. Bizim iktidarımızda 4 dolar olacaktı. Köylümüz bu konuda duyarlıdır bizim de sesimizi duyuyordur. İnşallah bizim iktidarımızda yine 4 doları ve üstü bu fiyata alır diye düşünüyorum.

Haber – Ahmet Çelik