Öncü Haber Merkezi, Koçyazı Mahallesi METEK Toki’de çarşamba günleri kurulan semt pazarının nabzını tuttu. Pazar tezgahlarında satılan ürünler, vatandaşın gözünü doyurmaya yetse de karnını doyurmaya yetmedi.  Yağışların az olması sebebiyle ürün sıkıntısı yaşayan pazar esnafı, fiyatları yüksek tutmak zorunda kaldı. Vatandaşın geçtiğimiz senelerde daha fazla alışveriş yaptığını, ancak şu an bunun yarı yarıya düştüğünü ifade eden esnaf, “Vatandaş da zor durumda, biz de zor durumda kalıyoruz.” dedi.

IMG_0188

Fiyatların marketlere göre daha uygun olduğu sebebiyle pazarı tercih ettiğini söyleyen vatandaşlar, alışverişlerini rahat yapamasa da pazarda satılan ürünlerden oldukça memnun olduğunu dile getirdi.

Öncü Haber Mikrofonu’na konuşan esnaf ve vatandaşlar şunları söyledi:

IMG_0194

Esnaf İsmail Hakkı Geşgel: Esnafım limon ve sarımsak satıyorum, en ucuz limon. Kilosu 15- 20 TL. Alım geçen seneye göre bu sene daha iyi. Ürünlerimiz bu sene kurak gidiyor sıkıntı yaşıyoruz. Biber fasulye gibi şeyler pahalı.

IMG_0205

Esnaf Nail Bey: Fiyatlar gayet normal patates soğan satıyorum 7,5- 10 TL. Geçen seneye göre alım gücü aynı değişen bir şey yok. Hiçbir problemimiz yok.

IMG_0208

“Geçen seneye kıyasla satışlarımız daha az”

Esnaf Nursena Taşdemir: Mısır, üzüm, elma, incir, fasulye bahçemizde ne varsa burada satıyoruz. Geçen seneye kıyasla satışlarımız daha az. İncirin kilosunu 60 TL’den, mısırı 7,5 TL’den satıyoruz. Mısır unumuz da var, buradaki ürünlerin hepsi bizim bahçemizden. Uğraşıyoruz, çabalıyoruz ama uğraşlarımızın sonucunu hem müşteri olarak hem de satıcı olarak görülmesini istiyoruz.

IMG_0215

“Alış fiyatımız yüksek olunca satış fiyatımızda yüksek oluyor”

Esnaf Furkan Bey: 20 senedir pazarcılıkla uğraşıyorum. Meyvenin, sebzenin her çeşidi pazarımızda var. Ürünler bu sene iyi ama fiyatlar biraz sıkıntı, bizim alış fiyatımız yüksek olunca satış fiyatımızda yüksek oluyor. Genel olarak her sene olduğu gibi sadece fiyatlarda sıkıntı yaşıyoruz. Eskiden 3-5 kilogram alan müşteriler, şimdi ise yarımşar kilogram, 1 kilogram alıyorlar. Geçen seneye kıyasla bu sene alım gücünde sıkıntı var.

IMG_0232

“Vatandaş da zor durumda biz de zor durumda kalıyoruz”

Esnaf Mustafa Köroğlu: Burada köy ürünleri satıyoruz. Fiyatlar bu sene yüksek. Müşterilerin alım gücü yüzde 50’ye düştü. Vatandaşta zor durumda biz de zor durumda kalıyoruz. Bir emekli maaşı var alıyoruz 7 bin 500 TL, kime yeter bir ay. Arabamızla gelip gidiyoruz mazot olmuş 40 TL’yi geçince zorlandık. Kazandığımız para, masrafımıza yol paramıza yetmiyor. Son selden beridir yağmur yağmadığı için topraklarımızın verimi tamamen düştü.

IMG_0244

Esnaf Mustafa Kandemir: Bu sene ürün az olduğundan dolayı pahalı. Kendin görüyorsunuz zaten daha gördüğünüz üründen siftah etmedik. Keşke ucuzlasa da millet hep alışveriş yapsa.

IMG_0189

Vatandaş Elveda Düşen: Salatalık, domates, üzüm aldık. Fiyatlar uygun, ürünler kaliteli.

IMG_0199

Vatandaş Gürşen Koçer: Genellikle markete gidiyorum ama vakit buldukça pazara gelmeye çalışıyorum ürünler güzel ve markete göre daha uygun. Fiyatlar çok pahalı emekli olarak fiyatların yüksekliğinden çok şikayetçiyiz yetmiyor.

“Ürünler güzel ama fiyatlar hala yüksek”

IMG_0221

Vatandaş Selamet Alkış: Pazardan domates, biber limon aldım. Ürünler güzel ama fiyatlar hala yüksek. Biz 2 kişiyiz, bizim için çok yüksek rakamlar gerekmiyor, bize yetecek olan ürün az bir şey onu da alabiliyoruz ama genel olarak düşündüğüm zaman inşallah daha iyi olur fiyatlar ve herkesin gücüne yetecek duruma gelir.

Vatandaş Neziha Topal: Fiyatlar bu sene normal, her yerde aynı zaten. Yakınımızda semt pazarımız yok diye hep düşmüyordum, bu pazarın kurulması beni çok memnun etti.  Geçen seneye göre her yerde pahalılık var.

HABER: Nisa Aydın

GÖRÜNTÜ: Emirhan Töngel