Olay bu akşam saatlerinde merkeze bağlı Arapçifliği Mahallesinde bulunan bir kır bahçesinde meydana geldi. Lise öğrencileri tarafından mezuniyet törenin düzenlendiği kır bahçesine zorla girmek isteyen Mertcan A. Ve Mertcan Y. isimli iki şahıs, kır bahçesinin güvenlik görevlilerine zor anlar yaşattı.

Kır bahçesinin önüne 81 AS 907 plakalı minibüsle gelen ve içeride kız arkadaşlarının bulunduğunu söyleyerek içeriye girmek isteyen iki şahıs, güvenlik görevlilerinin engeline takıldı. Bunun üzerine güvenlik görevlileri ile tartışan iki şahıs, telefonla arkadaşlarını arayarak, yardım istedi.

Kır bahçesinde görevli güvenlik görevlilerinin durumu Düzce 112 Acil Çağrı Merkezine bildirmesinin ardından olay yerine gelen polis ekipleri Mertcan A. ve Mertcan Y. ile birlikte yardıma gelen 3 arkadaşını gözaltına aldı.

Olay yerine gelen trafik ekiplerinin tüm ısrarlarına rağmen alkol metreyi üflemek istemeyen 5 kişi, önce alkol testi için Düzce Atatürk Devlet Hastanesine, ardından ise işlemleri için Şehit Osman Çatana Polis Merkezine götürüldü.