Tüm Türkiye, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş'tan gelen deprem haberleriyle sarsıldı. Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketleri arasında gösterilen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, 10 ilde yaklaşık 13,5 milyon kişinin yaşadığı bölgeyi etkiledi. Ölü ve yaralı sayısının her geçen dakika arttığı, enkaz altında ise binlerce insanın bulunduğu depremden etkilenen insanlar için, tüm Düzce genelinde başlatılan yardım seferberlikleri devam ediyor. Depremzedeler için Düzce kent merkezinde AFAD öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına, STK’lar ve vatandaşların bireysel olarak büyük ilgi göstermesi, 2 deprem yaşamış Düzce halkının duyarlılığını bir kez daha gözler önüne serdi.

7f433a7f-3f0e-4523-9072-4f218ed7b03a

Öncü Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’a özel açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, yaşanan acının tarifinin olmadığını, “Bu acının siyaseti olmaz, Allah Rızası için kenetlenelim” sözleri ile dile getirdi.

 “Asrın felaketi, Türkiye’miz için”

“Asrın felaketi Türkiye’miz için” diyerek felaketin boyutuna dikkat çeken Şengüloğlu,  “Tüm halkımıza geçmiş olsun diliyorum, vefat edenlere de yüce rabbimden rahmet diliyorum. Gerçekten çok üzücü bir durum… Allah hepimizin bu konuda yardımcısı olsun. Bu felaketin başladığı günden beri biz o gece felaket haberini almaz ayaktaydık. Gece 5’ten beri hep ayakta itibaren teyakkuz halinde, genel merkezimiz ile irtibat halinde. Sabahında İlçe Başkanı arkadaşlarımızla birlikte koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. Bütün ilçelerimizde, merkezimizde buralara destek kampanyası başlattık. Bununla beraber sivil toplum kuruluşları parti ayrımı göstermeksizin, siyaset göstermeksizin herkesi bu konuda desteğe davet ettik. Bununla beraber Düzce’de belki de örneği görülmemiş bir kenetlenme, bir sahiplenme, bir yardım coşkusu oluştu ve inanılmaz şeylere şahit olduk. Düzce bu acıyı çok iyi bilen, bu acıyı 3 kere yaşamış bir il. Birkaç ay öncesinde yine yaşadık… Buradaki yaşanılan durumu çok iyi bilen bir halk olduğu için, Düzce’den çok daha büyük illerin çok çok üzerinde bir yardım seferberliği gördük. Bundan dolayı Allah herkesten razı olsun diyorum ben” diye konuştu.

16c49168-67d0-4d0d-b767-0695e6f79e28

“Bölgeden gelen haberler çok kötü”

Depremzedelere yardımların daha hızlı ulaşması için bölgeye ilk etapta 60 kişilik ekip gönderdiklerini kaydeden Şengüloğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Biz sabah 10’dan gece 1’e 2’ye kadar partideyiz. Gelen yardımları organize ediyoruz, bunları ulaştırma ile alakalı lojistiğini ayarlıyoruz, koşturuyoruz. O bölgeden gelen depremzede vatandaşlarımız var. Onların sığınması, ihtiyaçlarını gidermesi bütün arkadaşlarımızla beraber seferber halindeyiz bu konuda. Yaklaşık 60 tane Gençlik Kollarımızda ki genç arkadaşlarımızı, o bölgeye gönderdik. Oraya giden hayırları, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırmak için gençlerimizde seferber oldu. Onlara o illerden, çevre illerden tanıdıklarımız vasıtasıyla küçük araçlar ayarladık. Pikap tarzı araçlar; çünkü yollar çok kötü olduğu için, normal araçlar gitmiyor. Orada yolla gerçekten çok kötü, ulaşımı çok zor olan yerler var. Oralara da ulaştırabilmek adına, gençlerimizi bu konuda seferber ettik. Şu anda 60 tane gencimiz orada bu konuda yardımcı oluyorlar. Partimize her gün onlarca insan geliyor,  bizde bu bölgelere gidip yardım etmek istiyoruz diyerek. Yalnız o bölgeden aldığımız bilgilerde şunu görüyoruz; inanılmaz bir yardım gidiyor. Çok büyük yardım gidiyor, dolmuş taşmış. Yüzlerce TIR malzeme gidiyor. Bunları gerçekten yardıma ihtiyaç duyan insanlara ulaştırmak adına biraz daha fazla ekibe ihtiyaç var orada bu yardımları dağıtmaya. Sosyal medyada görmüşsünüzdür, kenarlara atılan malzemeler falan var. Bunlar da tabii birçok hayırsever insanın gönderdiği malzemeler, yazık günah israf oluyor. Bu yüzden buradan şayet vatandaşlarımız o bölgeye yardıma gidecekse, biz bunları oradaki arkadaşlarımızla koordine edip, o bölgede ihtiyaç sahiplerine yardım dağıtmak üzere ekiplere dahil edebiliriz.”

4adb829f-f07d-47fc-bb6d-21a4281b8087

“Devletin tüm gücü bölgede”

Devletin tüm gücünün deprem bölgesinde olduğunun altını çizen Şengüloğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Orada devletin bütün kurumları enkaz kaldırma çalışmaları, enkazdan canlı çıkarmak üzere uğraşılıyor. Bunun yanında tabii hayat devam ediyor. Bir yandan bu depremde sağ kurtarılan vatandaşlarımızın da belli ihtiyaçları var, bunları da dikkate alarak ne kadar fazla insana ulaşılırsa, ne kadar fazla yardım bu şehirlerin en ücra köşelerine kadar giderse o kadar vatandaşımızı mutlu etmiş olacağız. En azından yaralarına az da olsa bir merhem sürmüş olacağız. Bunun için biraz daha hızlı hareket edebilme adına, orada inanılmaz bir kalabalık var, inanılmaz bir teveccüh var. Tüm Türkiye orada şu anda. Biz buradan gönderdiğimiz arkadaşlara eğer illa ki gitmek isteyen vatandaşımız varsa, bu yardımları dağıtmak adına destek olabilirler orada.  Enkazda çalışma olarak söylemiyorum. Orada zaten ekipler var. Profesyonel ekip bunlar, ama bize düşen oraya gitmek isteyen vatandaşlarımıza, bize düşen en çok faydası olacağımız durum şu anda bu. İhtiyaç sahibi insanlara bu yardımı ulaştırmak, doğru bir şekilde ulaştırmak. Bunu biz zaten hem koordinasyonlu, hem genel merkezimizle, hem oradaki vatandaşlarımızla, hem AFAD’la sağladık. Ne kadar fazla insan olursa o kadar fazla insan, hızlı bir şekilde bu yardımlar ulaştırmış oluruz.”

DSC_0187

‘Haydi Düzce şimdi acil ihtiyaçlar için kenetlenelim.’

Deprem bölgesi için “Haydi Düzce şimdi acil ihtiyaçlar için kenetlenelim” adında tüm toplumu kapsayacak yeni bir yardım kampanyası başlattıklarına dikkat çeken Şengüloğlu, “Nakdi yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız partimize de geldiler. ‘Biz nakdi yardım kabul etmiyoruz’ dedik ve hemen partimize yakınında bulunan bankalardan AFAD’ın hesaplarına bu parayı yatırdılar. Ayni yardım yapanlar malzemeleri buraya da getirdiler 2-3 tane depo tuttuk. Buralarda bu malzemeleri tasrif ettik. Çocuk çorabı, çocuk kıyafeti, yetişkin kıyafeti, hepsini ayrı ayrı koliledik ve bu şekilde ulaştırdık afet bölgesine. Bunun dışında şu an o bölgeden aldığımız bilgilere göre, dün bir kampanya daha başlattık, bir seferberlik daha başlattık. Dün bir liste oluşturduk. İlk etapta gıda gibi ihtiyaçlar gerçekten çok fala sayıda gitmiş durumda ama burada özel gereksinimler var. Günde 4, 5 sefer oradaki arkadaşlarla görüşerek, buna göre tüm STK’larımız ile herhangi bir logo koymadan şöyle bir kampanya başlattık, ‘Haydi Düzce şimdi acil ihtiyaçlar için kenetlenelim.’ Bunlar içerisinde yetişkin hasta bezi, konserve gıda, uyku tulumu, battaniye, çocuk bezi, mama, biberon, su ısıtıcı, power bank, tüp, ıslak mendil, elektrikli ısıtıcı.  Şu an en gerekli olan, en çok bizden istenilen bu malzemeler. Bundan sonra hayır yapmak isteyen vatandaşlarımız, bu listede ki tarzda ürünler gönderirlerse orada çok daha nitelikli yardım ulaştırmış oluruz. Nokta atışı şeklinde biz bunları ulaştırmış oluruz. Lojistiği, ulaşımı her şeyi biz burada parti olarak hallediyoruz. Sadece parti olarak değil, bütün vatandaşlarımız, hayırsever bütün vatandaşlarımız, STK’larımız herkes birlik beraberlik içerisinde. Bu yardımları ulaştırma gayreti içerisinde. Biz bunun asla ve asla siyasetini yapmıyoruz. Maalesef bizi üzen sahnelerle de karşı karşıya kalıyoruz. Şu anda siyaset yapma zamanı değil. Ne olur provokatör söylemlerden uzak duralım. Kenetlenme zamanı şu anda, kenetlenelim, ne olur kenetlenelim” ifadelerini kullandı.

“Yardım için gönüllü olarak deprem bölgesine gitmek isteyenler için otobüs kaldırıyoruz”

Deprem bölgesine yardım için gitmek isteyenler için otobüs kaldırdıklarının da bilgisini veren Şengüloğlu, “Yardım için o bölgeye gitmek isteyenler için buradan sürekli araç gönderiyoruz. Sürekli bu araçlarla arkadaşlarımızı gönderiyoruz, gerekirse 30 kişi 40 kişi toplandı. Buradan bir otobüs tutup onları oraya ulaştırırız, hiç sıkıntı yok. Bu konuda her türlü yardımcı oluruz. Sabah 10’dan, gece birlere ikilere kadar buradayız çalışıyoruz. Bize artık bu süreç normal dönene kadar uyku yok. Hiçbir şekilde sosyal hayat yok. Sadece işimiz gücümüz o bölgedeki vatandaşlarımızı eski düzenine getirmeye çalışmak. Artık işimiz bu yani… O bölgeye gitmek isteyen vatandaşlar oluyor, kendi başına gitmek isteyeler oluyor, ama belli bir koordinasyonda gidilmesinde bir fayda var. Tek başlarına gidilmesi, 2 kişi. 3 kişi, arabasına atlayıp gittiği zaman orada faydadan çok zararları oluyor. Orda ki arkadaşlarımızın söylemlerini anlatıyorum. Sürekli irtibatta olduğumuz arkadaşlarımız var. Buradan eğer gidilecekse belirli görevler için gidilmeli diye düşünüyorum. Biz burada koordine edelim ve koordineli bir şekilde gitsinler bu arkadaşlar. Kendi başlarına ne olur gitmesinler. Orada faydadan çok zararları oluyor. Bunu belki görmüyorlar. Hakikaten şimdi oraya gidip yardım etmek istiyorlar, onları da anlıyoruz, ama şu an orada ciddi bir yoğunluk var, ciddi bir kalabalıklar var. Kendi başlarına hareket etmekten ziyade AFAD ile bizlerle iletişime geçebilirler. Biz bütün koordinasyonu gerek AFAD üzerinden, gerek STK’lar üzerinden sağlarız. Belli bir düzende gidilmesinde fayda var. Daha faydalı olacaklarına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Gelen yardımlar beni çok duygulandırdı”

Depremzedelere yardım göndermek için tüm Düzce halkının tek yürek olduğunu ve  parti binasına getirilen bazı yardımların kendisini duygulandırdığını anlatan Şengüloğlu, “ Ne kadar yüce bir millet olduğumuzun bir nevi bir göstergesi. 11 yaşındaki bir çocuğumuz biriktirdiği kumbarasını getirmiş, mektubunu da yazmış, inanın gözyaşlarımı tutamadım görünce. Yardımsever bir milletiz. O sahneyi görünce hakikaten etkilenmemek elde değil. Bir amcamız ben umreye gidecektim kaydımı da yaptırmıştım ama şimdi bu daha önemli umre parasını geri çekip bize getirdi, bizde amcamızla birlikte o parayı AFAD’ın hesbına yatırdık. Umreye gitmekten vazgeçip o parasını depremzedelere yatırdı. Duygulanmamak elde değil. Bunun gibi yüzlerce, on binlerce hikaye var. Bunlar bizim burada şahit olduğumuz konular. Türkiye’nin her yerinde buna benzer hikayeler var. Bizi biz yapan bu kenetlenmedir, bu sahiplenmedir. Bizim her şeyimizi alabilirler, ama bu kenetlenmemizi, yüreğimizde ki bu vatan sevgisini alamazlar. Allah’ın izniyle bu yaraları da saracağız. Bu birlik beraberlik bu şekilde devam ettiği sürece, biz en kısa zamanda bu bölgemizi ayağa kaldıracağız. Bunda hiç kimsenin endişesi olmasın. Rabbim bütün yardım yapanlardan, bütün koşturanlardan, gönüllü çalışanlardan, devlet çalışanlarından, herkesten binlerce kez razı olsun. Güçlü devletimiz bütün kademeleriyle orada, rabbim devletimize başka zevaller vermesin. İnşallah devletimiz en kısa zamanda vatandaşlarımızla birlikte bu yarayı saracaktır. Zaman kenetlenme zamanı. Bu kenetlenmeye sahip çıkalım” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI