Düzce’de giderek üretimi yaygınlaşan ve faydaları saymakla bitmeyen tıbbi bir bitki türü olan maviyemiş, yüksek gelir potansiyeli ile dikkati çekerken, özellikle ılıman iklim kuşağında başarılı bir şekilde yetiştirilebiliyor. Fındığa alternatif olarak öne çıkan maviyemişte yılın ilk hasadı başladı.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emrah Çiçek’in maviyemiş yetiştiriciliği yaptığı Yeşilçimen Köyü’ndeki hasada Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun da katıldı.

M2-2

“Alternatif bir üretim modeli sunabilir”

Prof. Dr. Emrah Çiçek, ziyaret sırasında 19 farklı çeşit maviyemiş yetiştiriciliği yapmakta olduğu bahçesinde; bu bitkilerin asitli topraklarda veya özel ortamlarda kolaylıkla yetiştirilebileceğini belirtti. Maviyemişin üreticilere alternatif bir üretim modeli sunabileceğini kaydeden Çiçek, “Budama ve bakım işlemlerinin yerinde ve zamanında yapılması kaydıyla önemli gelirler elde edilebileceğini gördük.” şeklinde konuştu.

TOPRAĞA DEĞER, GELECEĞE BEREKET! TOPRAĞA DEĞER, GELECEĞE BEREKET!

M4

“Üretcilere önemli getirler sağlayacağı öngörülüyor”

İl Müdürü Esra Uzun, maviyemiş bitkisinin insan sağlığına olan olumlu etkileri ve geniş kullanım alanları nedeniyle hem üreticilerin hem de tüketicilerin ilgisini çektiğini vurguladı. İl Müdürü Uzun, “Maviyemiş, taze meyve olarak tüketilebilmesi, meyve suyu olarak kullanılabilmesi, ilaç sanayisinde değerlendirilebilmesi gibi birçok alanda önemli bir potansiyele sahiptir. Bu bitkinin gelecekte de öneminin artacağını ve üreticilere önemli getiriler sağlayacağını öngörüyoruz.” dedi.

M3

Ziyaretin sonunda, üreticilerin maviyemiş yetiştiriciliği hakkında daha fazla bilgi almak için il ve ilçe müdürlüklerine başvurabilecekleri belirtildi.

M7

Faydaları saymakla bitmiyor

Öte yandan botanik olarak meyvesi üzüm grubunda yer alan, yüksek boylu, alçak boylu ve tavşan gözü olmak üzere üç farklı türü bulunan maviyemişe olan ilgi Düzce’de giderek artıyor.

M1-3

Maviyemiş bitkisi, yoğun beyaz çiçekleri, koyu mavi meyveleri ve farklı yaprak renginden dolayı süs bitkisi ve peyzaj alanlarında da değerlendiriliyor. Meyveleri; başta kan şekerinin düzenlenmesi ve kanserli hücrelerin yenilenmesi olmak üzere, kalp ve damar hastalıkları, görme bozukluğu, alzheimer, sindirim sistemi, idrar yolu enfeksiyonları, rahim hastalıkları, ağır sporlar, bağırsak tembelliği, ishal ve birçok hastalık ve rahatsızlığa faydalı olması nedeniyle çok fazla miktarda tercih ediliyor.

M6

Editör: Zeki Aşıkoğlu