Geçtiğimiz mayıs ayında Düzce’de kurulan Bağımlılıkla Mücadele ve Yardımlaşma Derneği (BAMYAD); bağımlılık, yardımlaşma ve arama kurtarma konularında uzman ekibiyle Düzce’ye katkı sağlıyor. Kısa süre önce kurulmasına karşılık sahada üstün performans sergileyen dernek gönüllüleri; dernek bütçesine sürdürebilir bir gelir sağlamak amacıyla geri dönüştürebilir atıkları topluyor.

WhatsApp Image 2023-07-15 at 11.40.52 (1)

BİR FİLMDE OYNADI TEKLİFLER ART ARDA GELDİ BİR FİLMDE OYNADI TEKLİFLER ART ARDA GELDİ

‘Amacımız daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmak’

Derneğin kurucu üyelerinden Nagehan Yavuz, dernekle ve derneğin faaliyetleriyle ilgili şöyle bilgi verdi:

“ Derneğimizin amacı; geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin çeşitli maddelere olan bağımlılıklarını dile getirmek, bölgemizde ve ülkemizde yaşanan afetlerde halkımıza yardımcı olabilmektir. Ülkemizin zor durumlarında, biz de bir şeyler yapıp katkı sağlamak istiyoruz. Derneğin faaliyetlerini üç ana konuya böldük. Hepsi alanında bilgili kişiler.”

‘Atılan çöplerde hazine var’

Yavuz, derneğe gelir elde etmek ve çevreye katkı sağlamak amacıyla, geri dönüşüm konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında ise şunları söyledi:

“ Evde attığımız her şeyin bir maddi kaynak olduğunu anladık. Biz kapı kapı yardım toplamıyoruz, toplamak da istemiyoruz. Ne yapabiliriz diye düşündük ve geri dönüşüm atıkları toplamaya karar verdik. Çöpe atılan bir hazine var. Malzeme alabilmek için bu şekilde fon sağlıyoruz. Geri dönüşüm fabrikasıyla anlaşmamız var, toplanılan atıkları oraya götürüyoruz ve giden atığa göre ücret direk dernek hesabına yatıyor.”

shoplu

‘Boş varillerden soba yaptırıyoruz’

Dernek gönüllüleri haftada bir kere araçlarla atık toplamaya çıkıyor. Toplanılan atıklar fabrikaya götürülüyor. Bazı yardımsever vatandaşların getirdikleri atıklar veya yardım kolileri ise dernekte toplanıyor. Buradan ise ihtiyaç sahibi vatandaşlara ve geri dönüşüm için fabrikaya gönderiliyor. Dernekte boş varilleri de topladıklarını belirten gönüllüler, bunlardan soba yaptırdıklarını ve herhangi bir aciliyet durumunda odunlarıyla birlikte, afet bölgesine gönderdiklerini belirtti. Gönüllüler, afet bölgelerinin en önemli ihtiyaçlarından biri olan portatif panel tuvalet gönderimi için de çalışma yapmak istediklerini belirtti.

‘Bin kilometrelik yollar bile bir adımla başlar’

Yürüttükleri çalışmaları daha çok büyütebilmek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek için halkın desteğine ihtiyaç duyduklarını belirten Yavuz sözlerini şöyle bitirdi:

“Hayırseverlerden destek bekliyoruz, bizim gücümüz bu kadarına yetiyor. Daha çok büyüyebilmek ve daha çok halka faydalı olabilmek için biz insanlardan destek bekliyoruz. Bin kilometrelik yollar bile bir adımla başlar.  Biz bir adım attık, insanlarımız elimizden tutsun hep birlikte koşalım”.

HABER: Esra GÜZEL