12 BÜYÜK PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI 12 BÜYÜK PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Türkiye, 12 Kasım 1999 yılında meydana gelen Kaynaşlı Merkezli Düzce Depremi haberleri ile sarsıldı. Depremin üzerinden 24 yıl geçse bile unutulmayacak bu büyük felakette, değim yerindeyse Düzce yerle bir oldu. 845 kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin yaşamını yitirdiği, binlerce Düzceli’nin evsiz kaldığı deprem felaketinin 24’üncü yıldönümü çeşitli etkinliklerle anılıyor. 


Anıtpark Meydanında düzenlenen anma etkinliklerinde AFAD İl Müdürlüğü’nün simülasyon TIR’ında vatandaşlara deprem sırasında ve sonrasında alınacak tedbirler anlatılıyor. 
Deprem simülasyon TIR’ında yaptıkları tatbikat ille ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan vatandaşlar, tatbikatın kendileri için önemli bir deneyim olduğunu belirtti. Deprem gerçeğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizen vatandaşlar şu ifadelere yer verdi:
Tahsin Efe Türkoğlu: Deprem kötü bir şey Allah kimseye göstermesin. Herkes önemlerini almak zorunda, deprem anında alınması gereken önlemleri öğrendim. Çök, kapan, tutun gibi ve depremden önce eşyalarımızı sabitlemem gerektiğini öğrendim.
Kaan Nefesoğlu: Gerçekten zor bir durum o sallantıda ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ve paniğe kapanıyoruz. Önlemli tatbikat oldu bizim için. Çıkarken de güvenli bir şekilde asansörleri kullanmadan çıkmamız gerektiğini öğrendim. 
Berke Albayrak: Benim için iyi bir deneyim oldu deprem esnasında burada ne yapmam gerektiğini öğrendim. 
Yunus Emre Öztürk: Erzincan 7.2 depremini yaşadık. Evdeki eşyaları sabitlemeyi öğrendik. Eve gidince sabitleyeceğim. Depremin nasıl olduğunu yaşadım. 
Ali Kuzey Gül: Öncelikle AFAD'a teşekkür ediyorum bizi simülasyonlarla bilinçlendirdikleri için. 
Oradaki abi bize çök, kapan, tutunu öğretti.