Siyonist İsrail’e Gazze’deki saldırılarının şiddetini arttırarak tüm dünyanın gözü önünde Filistin’de çocuk ve kadınlar başta olmak üzere masum sivilleri hedef almasına Türkiye başta olmak üzere diğer Müslüman ülkelerinden tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Katil İsrail’in bu saldırılarına karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın boykot çağrısına, kulak veren Düzce Belediyesi, Çilimli Belediyesi, Gölyaka Belediyesi, Beyköy Belediyesi ve Düzce Üniversitesi, sosyal tesis ile kantinlerinde İsrail menşeili ürünleri satmama kararı alarak, boykota destek vermişti.

Ancak, MHP’li Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, boykot kararına uymayarak, sosyal tesislerinde İsrail ordusuna para olarak dönen İsrail ürünlerini sosyal tesislerinde satmaya devam ediyor. Bu durum kamuoyunda tepkilere neden olurken, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Caboğlu açıklamasında, “Tabi ki boykotu vatandaş yapacak. Şimdi siz bugün o işletmeci bu memlekette aynı şekliyle vergisini ödeyip bu memlekette hizmet etmeye çalışan bir oluşum vardır. Evveliyatından yapmış olduğunuz bir anlaşma vardır. Dolayısıyla tezgaha bunu koyma zorunluluğumuz da doğabilir. Ama bu boykotu vatandaşın yapması lazım. Baktığınızda Düzce’de Uzay Gazoz’u var bizim. Çok da lezzetli güzel ben içerim. Niğde var. Yerli ürünleri kullanmak bu şekliyle vatandaşı yönlendirmekte fayda var. Biliyorsunuz eskiden sigara yasakken kaçak sigara geliyordu, kaçak sigara içiyordu. Yani vatandaş bunu bir şekliyle kendisini boykot etmesi lazım. O manada bu benim söylediğim şu değil, Akçakoca belediyesi bunu tezgaha koysun boykot yapmasın demek değildir. Esas boykotu yapması gereken vatandaştır. Satılıyorsa bile almasın. Doğru olan da budur yani. O manada tabi ki belediyenin kendi sosyal tesisi olarak gözüküyor olsa dahi oranın bir işletmecisi vardır veya kiracısı vardır. Burada kanayan bir yara var, bizim boykot noktasında almış olduğumuz her ürün bir kurşun şekliyle İsrail’e gidecekse ben onu almam, vatandaş olarak boykotumu kendim yaparım. Devlet olarak yasaklayabiliyor musunuz? ‘Türkiye’de biz bunları yasakladık.’ deyip de tezgaha koyuyorsanız suç işliyorsunuz ama boykotu bana göre vatandaşın yapması lazım” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI

Editör: Liva Ünsal