2023- 2024 Eğitim Öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kaldı. Bu sürede çocuklarının okul alışverişlerini gerçekleştiren veliler, okul çantası, kıyafeti, kırtasiye alışverişi gibi cep yakan listelerle mağazaların yolunu tuttu.

Şu anda ek ders kitaplarının bulunmadığı listelerde, ortalama kalitede ürünler satın almak isteyen aileler, kırtasiye ve okul üniforması için, öğrenci başına ortalama 4 bin lirayı aşıyor.

2 ve ya 3 çocuk okutan aileler için işler daha da zorlaşırken, Öncü Haber Ekibi sokağa inerek vatandaşların nabzını tuttu.

“Fiyatlar kaliteye göre değişiyor”

 

“Normal malzeme alırsa ilkokul bin TL, çanta alırsa çantalar 350- 500 TL arasında. Modeline kalitesine göre fiyatı da değişiyor, tabi ki diğer ürünler de buna dahil olarak fiyat değişikliği gösterebiliyor. Anasınıflarında çeşit bol olduğundan dolayı ve ihtiyaçları senelik aldıkları için fiyat farkı normale göre 1-2 katına çıkıyor. En çok giden kuru boya, sulu boya, pastel boya, defter, kaplık, kalemlik, çanta, kurşun kalem, silgi genelde standart olan bunlardır ilaveler olduğu zaman fiyatlar değişiyor tabi.”

 

“Bu sene cüzi bir miktarda vatandaşlarımızın da uygun alabileceği bir şekilde fiyatlarımızı ortalama olarak tutuyoruz. Kar marjı olmaksızın fiyatlar ortalama 600- 800 TL civarında ilkokul ve ortaokul seviyesine ve kalitesine göre de fiyatlar değişebiliyor.”

“Şu anda Anaokuluna gidiyor, ilerisini düşünemiyorum”

 

 “Normalde bin 500 TL civarı olarak düşündük yani daha doğrusu araştırma yapıp geldik. Kaliteli olsun diye düşündüğümüzden biraz üstüne çıktık. Allah herkesin yardımcısı olsun çok zor şu anda şu şartlarda çocuklara alışveriş yapıp okula göndermek. Şu anda 2 bin TL’yi geçtik, daha eksiklerimiz var onları da alacağız. Şu an bizimkiler daha anaokuluna gidiyor ilerisini düşünemiyorum.”

“5 bin liraya 2 çocuğumun ihtiyaçlarını almaya çalışacağım”

 

“2 çocuğum var, oğlum liseye başlayacak kızım da 1. sınıfa başladı bugün. 5 bin lira civarı bir bütçe ayırdık okul alışverişi için. Formalarını aldım, çantalarını aldım, kırtasiye malzemeleri kaldı onları tamamlıyorum. 3-4 bin liramız gitti bin TL’ye de kırtasiye masrafını tamamlamaya çalışacağız.”

“13- 14 bin TL’yi gözden çıkarmam gerekli”

 

“3 çocuğum var. Bu sene 3 katı olmuş her şey. 3 çocuk kolay değil, bir yerlerden kısıtlama yapmak zorundayız yani 3 tane alacağıma 2 tane alıyorum kalemi, o şekilde yapıyorum yoksa 3 çocuğu dengelemek sıkıntı olur. Kıyafetlerini aldık inanın daha kızımın kıyafetini almadım 2 bin lira para verdim ve yedeksiz aldım yani kızıma da almış olsam 5 bin lira kıyafete gitmiş olur. 13-14 bin lirayı çocuklarımın kıyafeti ve kırtasiye alışverişi için gözden çıkarmam gerekiyor.”

Sadece formalar 3 bin lira, çantalar bin lira, ayakkabılarda 500 TL’den bin lira daha kırtasiyeye girmedim bunlar kıyafetleri ve çantaları sadece.

3 bin lira olarak düşünüyordum ama bugün 3 binden fazla gitti. Kırtasiye ise ikiz oldukları için muhtemelen 5 bin lira civarı da ona gidecek diye düşünüyorum.”