DÜZCE'DE HER VATANDAŞ İHBARCI OLMALI DÜZCE'DE HER VATANDAŞ İHBARCI OLMALI

Öncü Haber ekibi, bu kez de, hızla yükselen fiyatlar ve kredi faizlerinin yükselmesinden dolayı can çekişen 2 el otomotiv piyasasının nabzını tuttu. Konu ile ilgili işin uzmanı olan Gerçek Otomotiv’in sahibi Murat Geçici, Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada ikinci el otomotiv almak isteyen vatandaşlara tavsiyelerde bulunurken, sektörde yaşanan sıkıntıları da anlattı.

1-303

 “Son 5 yılın en zor günlerimizi yaşadığımızı açıkça söyleyebilirim”

Mevduat oranlarının çok yüksek olduğunu belirterek bu durumunda sektöre olumsuz yansıdığını söyleyen Geçici,  “Dövizle alakalı aslında günümüzde altın, döviz ve mevduat hesapları ikinci el araç sektörünü ciddi bir şekilde etkiliyor. Kurlara veya mevduatlara baktığınızda oranlar ciddi anlamda yüksek. Bankada oranları sordum. 56’ya ulaşmış. Bu rakamlar da araç alacak vatandaşlarımızın araç almalarını daha geçe bırakmalarına neden oluyor. Bankayı paraya yatırıp 2-3 ay sonra alabilirim gibi düşünebiliyorlar. Bizim sektörü gerçekten yavaşlatıyor. Son 5 yılın en zor günlerimizi yaşadığımızı açıkça söyleyebilirim. Yaptığımız satışlarda ikinci el araç sektörü yüzde 30-40 oranında düştü.” ifadelerini kullandı.

2-310

Araçlar ekspertize kontrol ettirilmeli

Geçici, 2.el araba alacakların nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda şu yorumda bulundu:

“2. el alırken özellikle modelli arabalarla alakalı dikkat etmeleri lazım. Düşük model Doğan, Şahin, Broadway gibi tabii sanayide çok iyi arkadaşlarımız var onlara baktırabilirler. Çünkü bunlar alt tabakadaki fiyatları ucuz olan 150-200 bin bandında olan araçlar ama biraz daha modelliye geldiğinde, eskiden galerici anlatıyordu, alıcı alıyordu. Ama bugün ekspertiz şirketleri açıldı. Düzce’de bu işi çok iyi yapan ekspertiz firmaları var. Kesinlikle ekspertize götürüp, orada kontrol ettirmeleri gerekir. Baktırmaları bizim açımızdan da çok iyi. Sonuçta 2.el araç satıyoruz. 2010-11 model araçların 20-30 bin kilometrede gösterildiğinde olumsuzluk olduğunda bizleri etkilemiyor.” 

3-227

Haksız rekabet yapanlar denetlenmeli

İkinci el araç satışlarının denetimlerinin yeterli olmadığını dile getiren Geçici şöyle konuştu: “Bence denetimler çok yeterli değil. Seviye 4 ve seviye 5 olarak yeterlilik belgesiyle ilgili Ticaret Bakanlığı’nın çıkarttığı bir kanun vardı. Mesela benim belgem 4 ay sonra 5 yılı doluyor, yeniden tazeleyeceğim. Biz bu belgeleri alırken şuna inandık. Devletimizin çıkartmış olduğu yasayla alakalı haksız rekabet yapan, vergi ödemeyen, yakınlarının adına vekaletle satış alan, bu işi resmi yapmayanların denetlenip, haksız kazancı önlemesi gerektiği inancındayım.”

4-171

“Alıcının ekonomik durumu önemli”

Yeni araç alacaklara tavsiyede bulunan Geçici şu ifadeleri kullandı: “Tercih meselesi. Pandemi dönemi geçirdik. 2022-23 model araçlarda 5-10 bin kilometre olan araçta hiçbir sıkıntı olmaz. Tabii alıcının ekonomik durumu önemli. Eğer kredi kullanmayacaksa 2.el alıyor. Bazı sıfır arabalarda kendi imkanlarıyla bankalarda kredi yüksek olduğu için kredi kullandırıyor. Orada da tercihleri sıfırdan yana kullanıyorlar.”