İddiaya göre, Akbank’ın mobil bankacılık güvenlik duvarını aşan hackerler, hackledikleri akıllı telefonlardan bilgilerini ele geçirdikleri yüzlerce müşterinin hesaplarından yüklü miktarda para ve kredi çekti. Paravan hesaplara yatırılan paraların akıbeti belirsizliğini korurken, mağdurlardan birisi olan Düzceli İbrahim Acar, soluğu Düzce Adliyesi’nde alarak, yaşadığı mağduriyet ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Dolandırıcılık olayını Öncü Haber mikrofonuna anlatan Acar, “Bu tuzağa kimse düşmesin” uyarısında bulundu. Düzce’den de çok sayıda Akbank müşterisinin bu yolla mağdur edildiği öne sürüldü.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bankacılık işlemleri akıllı telefonlar ve internet ortamıyla kolayca yapılabiliyor. Ancak son yaşanan dolandırıcılık olayında mobil bankacılığın ne kadar güvenilir olduğu tartışma konusu oldu.

Türkiye genelinde Akbank’ın mobil bankacılığını kullanan yüzlerce kişinin hackerler tarafından dolandırıldığı iddia edildi. Akbank mobil bankacılığının açığını bulan hackerlerin, bilgilerini ele geçirdikleri Türkiye genelindeki yüzlerce kişinin hesaplarından yüklü miktarlarda para ve kredi çekerek paravan hesaplara yatırdığı ileri sürüldü.

Whatsapp Görsel 2024 05 09 Saat 15.27.53 9E0B6361

Banka mağdurlarından bir tanesi olan Düzceli İbrahim Acar, yaşadığı dolandırıcılık olayını Öncü Haber mikrofonuna anlattı. Hafta sonu gece saatlerinde telefonunun hacklenerek hesabından 305 bin TL kredi çekildiğini günler sonra fark ettiğini ifade eden Acar, bankaya başvurmasının ardından paranın 95 bin TL’sine bloke koyulduğunu kaydetti.  

METEOROLOJİ’DEN SEL VE HEYELAN UYARISI METEOROLOJİ’DEN SEL VE HEYELAN UYARISI

“Dolandırıcılar özellikle Akbank’ı seçiyor”

Bunun ardından Düzce Adliyesi’ne giderek Akbank ve dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu dile getiren Acar, şu şekilde konuştu:

“Başımdan geçen olay, gece saatlerinde üçüncü kişiler tarafından telefonum hackleniyor. Telefon hacklendikten sonra birçok banka varken, mobil Akbank bankacılığını seçiyor bu hackerlar. Telefonuma giriş yapılıyor. 305 bin TL tutarında bir kredi çekiliyor. Bu kredi üçüncü şahıslar tarafından paravan hesap olarak düşündüğüm hesaplara EFT olarak gönderiliyor. Yani o gecenin 02.30 sıralarında ben uyurken EFT tutarları 95 bin. Çünkü Fast limiti 95 bin TL ye çıktı. Bu tutarlar geç saatlerde farkı kişilerin hesaplarına yollanıyor. Bunla alakalı mağdur durumdayım, kredi çekilmiş benim adıma, benim olmayan bir para başka şahıslara aktarılmış. Yani bu durumla alakalı, Akbank’ın güvenlik açığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum” dedi. 

“Türkiye’nin her köşesinden mağdur var”

“Türkiye’nin her yerinde WhatsApp gruplarında da tek ben değilim birçok kişi var” diyen Acar, özellikle Akbank müşterilerinin bu tuzağa düşmemesi konusunda uyarılarda bulunarak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

 Düzce de kaç mağdur var bilmiyorum. Şuan başka haberlere çıkacak olan arkadaşlar var bununla alakalı. Büyük sıkıntı çekmekteyiz, psikolojik açıdan da beni etkiledi. Haricen de biz çok yüksek miktarlarda maaş alan insanlar değiliz. 305 bin TL çok yüklü bir meblağ, eski hırsızlıklar artık bitti, şuan insanın evine girmek vesaire değil, bildiğin mobil bankacılıktan tüm işlemleri yapıyorlar. Yani bu çok büyük bir güvenlik açığı başka bankalarda da emsal davalar da var. Ama bu durumun Akbank’ın güvenlik açığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Çok büyük bir meblağ, yasal işlem başlattım savcılık tarafınca.  Başka yardımlarda alıyorum, haricen banka yanımda değil, savcılığa sadece şikayet ettim. Ama bununla alakalı paravan hesap olduğunu düşünüyorum o atılan hesapların nasıl takibi yapılacak. Takibi yapılsa dahi kısa bir süreç değil, ama bu çektiğim kredi faiz işleyecek evime belki icra gelecek. Zaten benim kredi puanım çok iyi olmasına rağmen, yerle bir olacak ve hiçbir bankadan ilerleyen zamanlar da kredi bile çekemeyeceğim. Bu parayı ödemeyi düşünmüyorum, başta ödeyeceğim diye düşünmüştüm, bir yerlerden borç bulup öderim diye, ama avukatla da görüştüm bir yol izleyeceğiz artık. Akbank bu konuda bir şey yapacak mı? Yani daha önce bunu yaşayan kişilerin hepsi ret yemiş. Akbank bunu üstlenmiyor, hiçbir türlü üstlenmiyor. Bu paranın, yani sizin telefonunuzun ele geçirilmesi ya da farklı IP adreslerinden giriş yapılması ne oluyor? Telefondan giriş yapıldı diyelim, bu para nereye gidecek?  Hafta sonu gerçekleşiyor bu olay, gecenin bir vakti sen uyurken. Sizce nasıl bir şey bu çözülebilecek bir problem mi? Hiç kimse üstlenmiyor Akbank hiçbir işlem yapmıyor. Şu olay gerçekleşiyor; banka beni dahi aramıyor, mesaj yollamıyor, 6 haneli kod yollamıyor. Bunlar belki oluyor, banka arıyor ama hoş benim telefon ele geçirildiği için, benim gibi davranıyor ya da haricen o 6 haneli kodu otomatikman bir yere yolluyor o şekilde işlemleri gerçekleştiriyorlar.”

Dolandırıcılık olayı ile ilgili Türkiye genelinden birçok ihbarın gelmesinin ardından Polis ekiplerinin dolandırıcıları yakalamak için hareket geçtiği öğrenildi.

HABER: Savaş ARI