Rize ve Artvin’deki sel felaketinin yaraları henüz sarılmamış, güneydeki orman yangınları henüz tamamen söndürülememişken bir afet haberi de Batı Karadeniz’den geldi. Kuvvetli sağanağın vurduğu Sinop, Bartın ve Kastamonu'da dereler taştı, köprüler yıkıldı, heyelanlar meydana geldi… Kastamonu’da afet nedeniyle 6 kişi yaşamını yitirdi. Bartın’da sel sularına kapılarak kaybolan bir kişiyi arama çalışmaları ise sürüyor.

Düzce’deki belediyeler de güneydeki yangınların ardından şimdi de batıdaki arama kurtarma çalışmalarına destek olmak için seferber oldu. Düzce, Kaynaşlı ve Cumayeri belediyeleri çalışmalara destek olmak için itfaiye araçları ve arama kurtarma personellerini bölgeye gönderdi.

4 araç, 4 personel…

Sel felaketinin 6 can aldığı Kastamonu’ya bir destek de Düzce İl Özel İdaresi’nden geldi. Düzce İGM sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklama göre sel felaketinin yaşandığı bölgedeki çalışmalara destek olmak için 4 araç ve 4 personel yola çıktı.

1 araç, 1 bot, 5 kişilik uzman ekip

Düzce Belediyesi bölgeye 1 araç, 1 bot, 5 kişilik de uzman ekip yönlendirdi. Başkan Dr. Faruk Özlü, “Devletimiz Kastamonu’da meydana gelen sel ve su taşkınlarına karşı tüm imkânlarını seferber ediyor. Düzce olarak bizde 1 araç, 1 bot, 5 kişilik uzman personelimizle yola çıktık. Allah ülkemizi her türlü felaketten korusun.” açıklamasıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

“Allah yardımcınız olsun. Dualarımız sizinle”

Afet bölgelerine yardımlar hız kesmeden devam ederken bir yardım haberi de Kaynaşlı Belediyesi’nden geldi. Kastamonu Bozkurt ilçesinde devam eden çalışmalara katılmak üzere Belediye Başkanı Birol Şahin, “Selden etkilenen bölgede iş yerleri ve evlerdeki su taşkınlarını temizlemek için itfaiye ekiplerimizi Kastamonu- Bozkurt ilçesine uğurluyoruz. Bölgede mücadele veren tüm ekiplere kolaylıklar diliyoruz. Allah yardımcınız olsun. Dualarımız sizinle.” açıklamasında bulundu.

 “Geçmiş olsun Kastamonu, geçmiş olsun Bozkurt”

Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu da afet bölgelerinin yaşandığı yerlere duyarsız kalamadı ve Kastamonu’da devam eden arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 1 itfaiye aracı ile 2 arama kurtarma ekibini bölgeye yolladı.

Koloğlu, “1 İtfaiye aracı ve 2 Arama Kurtarma ekibimiz, Kastamonu ili Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketindeki arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere yola çıkmıştır.

Geçmiş olsun Kastamonu, geçmiş olsun Bozkurt.” sözleriyle geçmiş olsun dileklerini iletti.

HABER: Mustafa KİLELİ