Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce’ye hizmet veren Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi (SEDAŞ)’nde örgütlü olan Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İş), 25 Ocak’ta başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde arabulucu sürecinin sonuna yaklaşılmasına rağmen hala ücret konusunda anlaşma sağlanamadığını duyurdu.

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, bu süreci gündeme taşıyan Tes-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Hasan Arıcı, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün yaşamını emeğiyle sürdürenlerin hak arama ve mücadele günü. Yurdumuzda da emekçiler, 1 Mayıs’ı bir yandan işsizlik korkusu diğer yandan geçim sıkıntısı yaşayarak daha da ağırlaşan sorunlarla mücadele ederek karşılamaktadır.

Hem ulusal hem de uluslararası alanda yaşanan gelişmeler, başta dar gelirliler olmak üzere, hayatını emeğiyle sürdüren herkesi olumsuz etkiledi. Dar ve sabit gelirli milyonlarca emekçinin satın alma gücü, ücretlerdeki artışlara ve iyileştirmelere rağmen geriledi.

Sendika Hasan Arıcı

Ekmekten şekere, etten süte, meyve ve sebzeye kadar tüm temel gıda ürünlerine yüzde yüzü aşan zamlar sonucunda emekçilerin geçim şartları daha da ağırlaştı.

BAKAN ÖZHASEKİ: KİMSENİN HUKUK DIŞI İŞ YAPMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ BAKAN ÖZHASEKİ: KİMSENİN HUKUK DIŞI İŞ YAPMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Zamlar günden güne; kimi zaman saatten saate geldi. Dün bir olan bugün bir buçuk oldu, sabah iki olan akşama üçe çıktı ama ücretlerimiz aynı oranda artmadı. Eline geçen gelirin büyük bölümü temel harcamalarına bile yetmezken ev kirasına çalışır duruma geldik maalesef.

Yani emekçiler sadece ve sadece hayata tutunmaya çalıştı…

Bu ekonomik durumda örgütlü olduğumuz işyerlerinde T.İ.S görüşmeleri yapmak her geçen gün zorlaşmaktadır. Elektrik dağıtım ve Gaz Dağıtım iş yerlerimizde işverenlerin EPDK ‘dan enflasyon üzerinden bütçelendirilmesi çalışanları mağdur etmektedir. Genel merkezimiz tarafından EPDK’ya ve Enerji Bakanlığı’na yazılar yazılmış ama bu konu hakkında herhangi bir iyileştirme olmamıştır.

SEDAŞ işyerimizde devam eden 8. Dönem Toplu İş Sözleşmesi (T.İ.S.) normal sürede idari maddelerin tamamı üzerinde anlaşma sağlanmış ancak arabulucu sürecinin sonuna yaklaşmamıza rağmen ücret teklifi verilmemiştir. T.İ.S görüşmelerinde işveren tarafından ücret teklifi yapılmaması üyelerimizi hayal kırıklığına uğratmış ve emeklerinin değer bulmadığı hissiyatına kapılmışlardır.

Üyelerimizin bu ücretler nedeniyle moral ve motivasyonlarının kalmadıklarını, ücretleri çok düşük olduğu için geçinememekte olduğunu her platformda dile getirmektedirler. Bu geçim sıkıntısından dolayı mesai sonrası ve istirahat saatlerinde başka işlerde çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

Geleceğe dair geçim konusunda umudu olmayan hiçbir işçinin verimli ve istekli çalışması mümkün değildir.

Biz sendika olarak iş barışından ve iş verimliliğinden yanayız bunların sağlanması yalnızca bizim çabalarımızla değil işverenin de bu konuda önemli adımlar atmasıyla gerçekleşebilir. Ücretlerimizin bölgemiz koşulları göz önüne alınarak geçinilebilir şartlarda olmasını talep etmekteyiz.

Hayat devam etsin diye canını dişine takanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun.”