Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, Düzceli vatandaşların kurbanlık telaşı devam ediyor. Kurban Bayramı öncesinde Kurbanlık büyük baş ve küçük baş hayvan almak isteyenlerin adresi her yıl olduğu gibi bu yılda Mergiç Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan Düzce Belediyesi Hayvan Pazarı oldu. Hayvan Pazarı’nda kurbanlık hayvanlar görücüye çıkarken, kurbanlık almak isteyenler besiciler ile sıkı pazarlık içine girdi.

ARAÇLAR BÖLGEDE HAREKETLİLİK OLUŞTURDU ARAÇLAR BÖLGEDE HAREKETLİLİK OLUŞTURDU

Whatsapp Image 2024 05 30 At 11.49.29

Öncü Haber ekibi, Düzce Belediyesi Hayvan Pazarında hem üreticilere, hem de kurbanlık hayvan almak isteyen vatandaşlara mikrofon uzattı. Kurbanlık almak isteyenler fiyatları çok yüksek bulduğunu söylerken, besiciler ise yüksek fiyatları artan maliyetlere bağladı.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 11.49.31 (1)

“Fiyatlar 145 bin – 155 bin TL arasında değişiyor”

 Kurbanlık hayvan almak için Hayvan Pazarına gelen Nimet Taştan, kurbanlık fiyatlarının hayvanın tür ve kilosuna göre değiştiğini belirterek, “Kurbanlık bakmaya geldim. Fiyatlar hayvanlara göre  145-155 bin arası değişiyor” dedi.

Nimet

Fiyatların geçtiğimiz günlere göre düştüğünü ifade eden Yaşar Yıldırım, canlı hayvan piyasasının şu anda normal olduğunu söyledi. Yıldırım, “Fiyatlar şuanda düşmüş, önceki fiyatlardan daha iyi, fiyatlar 145-155 bin arasında değişiyor. Şuan da piyasaya güzel” diye konuştu. 

“Artan maliyetler, fiyatları yükseltti”

Besici Hikmet Dursun ise, artan maliyetlerin kurbanlık hayvan fiyatlarını yükselttiğini söyleyerek, “Bir ay önceye kadar fiyatlar iyiydi. Yaklaşık 2-3 haftadır, kesim fiyatlarındaki  düşüşten dolayı piyasalarda durgunluk var. Girdi maliyetleri olağanüstü yüksek, saymakla bitmeyecek kadar tarım ve hayvancılığın problemleri var” şeklinde konuştu.

“Fiyatlar çok yüksek”

Kurbanlık hayvan almak için Hayvan Pazarına geldiğini ifade eden Musa Sarı,  “Fiyatlar biraz yüksek gibi, almak biraz sıkıntılı insanların Allah yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

Musa Sarı

“Fiyatlar çok yüksek, Pazar durgun”

Kurbanlık hayvan bakan Muhittin Başoğlu da fiyatların aşırı yüksek olmasından dem vurarak,  “Pazarda durum biraz durgun. Fiyatlar yüksek, işler düşük” açıklamalarında bulundu.

Whatsapp Image 2024 05 30 At 11.49.31

HABER: Savaş ARI

KAMERA: Zeki AŞIKOĞLU