Marketlerdeki durdurulamayan fiyat artışı vatandaştan tepki çekmeye devam ederken Öncü Haber Ekibi sokağa inerek halkın nabzını tuttu. ‘Bugün aldığımız malı, sonraki gün aynı fiyata alamıyoruz.’ diyen Düzceliler, alışveriş için marketlerden eli boş çıkması nedeniyle “ Artık müze haline geldi marketler, sadece girişte ücret vermiyoruz.” diye konuştu. Yapılan denetimleri ise yeterli bulmayan vatandaşlar, “Raflarda hem eski ürünler var, hem reyon ve kasada birbirine uymayan fiyatlar var.” ifadelerini kullandı.Yapılan zamlar sonrasında ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için gittiği marketlerde gördükleri fiyat artışı tepkileri artırıyor. Öncü Haber mikrofonuna konuşan Düzceliler, “Market fiyatları Reşat Altını gibi, takip etmek çok zor.” diyerek yetkililerden çözüm istiyor.

Son günlerde gündeme gelen raf ile kasada fiyatların farklı olmasından şikayetçi olan vatandaşlar konuyu kasiyere bildirdiklerinde, çözüm alabildiklerini ifade etti.

Yapılan denetimi yeterli bulmayan Düzceliler, “Raflarda hem eski ürünler var, hem birbirine uymayan fiyatlar var.” diye konuştu.

Vatandaşlar tepkilerini şöyle ifade etti:

“Raf fiyatıyla kasa fiyatının farklı olmasıyla çok karşılaştım”

Vatandaş: Market fiyatları hızlı koşuyorlar yetişmek mümkün değil. Bugün aldığımız malı sonraki gün aynı fiyata alamıyoruz. Reklamlarda, ‘İndirim var.’ deniliyor, indirim de göremiyorum. Birileri bizi kandırıyor. Raf fiyatıyla kasa fiyatının farklı olmasıyla çok karşılaştım, tüketici haklarına da başvurdum. Sonuç yok, ufak tefek olaylara bakmıyorlarmış. Son kullanma tarihlerini okumak için iyi bir gözlük olması gerekli, yazılar çok küçük, okumam mümkün değil, gözler de bozuk.

Kemal Bey: Marketlerdeki fiyat artışı çok fazla. Raf ve kasa fiyatı arasındaki farkı takip etmedim ama söyleniyor öyle bir şey. Yapılan denetimler asla yeterli değil, raflarda hem eski ürünler var hem birbirine uymayan fiyatlar var.

Adnan Bey: Söylenecek bir şey yok, her gün farklı her gün artan bir fiyat var, maalesef. Raftaki fiyatlarla kasadaki fiyatların değişikliğine rastladım bu durumda da itiraz ettim sonucunda ise sorunumu giderdiler. Denetimleri hiçbir şekilde yeterli bulmuyorum. Son kullanma tarihleri hakkında olumsuz durumlara birkaç kez karşılaştım. Silinip tekrar basıldığını bile fark ettim.

“Market fiyatları reşat altını gibi takip etmek çok zor”

MASADA 2 RAKAM ÜZERİNDE DURULUYOR MASADA 2 RAKAM ÜZERİNDE DURULUYOR

Yasemin Akyüz: Market fiyatları reşat altını gibi takip etmek çok zor, her gün her dakika her ürünün fiyatı değişiyor. Bilmiyorum yetişemiyoruz fiyat takibine. Raftan aldığım bir ürün kasaya gittiğimde daha farklı bir fiyat çıkıyor. Kasiyere çalışanlara, söylüyoruz ama onlardan gözden kaçmış diyorlar. Bir kez değil birçok kez rastladım. Gıda denetimini yeterli bulmuyorum. Mesela manav bölümü zengin olan marketleri steril bulmuyorum.

“Artık müze haline geldi marketler, sadece girişte ücret vermiyoruz”

Nerivan Özveren: Artık müze haline geldi marketler, sadece müzeye girişte ücret veriyoruz ama marketlere girişteyse ücret vermiyoruz. Hiç iyi bir şey değil memnunda değiliz bu konuda. Raf fiyatıyla kasadaki fiyat farklı çıkınca tartışma çıktı markette. Ben baktığım ürününün üzerinde indirimli yazıyordu oradan aldım kasaya geldim ürün yüksek bir fiyata çıktı ve o indirimli fiyattan vermediler. Biz onu unutmuşuz indirimden çıktı dediler bende o zaman o yazıyı oradan kaldıracaksınız diye uyardım. Ertesi gün baktığımda ise hala indirimli yazısı duruyordu. Son kullanma tarihlerinde çok sıkıntı var. Ben geçen 8’li yumurta aldım  8’ide sağlam çıkmadı.

“Raf fiyatları arasındaki farkı benim gibi ihtiyarlar hiç görmüyor”

Necip Erciyes: Herkes günlük ve dakikalık etiket değiştiriyor. Raf fiyatları arasındaki farkı benim gibi ihtiyarlar hiç görmüyor ne geçiyorsa kasadan onun ücretini ödeyip geçiyoruz. Önceden bir hazır çorba 4 TL’ydi şu anda 21 TL. Yapılan denetimleri hiç yeterli bulmuyorum, aşırı derece tepkim var bu konuya.

Hatice Hanım: Marketler çok pahalı her şey alamıyorum, gücüm yetmiyor. İndirimli olsun her şey. Etiket fiyatları ile kasadaki fiyatlar birbirini tutmuyor. Bir ürün aldım kasaya geldim çok pahalı çıktı ve geri bıraktım çünkü alamadım.