Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arş. Gör. Muhammed Bahtiyar, Uzun Süreli Maruz Bırakma Terapisi’nin karşılığı olan Psikoterapi Müdahale Yöntemini, katılımcılara hayati olarak kendi üzerlerinde deneyimlemeleri için egzersizler yapıldı.

Uzun Süreli Maruz Bırakma Terapisi’nin 50 veya 60 yıldır kullanılan bir terapi yöntemi olduğunu söyleyen Muhammed Bahtiyar, bu yöntemin daha çok davranışçı ve bilmekle alakalı yöntemlerinin birbiriyle entegreli olarak kullanıldığını ve psikoterapi dünyasında var olan bir terapi yöntemi olduğunu söyledi.

Uzun Süreli Foto1sa

Uzun Süreli Maruz Bırakma Terapisinin uzun süreli kısmının daha çok travma çalışmalarında kullanıldığını, maruz bırakma kısmının ise; diğer tüm maruz bırakma terapilerini kapsayan bir çatısı olduğunu ifade eden Arş. Gör. Bahtiyar, Maruz Bırakma Terapisi’nin anksiyeteyi tetikleyen, gerçekte tehlikeli olmamasına rağmen kaçınılan, düşünceler, durumlar, aktiviteler ve insanlar ile yüzleşme yoluyla, aşırı ya da gerçek dışı olan anksiyeteyi azaltmada kullanılan bir strateji olduğunu ifade etti.

Kaçınmanın şimdiyi geçmişin tekrarına çevirdiğini söyleyen Bahtiyar, kaçınmanın anksiyeteyi kısa sürede azaltma açısından etkili olmasına rağmen, anıyı duygusal olarak işleme ve bütünleştirmeyi engellediğini, ayrıca danışana travma sonucunda gelişen hatalı inançların yararlı olmadığını söyledi.

Maruz bırakma türlerinden ve tedavinin aşamalarında danışanla gerçekleştirilen oturumlar hakkında detaylı bilgiler aktaran Muhammed Bahtiyar, eğitim sonunda katılımcılardan gelen soruları yanıtlayarak programa son verdi.