Düzce merkeze bağlı Sarayyeri Mahallesi’nde merada çıkan ve 4 dönüm araziyi küle döndüren yangının nedeni ve müdahalede yaşanan sıkıntılar gözlerin bölgedeki sorunlar silsilesine çevrilmesine yol açtı. Sık sık mahalledeki boş alanları mesken tutan alkol bağımlıları yüzünden bu tür olayların yaşanmasından dert yanan mahalle sakinleri emniyetin denetimleri sıklaştırmasını talep etti. Ayrıca alt ve üst yapıdaki eksiklikler nedeniyle tamamlanamayan mahalle yolları sonucu ambulans ve itfaiye gibi acil müdahale araçlarının verilen adresi bulabilmek için gereksiz şekilde zaman kaybettiğini anlatan mahalleli, birçok kez müracaat ettikleri Düzce Belediyesi’nin çalışmaları hızla bitirmesini istedi.

3-304

Düzce’de eskiden vahşi çöp depolama alanı olarak kullanılan Hamidiye Mahallesi’ndeki otluk alanda çıkan ve 4 dönüme yakın otluk alanın yanmasına yol açan anız yangını yürekleri ağızlara getirdi.

“MİLLİ SERVETİMİZ HEBA OLMASIN” “MİLLİ SERVETİMİZ HEBA OLMASIN”

Kısa sürede hızla büyüyerek geniş bir alana yayılan ve bölgede bulunan evlere iyice yaklaşan yangına aynı dakikalarda Küçük Sanayi Sitesi yakınındaki büyük yangına müdahale eden Düzce İtfaiyesi nedeniyle Kaynaşlı Belediyesi itfaiye erleri ile Orman Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Alevlerle uzun süre mücadele eden ekipler, yangını güçlükle kontrol altına aldı. Soğutma çalışmasının tamamlanmasının ardından ekipler bölgeden ayrılırken, Sarayyeri Mahallesi sakinleri, yaşadıkları sıkıntıları Öncü Haber ekibine anlattı.

1-391

Yangının, bölgede alkol alarak çevreye rahatsızlık veren şehir magandaları tarafından çıkarıldığını öne süren mahalleli, şikayete rağmen bu sorundan kurtulamadıklarını aktardı.

2-399

Asayiş ve yol konusunda yetkililer göreve

Mahalledeki boş arazileri mesken tutan bağımlıların potansiyel bir tehlike olduğunu vurgulayan ve Düzce Emniyeti’ni göreve davet eden vatandaşlar ayrıca yol noktasında uzun süredir çözüm bekleyen probleme de parmak bastı. Mahallede henüz tamamlanmayan alt yapı çalışmalarına bağlı olarak yarım vaziyette düzeltilmeyi ya da açılmayı bekleyen yollar olduğunu aktaran çevre sakinleri, acil müdahale araçlarının tamamlanmayan yollar nedeniyle vakalara geç kalmasına tepki gösterdi. Bu noktada Düzce Belediyesi’ne yapılan başvurulara dikkat çeken vatandaşlar, belediyenin de yaz döneminde eksiklikleri hızla gidermesini istedi.

“Vallahi evi zor kurtardık, önlem şart”

Mahalle sakini Şinasi Şahin, sancılı süreci şöyle kelimelere döktü:

“Durumu görüyorsunuz, biz bu durumdan şikayetçiyiz. Çoğunluğunu yetkililere söyledik ama yetkililer müdahale ettikleri zaman dahi kaçıyorlar, buradan gidiyorlar. Burada her akşam ya da gece alkol alıyorlar, silah atıyorlar. Bizim evlerimiz çok yakınında buranın. Biraderimin evine yorgun mermi isabet etti. Yani biz bunu yeterince duyurduk ama fazla duyuramadık galiba. Eninde sonunda böyle olacağı belliydi, biz çok söyledik. Bunun için hiçbir şekilde önlem alınmadı. Hatta yan taraftaki arsa sahibinin yolunu kapatarak bir eylem yapabilirdik. Bunun yasal olmadığını da söylediler bize. Gördüğünüz duruma bir şekilde önlem alınması gerekiyor. Vallahi evi zor kurtardık, halk müdahale etmeseydi itfaiye gelene kadar ev yanardı. Şu anlık olay çözülmüş duruyor ama bu yine bir iki hafta sonra aynı olacak, hiçbir şeyin değişmeyeceğini düşünüyorum ben. O yüzden yetkililerden isteğim, buraya bir şekilde önlem alınması.”

Öte yandan, çıkan yangınla ilgili kolluk kuvvetlerinin geniş çaplı inceleme başlattığı öğrenildi.

Editör: Liva Ünsal