Kışın hastalıktan korunma yollarını anlatan Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemine dikkat çekerek “Bağışıklık sistemimiz ne kadar iyi olursa ortamdaki virüs ve bakterilere karşı vücudumuz daha kolay yanıt verir." ifadelerini kullanırken Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur da kapalı ortamlarda durmanın hastalıkları artırdığını kaydederek, “Nezle ve gribin kış aylarında artmasının nedeni, soğuk havada insanların üşütmesi değil, vakitlerini kalabalık yerlerde geçirerek bol bol virüs alışverişinde bulunmalarıdır.” açıklamasında bulundu.

AKTAŞ ŞELALESİNİN YÜRÜYÜŞ PARKURLARI TAMAMLANDI AKTAŞ ŞELALESİNİN YÜRÜYÜŞ PARKURLARI TAMAMLANDI

Kış aylarının gelmesiyle birlikte solunum yolu hastalıkları da artmaya başladı. Özellikle toplu ortamda bulunan vatandaşların daha fazla risk taşıdığı bu aylarda uzmanlar hastalıklardan korunma yollarını anlattı.

Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gamze Varol, toplu yaşanılan yerlerde hasta olmamak için dikkat edilmesi gerekenleri, ‘Toplu yaşanılan yerlerde ya da toplu etkinliklerin olduğu yerlerde havalandırmalara, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor.’ sözleriyle anlattı.

Prof. Dr. Varol, bağışıklık sisteminin güçlü olması için sağlıklı bir çevrede yaşanması gerektiğini dile getirdi.

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasının önemini ifade eden Prof. Dr. Varol, şunları kaydetti:

"Bu noktada iyi beslenmek, sıvı tüketimi, istirahat ve uyku saatine özen göstermek ve en az 7 saat uyumak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa o kadar sağlıklı oluyoruz. Dışarı çıktığımızda hava soğuksa hemen hasta olmuyoruz ortamda eğer mikroorganizma varsa hasta oluyoruz. Soğuk hava belki vücut direncimizi düşürebilir ama bizi hasta etmez. Bağışıklık sistemimiz ne kadar iyi olursa ortamdaki virüs ve bakterilere karşı vücudumuz daha kolay yanıt verir."

Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, hastalıkların kışın artmasının sebebinin kapalı ortamlar olduğunu şu sözlerle ifade etti:

"Nezle ve gribin kış aylarında artmasının nedeni, soğuk havada insanların üşütmesi değil, vakitlerini kalabalık yerlerde geçirerek bol bol virüs alışverişinde bulunmalarıdır. Bazı kurallara uyulur ise kış aylarında da nezle ve grip salgınları yaşanmayabilir." AA