Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen "İçmesuyu ve Atıksu Yönetimi Çalıştayı"nda suya ilişkin farkındalığın arttırılması ve hassasiyetlerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. 80 ilde olduğu gibi Düzce’de görev yapan belediye başkanlarının da bu konuda duyarlı olması gerektiği üzerinde duran Kirişci, dikkat çeken uyarılarda bulundu.

WhatsApp Image 2023-01-24 at 12.37.37

Bakan Kirişci, suyun bir kısıt ve temel girdi olduğunun öğretilmesi gerektiğini ifade ederek, içme suyu ve atık yönetimindeki çalışmalarının önemine değindi.

"İÇME SUYU ETKİN KULLANILMALI"

Kirişci, içme suyunda kayıp ve kaçak oranlarının bazı illerde çok yüksek olduğunu dile getirerek, "Ben buradan özellikle yerel yöneticilerimize seslenmek istiyorum, Türkiye'nin kayıp kaçak ortalaması yüzde 33 civarında. Bizim hızla bu oranı aşağılara çekmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

DSİ'nin 386 projeyle yılda 5 milyar metreküp içme suyu sağladığı bilgisini veren Kirişci, 53 projenin daha hayata geçirileceğini ve 2,6 milyar metreküp içme suyunun daha sağlanacağını kaydetti. Kirişci, içme suyunun etkin kullanılması, atık suyun da yeniden kazanımı konusuna ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, "Atık su yönetimi konusunda da çalıştaydaki paylaşımlarınız yol gösterici olacak ve rehberlik hizmeti sağlayacaktır." dedi.

WhatsApp Image 2023-01-24 at 12.37.36 (2)

“ÇEŞMEDEN AKAN SUYU İÇİLEBİLMELİ”

Çeşmeden akan suyu içilen illerin yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Kirişci, çalıştaya sunulacak katkıların bakanlık için de çok değerli olacağını sözlerine ekledi.