Geçtiğimiz yıllarda, Boğaziçi Belediyesi tarafından kaynak suların ıslah edilmemesi nedeniyle heyelan yaşanan Ballar Mahallesinde son yağışlarla birlikte asfaltta çatlaklar oluştu. Tehlikenin göz göre göre ‘Geliyorum’ dediği Ballar Mahallesi sakinleri, yaşanabilecek yeni bir heyelandan dolayı tedirgin olurken, son heyelanların ardından hiçbir çalışma yapmayan Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan’a da tepki sesleri gittikçe yükselmeye başladı.

HEYELAN 4 ALSDKJSLŞFDKSD

Ballar Mahallesi eski Muhtarı Davut Karaduman, başvurmadıkları yer kalmayınca sesini duyurabilmek için Öncü Haber mikrofonuna konuştu.

“Başkan İbrahim Ercan verdiği hiçbir sözü tutmadı”

HEYELAN 3 SFDLKJSDFLŞD

Meydana gelen heyelan nedeniyle çok büyük zararlar gördüklerini belirten Karaduman, “Geçen sene bir afet yaşadık biz. Dolayısıyla bizim burada ahırımız, yazıhanemin ve evimiz bu afette zarar gördü. Bu zararımız Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan ve Belediye tarafından hiçbir tane yardım yapılmadı. Sadece Sayın Valimiz Cevdet Atay geldi ve 'Zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetini karşılayın' dedi, ama Boğaziçi Belediyesi sadece bir saat bir kepçe gönderdi. Başka hiçbir şekilde yardımı yok. Burada yıkım olduğu halde Boğaziçi Belediye Başkanı biz ve zarar gören vatandaşlara 'ruhsatınız var mı?' diye sordu ve 'Biz belediye olarak hiçbir yardımda bulunamayız' dedi. Ama sağ olsun Valimizin talimatıyla İl Özel İdaresi tarafından yolumuz tamamlandı ve heyelan bölgesine taşlar döşendi. Allah devletimize zeval vermesin, o dönemki AK Partti İl Başkanımız Mustafa Keskin'de bize çok yardımcı oldu. Lakin Özel İdarenin ördüğü duvardan sonra, burada hiçbir şey olmadı. V kanal yapılacaktı, su yataklaeyrı ıslah olacaktı ve dubalar koyulacaktı. Dolayısıyla Boğaziçi Belediyesi tarafından hiçbir hizmet yapılmadı burada” diye konuştu.

“Burada yine çok büyük heyelan olacak”

HEYELAN 2 FKSDLŞFKDLŞ

Tehlikenin ‘geliyorum’ dediğini, buna karşılıkta Boğaziçi Belediye Başkanı İbrahim Ercan’ın hiçbir çalışma yapmadığını savunan Karaduman, “Belediye Başkanı İbrahim Ercan'a 2015 yılından itibaren birçok dilekçe yazdım. Bu yol heyelan nedeniyle zaten patlamıştı. Biz bu heyelanla ilgili İbrahim Ercan'ı defalarca uyardık. 'Bakın yol patlıyor, burada heyelan olacak' dedik, belediye işçileri geldi molozu doldurup gittiler. Şimdi yukarıdan gelen suyu ıslah etmeyince, döktüleri molozlara ağırlık basarak yolun yüzünden ben burada 4 tane bina kaybettim. Şu yolun kaymasının sebebi, Belediye Başkanının suyu ıslah etmemesinden dolayı ben burada 4 tane bina kaybettim. Su yukarıdan geliyor, benim evimin arkasından geçiyor, Başkan İbrahim Ercan buralara 4 tane boru koyamadı. Yani İbrahim Ercan kendi tarlasına su gitmesin diye, suyu bu tarafa verdi. Evimin temelinin dibinde akıyor. Neden yapmıyor? Dilekçeyi yazıyorum, 2015 yılından bu yana yapmıyor. 8 seneden beri bu heyelana karşı hiçbir şey yapmaz mı Belediye Başkanı? O suyun kaynağını bulup önlem almazsak burada yine büyük bir heyelan olacak” şeklinde konuştu.  

“Ercan Düzce Valisi Cevdet Atay’a bile bizi yalanladı”

HEYELAN 1GDFH

Bu güne kadar Boğaziçi Belediyesi’ne 17 tane dilekçe verdiklerini kaydeden Karaduman, “Ben bugüne kadar Boğaziçi Belediyesine 17 tane dilekçe verdim. Düzce Valiliği'ne de yazmış olduğum dilekçeler var. Ben kendim için hiçbir şey istemedim. Gördüğünüz gibi burada 'göz göre göre tehlike geliyorum' diyor. Düzce Valiliği'ne yazdığım dilekçenin ardından, Valilik Boğaziçi Belediyesi'ne bi dilekçe yazmış. Boğaziçi Belediye Başkanı da sizlere de anlattığım konuların hepsinin yapıldığını söylemiş. Yani bizi yalanlamışlar. Ama bu hususlarda hiçbir şey yapılmadı. Biz belge ile bilgi ile konuşuyoruz. Yalan dolan yok! Her seferinde 'yapacağız' deniyor, ama 8 yıldır hiç bir şey yapılmadı. Daha fazla yoğun bir yağış alırsa burası, benim evimin temelinin altından akan su, bu evi yıkacak. Dolayısıyla benim bu tehlike karşısında devlet büyüklerimden yardım istemem gerekiyor” ifadelerini kullandı.  

Ali Karaduman: “Kalıcı bir çözüm bulamıyorlar”

HEYELAN 5 ALKDJŞLFS

Mahalle sakinlerinden Ali Karaduman ise, “Benim yaşım 53 ve dha önce böyle bir heyelan görmedim. Burası 8 seneden beri böyle, devletimizden yardım istiyoruz. Yani buraya bir kepçe gönderim, dolgu yapıp gidiyorlar. Yani kalıcı bir çözüm bulamıyorlar” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI