Düzce Ticaret ve Sanayi Odası 12. Meclis Toplantısı düzenlendi. Şehit Ufuk Baysan Salonu’nda Meclis Başkanı Tanju Acar’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık başta olmak üzere yönetim kurulu ve meclis üyeleri katılım sağladı.

Çeşitli konuların konuşulduğu toplantıda Düzce’nin geleceğiyle ilgili yapılacak projelerden de bahsedildi.

 

GÜMRÜK BİNASI VE VİZE OFİSİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Düzce’ye gümrük binası ve vize ofisi açılması konusunda bilgilendirmeler yapılan toplantıda çalışmaların hızla devam ettiği bildirildi.

Meclis toplantısında konuşan Bıyık, Düzce’nin tanıtımıyla ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

 “Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Nazım Pazvant Öncü TV’de yayınlanan ‘Canan Üstüner’le Güne Merhaba’ isimli programa konuk oldu. Çok güzel şeyler söyledi. Biz bir Bolu Düzce hikâyesi değiliz. Biz Düzce’yiz. Akçakoca’yla birlikte de güzel çalışmalar yapıyoruz. Başkanımızla güzel istişareler yapıyoruz.

“Akçakoca bu dönemde hiç olmadığı kadar kalabalık”

Yaptığımız videoların çok etkili olduğunu gördük. Akçakoca bu dönemde hiç olmadığı kadar kalabalık. Akçakoca’nın yaptıkları da var ama bizim de bu videolarımızla bu tanıtımlarımızla gelenler Düzce’nin kârıdır diye düşünüyoruz. Aynı hızla önümüzdeki dönem de devam edeceğiz.

Panelimizi düzenledik. Panelimize gelenler Düzce’nin tanıtımını yaptı. Dergilere bastılar. Sadece Düzce için değil, Düzce’yi Türkiye’ye tanıtmak için faaliyetler yapıyoruz.

Üyelerimizin ziyaretlerine devam ediyoruz. Ben hastalık sebebiyle Antalya’da olduğum zaman Antalya Valimizi de ziyaret ettim. Saygı ve sevgilerini sizlere iletmek isterim.”

 

“Küçük Sanayi sitesi için çalışıyoruz”

Düzce’nin de etkilendiği sel felaketinde zarar gören yerlerde bulunduklarını belirten Bıyık, esnafın haklarına kavuşması için büyük çaba harcadığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Sel felaketi yaşadık. Sel felaketi özellikle Küçük Sanayi Sitesi’nde etkili oldu. İş yeri anlamında en etkili olduğu yer. Geceden itibaren olayı takip ettik. Bir gün sonrasında 3 sokağın yaklaşık 1,5 metre su altında kaldığını tespit ettik.

“Basının desteğiyle bazı birimleri harekete geçirdik”

 

Basındaki arkadaşlarımızın desteğiyle çeşitli açıklamalarda bulunduktan sonra bazı birimleri de harekete geçirdiğimize inanıyoruz. Basının bu açıklamaya yer vermesinden sonra, sokaklardaki sular boşaldı ama çok büyük zarar var. Bizim sanayi sitemiz Küçük Sanayi Sitesi olmaktan çıkmış. Eskiden sanayide CNC büyük olaydı. Bir dükkânda 10 tane CNC var. Dışarıya işler yapan büyük işletmeler var ve çok büyük zararlar var. Valilikte de gerekli komisyonlar kuruldu. Cemal Aksan ve Metin Topal bu komisyonlarda yer aldı. Küçük Sanayi Sitesi’ndeki esnafımızın sesi olmak adına kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum verdikleri emek ve çaba için. Orada zarar görenlerin bütün haklarına kavuşabilmeleri için Ticaret Odası olarak büyük bir çaba harcadık, arkadaşlarımız harcadı.

“Esnafımızı bilgilendirdik”

Biz bir broşür bastırıp ve oradaki bütün dükkânları gezip esnaflarımızı bilgilendirdik. Geri dönüşünü de çok olumlu bir şekilde aldık. Nereye müracaat edeceklerini, süreci nasıl takip edeceğini bilmeyen çok arkadaşımız vardı orada. Rıfat Bey TOGG’da görevli temsilci gönderdi onlarla beraber hasar alan yerleri dolaştık. Tüm bilgilendirmeleri de M. Rifat Hisarcıklıoğlu kontrol etti.

GÜMRÜK VE VİZE İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, toplantıda ve sonrasında Öncü Haber’e yaptığı değerlendirmede, Sanayileşme anlamında yeterli alanların var olduğunu, bu süreçten sonra farklı çalışmaların içerisinde olacaklarını söyleyerek şöyle konuştu:

“Gölyaka’da Tarım OSB yapmanın çalışmasını yapıyoruz. TSO olarak Düzce’nin ticaretine sanayisine katkı sağlamaya çalışıyoruz ama bunun yanında turizmle ilgili büyük projelerimiz var. Düzce çok verimli topraklara sahip. Bunula ilgili bir Tarım OSB kurabilir miyiz? Bu tarım OSB’yi nasıl şekillendiririz? Çalışmalar yapıyoruz. Zonguldak’ta bir tarım OSB kuruluşu gerçekleşmiş, Zonguldak ilimize bir ziyarette bulunup Tarım OSB’yle ilgili bilgi elde edeceğiz. 1. Ve 2., Gümüşova, Çilimli Organize, Gölyaka’da veya Cumayeri’nde olabilir mi diye bir altyapı çalışması yapıyoruz. İnşallah bunu da Düzce’ye kazandırırız.”

Gümrük için yer arayışlarını devam ettireceklerini söyleyen Bıyık şu ifadeleri kullandı:

“Gümrükle ilgili Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan binaya taliptik. Binanın jandarmaya karakol olarak verileceğini öğrendik. Sayın Bakan’ımız Faruk Özlü’yle konuştuğumuz zaman da destek olacağını ifade etmişti ama Valilik emriyle jandarmaya verilmiş. Biz oradan bir ön almak istedik aslında. Valiliğin bize tahsis etmesi gereken 10 dönüm bir arazi var. Gümrükçüler geldi. Bolu’daki gümrükçülerle toplantı yapmıştık. Sakarya’ya gideceğiz. Yer arayışımızı sürdüreceğiz. Yerimizi bulabilirsek işimizi de çözeceğiz.”

“RABBİM,HAYIRLI HİZMETLER YAPMAYI NASİP ETSİN” “RABBİM,HAYIRLI HİZMETLER YAPMAYI NASİP ETSİN”

Düzce’ye vize ofisi açma konusunda çalışmaların devam ettiğini ifade eden Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemal Aksan şunları söyledi:

“Türkiye’de birkaç tane odanın yaptığını öğrendiğimiz kendi yaptıkları vize ofisi kuruyorlar. Gittiğimiz ofislerin şubesini kendi Ticaret ve Sanayi Odamıza kurmak için araştırdık. Bunu kuran başka yerler olduğunu da öğrendik. Bu süreç zarfında bir firmayla da görüştük. Ama seçim sonrasıydı. Vizeleri tamamen dondurmuşlardı. ‘Normal vize vermiyoruz toplantıyı bile yapamayız.’ dediler. Büyükelçi’yle bir iletişimimiz oldu. Allah izin verirse Düzce’ye bir tane turizm vize ofisi açacağız. Bolu’dan Ereğli’den Sakarya’dan insanlar Ticaret Odamıza gelerek parmak izini verip vize başvurusunda bulunabilecekler.”